Julian Gerhart: „Dnes je veľa možností, je ťažké sa rozhodnúť.”

Julian_Gerhart_Zmudri_II

Julian Gerhart (25) je rodák z Prešova. V roku 2019 založil s kamarátmi neziskový projekt zmudri.sk. Spolu sa venujú vzdelávaniu mladých ľudí prostredníctvom krátkych náučných videí. Kladú dôraz na kritické myslenie, finančnú gramotnosť, výber vysokej školy či zvládanie stresu.

Julian patrí k špičke vo svojom odbore: umiestnil sa napríklad aj v známom rebríčku Forbes 30pod30. Ešte stále váhaš, či čítať ďalej?

V článku sa dozvieš:

  • aké výhody má crowdfunding,
  • ako sú financované neziskové organizácie,
  • čo je pri výbere mentoringu dôležité,
  • prečo je lepšie sústrediť sa na jeden cieľ.

Julian, čo ťa motivovalo k vytvoreniu projektu zmudri.sk?

Najväčšou motiváciou bola frustrácia z toho, že sa v škole učíme množstvo nepodstatných vecí, ktoré v živote nevyužijeme. Takto sme sa cítili viacerí, a preto sme sa rozhodli prispieť k riešeniu.

Ako projekt začínal?

Dosť dlho mi trvalo myšlienku zadefinovať. Následne sme sa v priebehu jedného či dvoch mesiacov dali dokopy šiesti ľudia a išlo to. Začali sme najprv tvoriť kurzy, základnú webstránku a poslali sme to na zopár škôl, odkiaľ sme si vypýtali spätnú väzbu. Najprv som pracoval na plný úväzok v spoločnosti Profesia, dnes som už na projekte full-time.

Začali ste tvoriť na začiatku kvôli pocitu nedostatku informácií či nespokojnosti so štýlom vyučovania?

Presne tak. Chceli sme zábavnejšou a zaujímavejšou formou spracovať témy, ktoré sú naozaj dôležité do života mladých ľudí.

Ako je zmudri.sk financované?

Začínali sme na zmudri.sk pracovať ako na dobrovoľníckom projekte vo svojom voľnom čase. Doteraz to  funguje tak, že veľa času, ktorý na zmudri strávime, je dobrovoľníckym. Snažili sme sa od začiatku získavať granty, zúčastňovať sa grantových súťaží

Približne pred rokom sme mali crowdfundingovú kampaň –  dopadla celkom úspešne. Naším cieľom bolo vyzbierať 3000 €, vyzbierali sme však okolo 8400 €. 

Snažíme sa taktiež spolupracovať s nadáciami a zúčastňovať sa grantových programov.

Považuješ crowdfunding za dobrý zdroj financií na založenie podobnej neziskovej organizácie?

Zmudri.sk sme založili skôr, crowdfunding prišiel tak po roku. Crowdfunding je super v tom, že  organizácie vedia nielen získať úvodné financie na svoj rozbeh, ale môžu sledovať aj to, či sa ľuďom nápad páči a či ho chcú podporiť. Taktiež sme získali mediálny ohlas, čo nám veľmi pomohlo.

Ako vyzerá cesta k stredoškolákom či marketing zmudri.sk?

Neviem, či to môžem v pravom slova zmysle nazvať marketing.

Delíme to na 2 smery. Jeden je, že sa dostaneme k študentom cez učiteľov a školy. Potom aj priamo cez sociálne siete, Youtube kanál a tak. Teraz sa k študentom dostávame najmä prostredníctvom učiteľov. Je po tom veľký dopyt a učitelia si to cenia. 

Na druhej strane, online kanály, teda cesta priamo k študentom, je dosť tŕnistá a pomalá. Pred pár mesiacmi sme založili Youtube kanál a zatiaľ sa to rozbieha pomaličky. Na tomto marketingu ešte máme na čom zapracovať a momentálne sme v štádiu, že hľadáme posilu do tímu. Ideálne mladých ľudí, pokojne stredoškolákov, aby nám vedeli poradiť, ako na to lepšie.

Začínal si tento projekt sám?

S myšlienkou som prišiel ešte predtým, než som študoval, ale organizáciu a projekt ako taký sme založili šiesti. Mimoriadne pomohlo, že sme boli v tíme a že som nerobil sám.

Mali ste rozdelené úlohy ešte predtým, než ste vytvorili tím?

Rozdelilo sa to prirodzene. Potrebovali sme ľudí, ktorí budú robiť video, IT, webstránku, partnership development, písanie scenárov. Čiže sme si to prirodzene rozdelili a každý v svojej oblasti vedel niečo, hoci takýto projekt online vzdelávania bol pre nás všetkých novinkou.

Ako vyzerá váš tím teraz?

Teraz sme v tíme siedmi ľudia a pomáhajú nám dvaja či traja externí spolupracovníci. 

Aké sú reakcie učiteľov či študentov?

Zatiaľ sú celkom pozitívne. Učitelia sú radi, že majú materiály, ktoré môžu študentom ukazovať. Hlavne niečo, čo je blízke študentom. Tí radi trávia hodinu aj zábavnejším spôsobom.

Najviac oceňujú, že témy sú praktické a podstatné. Snažíme sa byť čo najstručnejší a ísť čo najviac k veci, aby videá boli čo najjednoduchšie na pochopenie. 

Takto vyzerá práca zmudri.sk v praxi.

Povieš nám viac o tvojom vzdelaní?

Študoval som na vysokej škole Aarhus University v Dánsku v oblasti marketingu, manažmentu a komunikácie. Tiež som študoval semester v Kanade. Byť v zahraničí bola pre mňa skvelá skúsenosť – vyskúšal som si, ako to tam funguje.

Vzdelával si sa aj inak ako klasicky v škole?

Hneď keď som sa vrátil na Slovensko, šiel som do Nexterie ako študent. Som z Prešova, z Dánska som prišiel do Bratislavy a nikoho som tu nepoznal. Nexteria mi aj v tomto veľmi pomohla. Spoznal som veľmi veľa zaujímavých ľudí. 

Mal som taktiež mentorku, jej meno je Lucia Suďová. Okrem iných ma aj ona ďalej nakopla v rozvoji aj tohto projektu.

Ako sa dnes mladí ľudia vedia dostať k mentoringu?

Myslím si, že v súčasnosti je možností veľmi veľa. Programov je naozaj dosť a mladý človek keď chce, sadne si za počítač, trošku vygoogli a hneď to nájde. 

Spomeniem napríklad Nexteria Leadership Academy či Leaf TalentGuide, kde stredoškoláci majú možnosť byť mentorovaní niekým starším, či už profesionálmi alebo študentmi na vysokej škole. 

Dnes je veľa ľudí, ktorí sú ochotní zdieľať svoj know-how. Chce to len šťastie nájsť toho správneho v správny čas.

Julian Gerhart

Aké svoje schopnosti považuješ za kľúčové pri vytvorení takéhoto projektu?

Myslím si, že najdôležitejšie je zadefinovať si, čo vlastne chcem a prečo to chcem. Hlavne nech to je jedna konkrétna vec a nie mnoho ďalších. Treba pri tom vytrvať dlhšiu dobu, aspoň nejaký rok, rok a pol. Potom analyzovať, či to vyšlo alebo nie. 

Aj mne sa to často stáva. V súčasnosti ľudia pracujú na x veciach naraz a nakoniec nerobia nič poriadne. V dnešnej dobe je možností veľmi veľa, takže je ťažké sa rozhodnúť. Pre mňa je určite najdôležitejšie sústrediť sa na jednu konkrétnu vec. 

Aké sú ďalšie plány či ciele zmudri.sk?

Uvidíme, ako sa vyvinie súčasná „korona situácia“, momentálne sa snažíme byť čo najviac prínosní. Pokračujeme v tvorbe našich kurzov, každý týždeň dávame von jedno video. Začali sme tvoriť materiály pre učiteľov k vyučovaniu na diaľku. 

Vytvorili sme kurz pre učiteľov o tom, ako tvoriť videá, kde sa ich snažíme naučiť, ako vytvoriť videá pre svojich študentov. Uvidíme ako sa táto situácia vyvinie a ako dlho budú školy zatvorené – podľa toho sa rozhodneme. Nejaké plány sme mali, no táto situácia ich vymazala veľmi rýchlo.

Čiže okrem študentov tvoríte aj pre učiteľov?

Výnimočne teraz. Kvôli tejto situácii, sme urobili sériu videí pre učiteľov. Všeobecne však okrem videí tvoríme aj sprievodné materiály pre učiteľov, aby vedeli, ako použiť naše materiály na hodine. 

Aké sú tvoje ciele či vízie?

Môj život je teraz dosť prepojený so zmudri.sk. Bol by som rád, keby zmudri ďalej napredovalo a zvyšovalo počet škôl. Aby sme naďalej pokračovali v tvorbe videí, aby sme vedeli pokryť čo najviac obsahu. 

Mojím snom či cieľom by bolo, ak by sa niečo také rozšírilo do okolitých krajín, kde je systém vzdelávania veľmi podobný – napríklad Česko či Poľsko. Ako osoba premýšľam momentálne len v týchto okruhoch. Hlavnou prioritou je zmudri.sk a všetko je podriadené tomu. 

Ako ťa môžu naši čitatelia kontaktovať?

Na mojom Linkedine či mailom na julian.gerhart@zmudri.sk

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás