Ľudia majú schopnosti, ktoré roboti nemôžu nahradiť. Takí sme, také je human being

alice


“Žiaden robot nenahradí ľudské city. Sme empatickí a za všetkým musíme poznať príbeh. Aj vďaka tomu prežije všetko na úrovni kreatívnych činností, sociálnych prác a overovania faktov.

Predstava záchrany tisícok ľudí v núdzi už dnes nie je vedecko-fantastickou predstavou. Nové technológie nám umožňujú riešiť súčasné problémy stále viac a možno ich považovať za guru našej budúcnosti.

Alice Piterová, veľvyslankyňa britského Techfugees a spoluzakladateľka projektu AI for Good, sa venuje sociálnej činnosti a ľuďom v núdzi. Stretli sme ju na FTRNW konferencii,  kam ju pozvali ako spíkerku na hlavnom pódiu.

Porozprávala nám o svojom ďalšom projekte, o tom, čo si myslí o vytváraní inteligentných technológií či o svojom rozhodnutí študovať humanitné vedy aj napriek tomu, že miluje matematiku.

V článku sa dozvieš:

  • či sú roboti adekvátnou náhradou ľudí v budúcnosti,
  • kto sa skrýva za pojmom ,,product person“,
  • aké je posolstvo projektov AI for Good a Rainbow,
  • prečo Alice uprednostnila štúdium humanitných vied pred matematikou,
  • čo je najdôležitejšie pri práci v tíme.

„Alice, čo si myslíš o robotoch, ktorí by v budúcnosti mohli nahradiť ľudí? Vnímaš to ako problém?“

„Na začiatok musím poznamenať, že nie som žiaden expert. Pokiaľ ide o robotov… vieš, ľudia budú musieť byť stále v práci, musia. Keď sa vezme do úvahy programovanie –  my sa takýto ,,skill“ učiť nemusíme. Veda a procesy, ktoré sa za ňou skrývajú, môžu byť výbornými riešiteľmi problémov do budúcna.

Určite však viem jedno, a to, že roboti nenahradia ľudí, ich prácu (napr. sociálnu činnosť, obsluhovanie…), interakcie medzi ľuďmi ani rôzne formy ľudského vnímania. Ako všetky tvory na zemi, aj my ľudia máme niektoré jedinečné schopnosti. Jednou z nich je práca s emóciami. Ľudia trpia rôznymi chorobami a robot nemôže nahradiť napríklad povolanie terapeuta.

Ľudia, ktorí majú ťažšie životné podmienky, ktorí si prežili rôzne životné situácie, potrebujú individuálny prístup. Takí sme, také je „human being“.

Povedala by som, že ľudia, ktorí pracujú v oblasti technológií a riešia rôzne problémy prostredníctvom matematických výpočtov, sa zvyčajne rozhodujú a riešia problémy skrz svoje individuálne potreby pomimo technológií.“ Na základe toho nám Alice vysvetlila, že všetko je o samotnom človeku a o jeho vlastnom nadobudnutom ume.

Alice  samu seba považuje za „product person“. „Je naozaj potrebné, aby v budúcnosti bolo viac „product people“. Takýto typ osobnosti si dokáže všímať všetko, čo sa vôkol neho práve deje: ľudské tendencie, technológie, trendy či trhové faktory,“ dodáva Alice.

Ide o človeka, ktorý má „starú dušu”, čo je náročné vysvetliť a ešte náročnejšie sa naučiť takým človekom byť. Takíto ľudia sa dokážu pozrieť na veci z pohľadu orla (tzv. bird’s eye view), no zároveň vnímať aj nepatrné detaily. Podľa Alice sú schopní priniesť viac odlišností.

Vďaka ich pracovným či životným skúsenostiam vedia, čo potrebujú. Aj to je nádejným dôvodom, prečo by sa veľa profesií mohlo uplatniť na pracovnom trhu. Záležitosti ako ,,fact checking“, čo predstavuje overovanie faktov, sú tiež veľmi dôležité pri mravenčích prácach, pri ktorých sa využíva práve tento postup.

Také činnosti určite prežijú, rovnako aj pracovné funkcie na sociálnej či zábavnej úrovni. A tiež všetko na úrovni kreatívnych činností. Napriek akýmkoľvek novodobým aplikáciám, všetko toto musí dokončiť človek. Sme ľudskí, empatickí a za všetkým musíme poznať príbeh.  

„Myslím, že roboti nám môžu pomôcť pri mnohých činnostiach. Ale práce, ktoré som spomínala, roboti určite nenahradia. Rovnako ani prácu s deťmi.“

Alice dodáva, že roboti sa nám takisto nemôžu rovnať na emočnej úrovni. „Nenahradia ľudský cit, rozprávanie sa o čomkoľvek, ani o existencii ľudí. Nenahradia hodnoty –  myslím skutočné ľudské hodnoty, ktoré nevysvetlia žiadnymi matematickými vzorcami. Aspoň nateraz nie,“ prezradila Alice.

alice piter

Spýtali sme sa jej, či má pozitívny vzťah k matematike. „Áno, študovala som ju, moja trieda mala prírodovedecké zameranie a matematika predstavovala jeden z hlavných predmetov. Bola som v nej veľmi dobrá. Priznávam, že veľakrát pre mňa matematické výzvy neboli dostatočne veľké.

Všetko vedecké mi dochádzalo úplne prirodzene, tým pádom som na ne nemusela vynakladať toľko potrebného úsilia. Oveľa viac si to u mňa vyžadovali predmety ako dejepis, umenie, jazyky či literatúra. Nakoniec som sa rozhodla pre humanitné vedy a verejnú politiku.

Študovala som oboje len kvôli záujmu a kvôli tomu, že sú pre mňa komplexné a veľmi pútavé. At least, I didn’t go for the easy stuff,“ dodáva so smiechom politologička a matematička. 

Alice je okrem iného aj veľvyslankyňou pre Techfugees, čo je sociálno-technologický podnik pre potreby utečencov. Projekt AI for Good predstavuje druh charitatívneho spojenectva. Jeho zakladatelia usporadúvajú každoročné summity, ktoré sa zaoberajú vždy inou tematikou.

Alice Piter a jej prednes na FTRNW konferencii v bratislavskej Starej tržnici.

V roku 2017 to boli dialógy na tému umelej inteligencie, v nasledujúcom roku dlhodobé ciele na udržanie trvalého rozvoja. „Breaktrough teams“, tzv. prelomové tímy, v tom čase pomáhali Alice demonštrovať rozrastajúcu sa chudobu a pomáhali pri prírodných katastrofách.

Tímy zároveň navrhovali rôzne účinné a nápomocné stratégie, ktoré by mohli v budúcnosti pomôcť riadiť priemysel i spoločnosť. Vďaka tomu si „tímoví hráči“ projektu nacvičili budovanie spolupráce s cieľom posúvať sľubné stratégie na vyšší level. AI for Good tak prináša veľa politických aj technologických skúseností spojených s charitatívnou činnosťou. V súčasnosti je jej misiou pomáhať ľuďom v otázkach globálnych výziev. 

„Keď sa dnes pozrieš na svoje najlepšie projekty, ktorý je jedným z nich?“

„Považujem zaň projekt Dúha. Je to diskusný box a charitatívny projekt pre ľudí, ktorí trpia. Pracujeme s nimi cez edukačný program, no je pre mňa oveľa cennejšie pracovať tvárou v tvár. Vtedy si skutočne užívam ich emócie a lásku, ktorú cez vzájomné interakcie dávajú.

Workshopy, ktoré organizujeme, sú, samozrejme, veľmi vyčerpávajúce – ako emočne, tak aj fyzicky. Je však pre mňa veľmi dôležité takéto projekty vytvárať, rovnako ako aj budovať nové technológie. Človek tak spoznáva rozličných ľudí. A aj keď to občas dá zabrať, stojí to za to.“

Neodmysliteľnou súčasťou v práci s viacerými ľuďmi je pre Alice tímová spolupráca. Tá je nezanedbateľným ukazovateľom dohody na spoločných projektoch.

„Keď komunikujeme ako tím, všetko je napokon super. Aj tu je totiž všetko o vzájomnej komunikácii. Sociálnu spoločnosť, pre ktorú dnes pracujem, mi pomohol nájsť kamarát. Myslím, že v tejto oblasti sa treba stále vzdelávať, no kedysi boli ľudia oveľa pomalší. Je tam stále veľa prekážok, ktoré musíme prekonávať.”

Ak budete mať šťastie, príjemnú Alice Piter stretnete aj na budúcoročnej konferencii Future Now. Dovtedy môžete sledovať činnosť Al for Good na Instagrame pod hashtagom #Alforgood. 

A ak by si chcel niekto z vás urobiť výlet, najbližší summit spoločnosti Al for Good sa bude konať 4. – 8. mája vo Švajčiarsku. Posolstvo každého dobrého charitatívneho spolku sa skutočne oplatí podporiť. Vďaka FTRNW konferencii sme spoznali šíriteľov nových a lepších myšlienok, medzi ktorých Alice nepochybne patrí.

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.
Kľúčové slová: , , , , ,

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás