Frederik Dudáš: „Každý, kto niečo začína, musí počítať aj so zlyhaním”

frederik dudáš

“Sebapoznanie je extrémne dôležité. Keď je človek lídrom vo vlastnom biznise a vedie ľudí, musí najprv dobre poznať svoje vnútro.”

V rozhovore sa dočítaš:

  • ako nabrať odvahu podnikať v mladom veku,
  • prečo je v biznise dôležité sebapoznanie,
  • o výhodách a nevýhodách podnikania vs. zamestnania,
  • na čo nezvyčajné môže slúžiť uponáhľanému mladému podnikateľovi škola 🙂 

a mnoho ďalšieho.

Od útleho veku čítal magazíny venujúce sa úspešným podnikateľom. Keď mal 15 a potreboval si privyrobiť, namiesto brigády si urobil prieskum trhu a začal v rodnom Vranove nad Topľou ponúkať tepovacie služby. 

Dnes jeho tepovacia firma pôsobí po celom Slovensku. Počas korony dezinfikovali všetko: od bratislavských kancelárii cez mestskú hromadnú dopravu až po dediny na východe, ktoré celé skončili v karanténe.

Frederik so svojím biznis partnerom už medzičasom stihli založiť a úspešne rozbehnúť nový biznis. Aj vďaka investícii, ktorú sa im podarilo získať hneď na začiatku. 

Pod značkou HousePro sa venujú čisteniu fasád a striech. Popri tom všetkom stíha rodák z Vranova ešte aj študovať na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

Predstavujeme ti Frederika Dudáša (22).

Podnikať si začal už od veľmi mladého veku a odvtedy si založil niekoľko ďalších biznisov. Nebál si sa zlyhania?

Každý človek, ktorý niečo začína, musí počítať aj so zlyhaním. Pokiaľ sa však dobre pripraví a má dostatočné množstvo dát, má veľkú šancu, že sa mu niečo podarí. Podnikanie ale určite nie je tá najjednoduchšia cesta. 

Najjednoduchšia cesta je, keď človek vyštuduje odbor, v ktorom sa stane profesionálom a následne sa zamestná. V podnikaní sa človek musí neustále prispôsobovať trhu, potrebe zákazníka a iným vplyvom, ktoré na neho pôsobia.

Prečo si si vybral túto zložitú cestu?

Nemám rád jednoduché veci. Ale úprimne, keď je toho niekedy príliš veľa, tak si poviem, že som sa mohol učiť lepšie a byť lekárom. 

Na druhej strane však nie som ten typ, ktorý by si sadol za knihy a učil sa. Radšej budem improvizovať a robiť veci tak, aby som im musel venovať čo najmenej času. 

frederik dudáš
Frederik na jazykovom pobyte v zahraničí.

V akom stave je dnes biznis s tepovaním?

Pod značkou Tepujem.sk pôsobíme na východnom Slovensku, hlavne v okresoch Vranov nad Topľou, Humenné, Michalovce a Košice, ktoré sú pre nás ťažný bod. 

A potom na druhej strane Slovenska je Bratislava a okolie. Ja sa tomu už ale až tak aktívne nevenujem. Východ má na starosti môj brat, ktorý je momentálne druhák na strednej a ide v mojich šľapajách.

Momentálne sa ti podarilo rozbehnúť ďalšiu firmu HousePro, ktorá pôsobí v podobnom segmente. Ako ti napadlo čistiť strechy a fasády?

To je tak, keď človek veľa času strávi v aute. Všímal som si opäť, aký problém majú ľudia a videl som špinavé fasády a strechy.

Tak sme sa spolu s kamarátom z vysokej rozhodli založiť biznis pod značkou HousePro, ktorý by čistil a natieral strechy a fasády rodinných alebo panelových domov. Darí sa nám rozvíjať rýchlym tempom, naše služby ponúkame na celom Slovensku.

Ako ovplyvnila tvoje biznisy korona? 

Čo sa týka HousePro a čistenia striech a fasád, tam nás to až tak neobmedzilo, keďže väčšina prác prebieha v exteriéri, a tie mohli bežať normálne. V tomto nás ovplyvňuje hlavne počasie.

Čo sa týka tepovania, to zas prebieha v interiéri, a tým pádom sa to úplne stoplo. Výrazne však stúpol segment čistiacich prác a primárne dezinfekcie pomocou ozónu, ktorú ponúkame už dlhé roky, ale až teraz bol o ňu väčší záujem. 

Medzi našich klientov patrili kancelárie v Bratislave. Tiež sme dezinfikovali mestskú hromadnú dopravu a napríklad aj osadu Žehra, ktorá bola celá v karanténe. 

Aké sú tvoje ciele v rámci podnikania? Kam to chceš posúvať?

Chceme to posúvať tak, aby sme boli najväčší a najznámejší na Slovensku. Rozvíjať svoje služby, dávať ľuďom prácu v maximálnej možnej miere a skrášliť Slovensko a bývanie v rodinných či panelových domoch. 

Predpokladám, že sa budem transformovať ďalej a prídem s ďalšími biznismi, podľa toho, čo ma bude baviť a kde uvidím príležitosť. 

frederik dudáš
Frederik Dudáš so svojí biznis partnerom Adriánom (vľavo).

Akú najlepšiu radu by si dal podnikateľom na základe svojich chýb? 

Človek musí rozmýšľať chladnou hlavou aj v emocionálne vypätých situáciách. Tiež musí byť proaktívny a skúšať. Mať otvorené oči a pozerať sa, čo by som vedel urobiť pre ľudí kvalitnejšie, lacnejšie alebo jednoducho inak. 

Keď sa na to pozriem z celkového hľadiska, podnikanie je veľmi náročné, ale nevymenil by som ho za nič. Som veľmi vďačný všetkým ľuďom okolo nás, vďaka ktorým sme tam, kde sme. Preto hovorím v množnom čísle, lebo to nie je o mojej práci a mojom úspechu. Za úspechom stojí celý tím ľudí.

Si súčasťou podnikateľskej mastermind skupiny, prostredníctvom ktorej máš možnosť sa stretávať s top slovenskými podnikateľmi, ako Michal Meško, Peťo Komorník, Ivan Chrenko, Laco Kossár, Jožo Kováč a pod. Ktorý z nich bol pre teba doteraz najviac inšpiratívny a čo ťa na ňom zaujalo? 

Musím pochváliť tento projekt, je to až neuveriteľné, s kým sa človek môže takto stretnúť. Každý jeden podnikateľský mentor bol inšpiratívny a od každého som si zobral to, čo som potreboval. Či už pomocou konkrétnych biznisových otázok alebo opisu vlastnej životnej cesty.

Každého jedného si rovnako vážim a všetko sú to osoby na správnom mieste, ktoré si zaslúžia sedieť na stoličke skúseného spíkra, ktorý rozpráva svoj životný alebo biznisový príbeh a ktorých sa oplatí počúvať a brať si z nich príklad. 

Si tiež súčasťou trojročného rozvojového programu Nexteria Leadership Academy. Čo ti dáva táto skúsenosť?

Získal som veľa užitočných kontaktov a tiež som sa veľmi posunul v sebapoznaní. Nikto by si len tak sám vo vlastnej izbe neprešiel takou cestou sebapoznania, ako si prejde študent v Nexterii. 

Sebapoznanie je extrémne dôležité. Obzvlášť, keď je človek lídrom vo vlastnom biznise a vedie ľudí – vtedy musí najprv dobre poznať svoje vnútro. Využívam to vo svojom podnikaní pravidelne a je to na nezaplatenie. 

Čo by si odkázal 15-ročnému Frederikovi? 

Keď má niekto 15 rokov, zvyčajne si neuvedomuje, nakoľko je dôležitá rovnováha medzi prácou a osobným životom. Všetko je fajn do momentu, kým neprídu osobné alebo zdravotné problémy. Je to niečo, pred čím mám teraz veľký rešpekt. Netreba to s prácou preháňať. Ak by som to vedel v nižšom veku, správal by som sa inak.. 

Je dôležité nájsť si čas na koníčky, na frajerku a podobne. Dá sa to, je to len a len o prioritách. Zdravie má človek iba jedno a keď oň príde, tak končia všetky biznisové sny a nádeje. 

A ako teda oddychuješ ty? 

Idem do školy (úsmev). Na hodine sa nedá zdvihnúť telefón a ani sa mi nedá veľmi sústrediť na písanie pracovných mailov. Musím teda počúvať a prídem na iné myšlienky. 

Niekedy mám pocit, akoby to bol iný svet, keď ja riešim svoj biznis a najväčší problém spolužiakov je rozhodnúť sa, či pôjdu dnes večer piť do Trafa alebo do Alize. 

Keby chcel niekto poradiť alebo sa ťa niečo spýtať, ako ťa nájde?

Kedykoľvek sa mi môže ozvať cez Facebook alebo Instagram.

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás