V článku sa dozvieš:
Motto vzdelávacej agentúry Cambridge Study znie „Prevedieme vás cestou za poznaním, skúsenosťami, lepším životom a spoločnosťou lepšou pre všetkých.” Spoluzakladateľom je študijný poradca Juraj Smolka a jeho agentúra ponúka mladým ľuďom možnosť študovať v zahraničí.
Ponúkajú jazykové kurzy, pomáhajú študentom zlepšovať angličtinu a umožňujú im dostať sa na stredné školy a prestížne zahraničné univerzity. Nápad a agentúra vznikli v Anglicku, no naplno sa rozbehla doma, na Slovensku. Dnes pôsobia v Žiline a ako tím šikovných ľudí fungujú už desiaty rok.
Juraj, kde si študoval?
Študoval som najprv na osemročnom gymnáziu v Žiline, neskôr na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Po dvoch rokoch som štúdium z osobných dôvodov prerušil, navyše ma ani nebavilo.
Trápil som sa tým, že sa musím venovať učivu, ktoré sa treba memorovať. Občas ťa vyhodia, občas si to musíš zopakovať a stále dookola. Začal som hľadať možnosti a premýšľať, kam by som po tých dvoch rokoch mohol ísť.
V lete som bol na Work and Travel v Amerike, čo mi dodalo dostatok motivácie aj v rámci angličtiny. Prijali ma na Anglia Ruskin University do anglického Cambridge kde mi vďaka kreditom uznali dva roky štúdia v Bratislave.
V Cambridge som pokračoval ako tretiak v študijnom programe Business Management. Následne som si našetril na jednoročné magisterské štúdium. Anglicko veľmi zmenilo môj pohľad na vysokoškolské vzdelanie.
V čom si pocítil najväčší rozdiel oproti výučbe na Slovensku?
Konečne ma to začalo baviť. Učitelia mali super prístup, všetko bolo oveľa praktickejšie, ku všetkému sme robili prípadové štúdie. Ukazovali nám, ako sa aplikuje teória. Pri hodnotení sme odovzdali esej, na ktorej sme pracovali počas semestra.
Museli sme dokázať, že vieme previesť teóriu do praxe. Bolo to o tom, aby sme sa ,,neučili memorovať“, ale používať kritické myslenie. Skúšali, ako vieme argumentovať, obhajovať a riešiť daný prípad. Na základe toho nás ohodnotili. V rámci ekonómie manažmentu a marketingu to bolo oveľa jednoduchšie, praktickejšie a štúdium ma začalo podstatne viac baviť. Stretol som veľmi veľa ľudí z rôznych krajín, čo ma tiež veľmi obohatilo.
Kde si v rámci štúdia v Anglicku získal najviac skúseností?
Popri škole som začal pracovať na súkromnej strednej škole Cambridge Arts and Sciences (CATS). Ide o internátnu školu pre zahraničných študentov, ktorí si prídu urobiť anglickú maturitu. Vďaka dvojročnému programu prijímajú stredoškolákov na univerzity vo Veľkej Británii.
Robil som na internáte, mal som na starosti najmä aktivity pre študentov. Cez deň, keď boli žiaci v škole, som študoval a potom som pracoval. Veľa som sa naučil aj o tom, ako funguje vzdelávací systém na anglických školách. Študentov už od raného veku vedú k veľmi efektívnemu systému učenia.
Čo ti umožnilo študovať v zahraničí?
Do Anglicka som išiel s tým, že som si vzal študentskú pôžičku na zaplatenie školného. Pôžičku musím začať splácať až vtedy, keď prekročím hranicu určitého zárobku. Na Slovensku treba zarábať aspoň 1 650 eur, aby som túto pôžičku musel začať splácať. V Anglicku je to 2 083 libier mesačne.
Na jej splatenie majú študenti 30 rokov po skončení štúdia, pričom po 30 rokoch sa nesplatený zostatok anuluje. Videl som v tom veľkú výhodu a popri brigáde som videl, že málo Slovákov využíva možnosti študentskej pôžičky. Človek totiž nemusí byť milionár na to, aby si dovolil kvalitné vzdelanie v zahraničí.
Pracoval si na svojom podnikateľskom pláne sám?
Na strednej škole v Cambridge som pracoval s mojím obchodným partnerom Viktorom, ktorý pochádza z Čiech. Do Británie prišiel najprv pracovať, neskôr študovať. Vyštudoval bakalársky stupeň a spoločne sme sa rozhodli, že založíme agentúru, ktorá pomôže mladým ľuďom z Česka a zo Slovenska splniť si študentský sen.
Cieľom bolo priblížiť im kvalitné vzdelanie a priniesť benefity, ktoré prináša štúdium v zahraničí. Pobyt v Anglicku nebol iba o poznaní, ale najmä o životných skúsenostiach. Videli sme, že keď človek vypadne zo svojej sociálnej bubliny, zrazu sa na veľa vecí pozerá inak. Má väčší odstup, ba dokonca niekedy stratí aj predsudky voči ľuďom z iných krajín. Vidím v tom veľa pozitív.
Máš pocit, že si získal aj prax, ktorá veľmi nesúvisela so štúdiom a zišla sa ti neskôr?
Určite áno. Prvá vec je, že človek sa naozaj dobre naučí hovoriť po anglicky. Po druhé, určite sa mi zvýšilo sebavedomie. Aj vďaka sebavedomiu sa mi oveľa lepšie nadväzovali obchodné kontakty.
Keď rozbiehaš agentúru, musíš si na začiatku vytvoriť sieť partnerov, s ktorými potom spolupracuješ. Bolo super vidieť, že vďaka ľuďom aj sebavedomiu sme tvorili obchodné partnerstvá a nadväzovali kontakty. Od začiatku nás brali ako seberovných obchodných partnerov. Bola to neoceniteľná skúsenosť.
Kedy prišiel nápad vytvoriť niečo ako Cambridge Study?
Agentúru sme založili v roku 2010, tesne po dokončení môjho magisterského štúdia. Podnikať sme začali popri práci v Cambridge. Zistili sme však, že to nepôjde bez toho, aby sme sa vrátili naspäť na Slovensko. Bolo to v roku 2014. Život v Anglicku bol lepší ako doma, to nemôžem poprieť. No agentúru sme začali naplno rozvíjať doma.
Aké boli začiatky?
Ťažké, ako vždy. Museli sme sa etablovať na trhu, ľudia sa museli s našou značkou zoznámiť. Najprv sme sa sústredili najmä na Anglicko, rozprávali sme prevažne o našich skúsenostiach.
Študoval som dva roky na Slovensku a vedel som rodičom porovnať štúdium doma a v zahraničí. Osobná skúsenosť mi dala najviac, tá je na nezaplatenie. Na Slovensku sme však nikdy nevyučovali.
Študoval som dva roky na Slovensku, vďaka čomu som vedel klientom porovnať štúdium doma a v zahraničí. Osobná skúsenosť mi dala najviac, tá je na nezaplatenie. Kvalita výučby v zahraničí je taká vysoká preto, lebo ju vedú ľudia, ktorí vedia , čo robia. Pointou bolo odporučiť ľuďom skúsenosti a zážitky, ktoré im poskytnú profesionáli ,,z fachu“. Skúšal som chvíľu aj doučovať angličtinu, no je veľký rozdiel vedieť hovoriť – čo bol môj prípad – a vedieť naučiť hovoriť po anglicky.
Jazykové kurzy robíte aj v lete. Ktoré sa viac osvedčili, celoročné alebo letné?
Určite letné, vtedy majú všetci voľno a viac času. Kurzy sú pre dospelých, pre deti, alebo sa dajú navoliť špeciálne kombinácie, napríklad rodič a dieťa. Spolupracujeme aj so základnými, strednými či jazykovými školami a pomáhame im získavať granty, aby na takéto školenia mohli ísť aj učitelia.
S našou pomocou chodia každoročne na kurzy desiatky učiteľov. Začali sme Anglickom, no v roku 2017 sme do pobytov zaradili aj Írsko, Maltu, Rakúsko, Nemecko či Španielsko. Program je pre jazykárov, ale aj pre učiteľov, ktorí vyučujú svoje predmety v danom jazyku.
Spolupracujeme so školami, ktoré v týchto krajinách fungujú. Je pre nás veľmi dôležité si tieto školy pozrieť osobne, aby sme vedeli, kto je naším partnerom. Preto s kolegyňami každoročne cestujeme na špecializované prehliadky škôl. Takto sme boli napríklad v rôznych anglických mestách, na Malte, v Helsinkách, Dubaji či v španielskej Malage, ktorá dovzdeláva učiteľov španielčiny. Každoročne sa zúčastňujeme aj rôznych konferencií, vďaka ktorým sa stretávame so zástupcami iných škôl a univerzít.
Ako ste s vašimi študentami fungovali v začiatkoch rozšírenej pandémie koronavírusu?
Musím povedať, že sme to zvládli výborne. So zahraničnými školami sme sa snažili komunikovať a zisťovať, akou formou prebieha vyučovanie u nich, aké kroky podnikajú a ako budú vyučovať v septembri.
Potrebovali sme zaistiť, aby boli naši študenti v bezpečí. Veľmi milo ma prekvapilo, ako šikovne sa anglické univerzity nastavili na online výučbu. Majú online portály, kde sa nahrávajú prednášky. Tie sa vždy vložia do akademického systému a študenti sa k jednotlivým prednáškam môžu kedykoľvek vrátiť.
Snažili sme sa najmä získavať spätnú väzbu od študentov, informovali sme univerzity o zrušených maturitách a robili sme aj webináre pre stredoškolákov. Niektoré školy nám zrušili letné kurzy a nahradili ich online školeniami cudzích jazykov. Na našej stránke máme sekciu pre online kurzy zo zahraničia.
Vzdelávacia agentúra Cambridge Study sídli na Moyzesovej 939/46 v Žiline, no konzultácie a workshopy organizujú aj v Bratislave. Osobné a telefonické konzultácie ponúkajú zdarma. Preto sa v prípade záujmu neostýchajte ich kontaktovať. Veď najviac sa človek naučí od lepších a skúsenejších :-).