Gymnazisti vytvorili ekologický produkt TuČi. Ich firma REN je dierou na trhu

V článku sa dozvieš: 

  • ako vznikla u mladých študentov myšlienka vytvoriť univerzálny čistič do domácnosti;
  • v čom je tuhý produkt odlišný od bežných tekutých prostriedkov; 
  • akým spôsobom im pomohol Junior Achievement Slovensko a Rozbiehátor;
  • ako vyzerá budúcnosť firmy
  • a mnoho iného.

Mladí študenti z košického gymnázia zavítali v júni minulého roka do Bratislavy, aby sa zúčastnili medzinárodnej súťaže Company of the Year – Firma roka 2020. Postúpili do medzinárodného kola, pretože národné sa im podarilo vyhrať už skôr. Súťažili proti 38 tímom z rôznych krajín, medzi nimi Izrael, Rusko a tiež štáty západnej Európy, Veľká Británia či Francúzsko. 

,,Konkurencia bola kvalitná a silná, no verím, že prípravu sme nepodcenili, a tak máme šancu uspieť,“ prezradil člen tímu, Lukáš. V tom, aby vytvorili vlastnú firmu, im pomohol aj slovenský startup Rozbiehátor. Mladí nádejní podnikatelia nám tiež porozprávali, ako sa aj vďaka tomuto projektu posunuli na úplne iný level. Začali v treťom ročníku gymnázia, ako maturanti pokračujú doteraz. Rozhodli sa, že aj napriek pandemickej situácii sa firmy neplánujú vzdať ani po škole.

Čističe. Foto – zdroj: REN Slovakia

Skupina gymnazistov fungovala pod záštitou Junior Achievement Slovensko ako študentská firma, ktorú si založili v rámci predmetu Aplikovaná ekonómia, dnes pracujú na vytvorení ozajstnej s. r. o. a na vylepšovaní webstránky či produktov. Skvalitňujú spôsob dopravy aj výrobu, aby od januára 2021 mohli spustiť predaj ako ozajstná firma. ,,Rozbiehátor je organizácia pre všetkých ambicióznych ľudí v akomkoľvek veku a zamestnaní. Stačí mať ambiciózny a inovatívny nápad o podnikaní a Rozbiehátár naozaj pomôže pri biznise,” dodala členka tímu Simona Ičová.

Program Rozbiehátor, vďaka ktorému sa tiež vyšvihli, je podľa ich slov skvelý v tom, že predstavuje tzv. inkubátor nápadov. Ide o organizáciu, ktorá vytvára takéto prostredie pre tretiakov a štvrtákov stredných škôl, aby si mohli založiť školskú firmu. ,,Rozbiehátor je organizácia pre všetkých ambicióznych ľudí v akomkoľvek veku a zamestnaní. Stačí mať ambiciózny a inovatívny nápad o podnikaní a Rozbiehátár naozaj pomôže pri biznise,” dodala členka tímu Simona Ičová. Ich pocity pred súťažou Firma roka boli zmiešané. ,,Máme 4 rôzne kategórie, v ktorých môžeme vyhrať: tri sú hlavné, jedna je vedľajšia. Naše očakávania sú veľké, chceme vyhrať ako hlavné súťaže, tak aj vedľajšiu,“ prezradili mladí gymnazisti. Porozprávali sme sa s Lukášom Weiszerom, Alexom Blandónom, Simonou Ičovou a Timeou Hujdušovou o tom, ako sa pripravovali na súťaž a ako vôbec ich nápad vznikol.

Vďaka ich čističu možno vyprať bielizeň, umyť riady, ale aj podlahy či odstrániť plesne. Základom funkčných látok v TuČi sú sóda bikarbóna a kyselina citrónová. Do výroby pridávajú vodu, sódu na pranie a soľ. Ich príjemnú vôňu zapríčiňujú esenciálne oleje. Foto – zdroj: Ren Slovakia

V čom spočívala vaša príprava na súťaž Firma roka?

Lukáš: Predtým, ako sa postavíme pred porotu, posielame video o firme a výročnú správu. Na základe videa si porota zistí to, ako sme vo firme fungovali za posledné mesiace, čo sme vykonali a ako sa nám darilo vyrovnať napríklad aj so súčasnou pandemickou situáciou. S prvou výročnou správou nám pomáhal bývalý študent našej školy, Matúš Pravda. Je to niečo ako prehľad financií a nášho marketingu, ibaže vo farebnejšej a jednoduchšej podobe. Dôležité je, aby zaujala porotu.

Simona: Dlho sme sa pripravovali a makali sme aj na správe, aj na videu. Nacvičovali sme si tiež rozhovory, kde sme sa snažili zdokonaľovať všetko, v čom sme si neboli istí. Máme prax v rozhovoroch o našej firme a máme odpovede na všetky potrebné otázky. Verím, že ide len o to, aby človek nestresoval.

Lukáš: Týždeň v Bratislave beriem ako dovolenku od firmy, pretože sa sústredíme najmä na súťaž a mediálnu propagáciu firmy. 

Vráťme sa k vašim začiatkom. Čo vám najviac dopomohlo k tomu, aby ste vytvorili niečo ako vlastnú firmu? 

Alex: Celá naša firma bola študentský projekt pod záštitou Junior Achievement Slovensko. Stredoškoláci ju spravujú tak, akoby firma bola skutočná. Aj napriek tomu, že je fiktívna, funguje v nej marketing, predaj aj finančná stránka. Ibaže nám chýba ten risk, ako pri ozajstnom podnikaní. Máme postarané o bezpečné podnikanie, tým pádom sa nemôžeme dostať do mínusu. Dostali sme možnosť rozvíjať firmu ďalej na inej úrovni (napr. tvorba webstránky), v čo nám pomohol Rozbiehátor. Firma by si každý rok mala vytvoriť svoj produkt, s ktorým bude podnikať. My sme začínali s naším tuhým čističom TUČI, vďaka ktorému sme získali aj prvé financie. Dostali sme sa aj k mentorovi, ktorý nám veľmi pomohol vo chvíli, keď sme sa ,,zasekli“.

Medzi ich limitované produkty patrila aj letná edícia čističov s vôňou grepu a mäty. Foto – zdroj: REN Slovakia

Čo vás viedlo k vášmu názvu – REN?

Timea: Prišli sme k nemu veľmi ľahko a takmer náhodne. Vedeli sme, že chceme vytvoriť tuhý čistič a povedali sme si, že by bolo fajn, ak by niečo v tom zmysle obsahoval aj názov. Tak sme začali prekladať do angličtiny, ale nič nebolo chytľavé. Narazili sme aj na dánštinu a prišli sme k pomenovaniu REN. Prišlo nám veľmi výstižné a navyše aj krátke. Keď sme si robili prieskum medzi slovenskými firmami, nikoho podobného sme nenašli. A tak sme si povedali, že toto bude ideálny názov pre nás.

V čom sa váš produkt odlišuje od klasického čističa?

Simona: Chceli sme vyvinúť niečo, čo tu ešte nie je. Veľmi veľa čističov je totiž kvapalných, ľahko sa vylejú a zašpinia podlahu, a tak sme si povedali, že by bolo lepšie vymyslieť niečo tuhé a praktické. Dôležitou výhodou je univerzálnosť nášho produktu. Okrem riadov efektívne očistí aj podlahu či kachličky, poradí si aj s vodným kameňom.

,,Od založenia firmy REN sa nám podarilo už niekoľko úspechov.  Medzi najväčšie z nich patrí reportáž vo večerných správach RTVS, ktorá dosiahla cez pol milióna zhliadnutí, zdieľanie pani prezidentkou, či rozhovor vo Funrádiu,” uviedli študenti. Foto – zdroj: REN Slovakia

V čom je jeho výroba taká unikátna? 

Alex: Asi v tom, že čistič vyrábame my ako študenti. Prichádza nám však veľa objednávok a kapacitne už nestíhame. Spoluprácu sme preto začali s jednou Prešovskou dielňou sme už rozbehli a momentálne zvyšujeme naše kapacity aj v spolupráci s Prešovskou firmou SGS Technologies.

Timea: Na Slovensku sa veľa ekologických produktov vyrába ručne a toto je nápad, ktorý bol dierou na trhu. V prieskume trhu sme nič podobné nenašli. Odstraňuje vodný kameň, mastnotu a vieme ho použiť aj v umývačke riadu. Zloženie čističa sme konzultovali so známou chemičkou našej pani profesorky a navrhovali ho tak, aby bol úplne rozpustný vo vode.

Ktorá iniciatíva vám dala najviac?

Timea: Ako prvá nás nakopla naša pani profesorka Eva Wolfová. Motivuje nás od začiatku. Náš prvotný cieľ bolo vyhrať národné kolo Firma roka, čo sa nám aj podarilo. S Alexom sme boli súčasťou súťaže Mediálny pohár, kde sa hrá o najviac mediálnych výstupov. Povedali sme si, že ak budeme do konca roka v Teleráne, máme vyhraté. Podarilo sa nám to. Postupne sa nám naskytlo viacero mediálnych úspechov, za čo sme vďační.

To, čo ich poháňalo, boli najmä menšie úspechy

Alex: Súhlasím s Timeou, bolo to aj o príprave na súťaže. Vždy, keď sme niečo museli vyriešiť a podarilo sa nám to povedzme na štvrtý pokus, o to väčšie bolo naše nadšenie. Junior Achievement nám poskytol možnosť rozbehnúť celú firmu a jej koncept a Rozbiehátor nám ukázal, ako sa v tom celom udržať. Poskytol možnosť vyvážiť náš produkt a urobiť ho ,,priateľskejším“ pre viacerých obchodníkov. Teraz sme zapojení aj do projektu Úľ nápadov, ktorý je pod záštitou organizácie národné podnikateľské centrum NPC. V tomto projekte sa učíme a konzultujeme už počas zakladania s.r.o. problémy, prekážky a výzvy, s ktorými sa stretávame už v podnikaní a vytváraní firmy.

Ako vyzerá budúcnosť vašej firmy?

Lukáš: V súčasnosti na firme pracujeme už len štyria spolužiaci. Rozhodli sme sa založiť si vlastnú s.r.o. Momentálne zlepšujeme produkt, jeho tvar, balenie produktu a vylepšujeme aj našu webstránku. Od januára 2021 si teda budú naši zákazníci môcť zakúpiť TuČi do svojich domácností.

Ste vy tí, ktorí riadia alebo máte medzi sebou aj starších a skúsenejších?

Lukáš: Sme takmer všetci rovnako starí, ale pomáhajú nám aj starší študenti, ktorí sú absolventmi tohto predmetu. Dvaja kamaráti z vyššieho ročníka nám vytvorili webstránku, niektorí boli veľmi ochotní sa s nami aj stretnúť a usmerniť nás. Stretli sme ľudí z rôznych prostredí, ktorí nám pomáhali pripraviť sa na súťaž. Na medzinárodné finále nám s prípravami pomohol Peťo Reďkovský, inšpiráciu nám dodali aj ľudia z Leaf Academy. Okrem toho poznáme aj vďaka NPC viacerých skúsených mentorov z oblasti marketingu, webstránky či financií atď.

Tímea: V tíme sme všetci rovesníci. Jediným mentorom je naša pani profesorka, ktorú považujeme za člena tímu. 

Na Európskom kole súťaže Firma roka sa študentom podarilo dostať do výberu Päť top firiem a tiež vyhrať kategóriu Green Entrepreneurship Award. Ich člen a líder, Alex Blandón, obdržal cenu Leadership Award. 

My mladej firme REN gratulujeme a prajeme ešte viac úspechov, ako doteraz. V prípade, že vás ich produkt zaujal, si môžete pozrieť ich čističe na webe https://www.renslovakia.sk alebo sledovať aktivity šikovných študentov na Instagramovom profile @REN. Dodávajú, že v tomto období príjmajú predobjednávky produktov cez Facebook, Instagram alebo cez e-mail na renslovakia@gmail.com

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás