Karolína učí (nielen) Slovákov, že za udržateľnú módu sa oplatí priplatiť si

Karolina_Jankiv

“V začiatkoch nás poháňal pocit toho, že keď sa to naučíme, nikto nám to už nevezme. Budeme mať v rukách niečo vzácne, niečo, z čoho sa vytvárajú hodnoty.” 

V článku sa dozvieš:

  • Aký je to pocit podnikať s vlastným bratom
  • V čom spočívajú výhody a nevýhody biznisu na východnom Slovensku
  • Ktoré kľúčové črty odlišujú podnikateľa od zamestnanca
  • Prečo sa oplatí nevzdávať sa

a mnoho ďalšieho. 

Už od raného detstva sa hrala na podnikateľku po vzore rodičov. Následne zistila, že nechce robiť v živote prácu, ktorá ju nebaví, alebo v ktorej jej niekto len prikazuje. A tak spolu so svojim bratom založila módnu značku JANKIV SIBLINGS, ktorá sa zameriava na ručne vyrobené oblečenie metódou plisovania. Sídlo majú v rodnom Prešove. 

Predstavujeme ti Karolínu Jankivovú. (25)

Ako si sa dostala k podnikaniu?

Pamätám sa, že som sa namiesto hry s bábikami hrala na podnikateľku. Pečiatkovala som papiere, podpisovala ich, stále som niekomu imaginárne telefonovala tak, ako som to videla u otca, ktorý je podnikateľ. Rodičia mi vravia, že som od mala bola vodcovský typ. V škole som stále chcela, aby bolo po mojom, všetko som chcela riadiť. Ako 13-ročná som dokázala zorganizovať spolužiakov a pripraviť program ku dňu matiek. Na strednej škole som mala pod palcom kompletný program stužkovej slávnosti. Do mojej prvej práce som vstávala  o piatej ráno. Robila som prácu, ktorá ma vôbec nebavila a kde mi stále niekto niečo prikazoval. Bola som z toho celého frustrovaná, a keď som dostala prvú výplatu, rozplakala som sa. Bolo to veľmi málo peňazí. Vtedy som si povedala, že takto žiť nechcem a rozhodla som sa pre podnikateľský život. 

Prečo oblasť módy?

Pre mňa móda znamená schopnosť sebavyjadrenia sa bez slov. Odevom môže človek poukázať na to kto je, z akej vrstvy pochádza a aké preferuje hodnoty, bez toho, aby čokoľvek povedal. Dnes bojujeme s enormným množstvom fast fashion konfekčnej a nekvalitnej módy.

Celý náš koncept značky sme založili na udržateľnosti. Vyrábame veci, ku ktorým si človek vytvorí vzťah a má ich na dlhé obdobia. Naše sukne tvoria základ dokonalého ženského šatníka. Tým, že sú vo vyššej cenovej relácii sa nám stáva, že zákazníčky si sukňu kúpia po niekoľkomesačnom sporení. To znamená, že sa na ňu tešia, vnímajú jej hodnotu, výnimočnosť a nepristupujú k nej ako k hromadnému lacnému odevu, ktorý si kúpili za pár eur. Vďaka tomu, že je kvalitne spracovaná ju nosia roky a cítia sa v nej zakaždým skvelo.

Aké boli začiatky podnikania?

Myslím, že žiadny človek, ktorý podniká od nuly, nemôže povedať, že začiatky boli ľahké. My sme to nemali inak. Je náročné už len porozumieť legislatíve, osvojiť si byrokraciu a naučiť sa v celom tom systéme chodiť. Začiatky u nás si vyžadovali veľa sebazaprenia, obety, tvrdej práce, sĺz a častokrát pokorenie vlastných hraníc. 

Tak ako som to čítala nedávno v istom rozhovore – a je to úplná pravda – budovať niečo, nevedieť ako a ísť krôčik po krôčiku chce veľké množstvo až hranične psychopatického odhodlania a zapálenia sa pre vec. V začiatkoch nás poháňal pocit toho, že keď sa to naučíme, už  nám to nikto nevezme. Budeme mať v rukách niečo vzácne, niečo, z čoho sa vytvárajú hodnoty. Stále sa učíme – vec, techniku, umenie, ktoré ovláda veľmi málo ľudí na svete.

My sme sa to chceli naučiť a išli sme do toho od začiatku naplno. Pre nás neexistovalo, že sa to nedá, že skúsime a keď to nepôjde, tak budeme robiť niečo iné. Nie. Veríme tomu, čo robíme. To je podľa nás základ v akomkoľvek podnikateľskom pláne. Veriť si a nevzdať sa. No zároveň robiť veci s pokorou a mať na vedomí aj fakt, že osobnosť človeka sa stále vyvíja a mení, takže odklon od prvotného plánu je možný.

Aké je to podnikať s vlastným bratom?

Výborné. My sme s bratom zohraná dvojica, ktorá má prirodzene vo firme rozdelené úlohy. Jeden druhého si už od mala vážime a sme si oporou. Vyrastali sme spoločne a vždy sme spolu trávili veľa času. Máme vybudovaný silný vzťah, ktorý je založený na dôvere a akceptovaní názoru toho druhého. Nevyvyšujeme sa jeden nad druhého a o všetkom rozhodujeme spoločne. Najviac nám však v našom vzťahu pomáha to, že sa vieme o všetkom otvorene porozprávať.

Za značkou Jankiv Siblings stojíme obaja vedľa seba,  obaja to chceme robiť, chceme napredovať a rozvíjať sa, preto sa snažíme akýkoľvek problém vyriešiť už v jeho zárodku. A potom ešte humor. Ten, kto nás pozná, vie, že jeho úroveň nemá strop. Mame svoje interné vtipy, ktoré nás držia v pohode, aj keď máme ťažké obdobie. Nevýhody sme za celé naše fungovanie zatiaľ neobjavili.

Ako vnímate fakt, že podnikáte na východe Slovenska?

Prešov je náš domov, miesto, kde sa cítime dobre. Nevylučujeme, že v budúcnosti sa môže miesto nášho pôsobenia zmeniť, no momentálne sme doma tu v Prešove. Máme tu rodinu, partnerov, kamarátov. Celkovo máme Slovensko radi. Netrápi nás tu vojna ani teroristické útoky, nemusíme sa báť ísť do obchodu, tečie nám voda, dokonca teplá a aj pitná, máme dostatok elektriny. 

Samozrejme, že Slovensko má aj svoje chyby ako každá iná krajina. Za nevýhodu by sa dalo považovať to, že musíme pomerne často cestovať kvôli stretnutiam alebo akciám do Bratislavy, prípadne Česka. No a samozrejme aj stále nedokončená diaľnica na Slovensku.

Medzi hlavné výhody na východe však určite patria nižšie výdavky na chod firmy a taktiež náklady na živobytie. Dnes je vďaka internetu a kuriérskymi službám v podstate jedno, odkiaľ pochádzate alebo kde tvoríte. Ľudia majú možnosť sa o vás dozvedieť napríklad už len tak, že dlhodobo obohacujete sociálne siete kvalitným obsahom s pútavým príbehom. My sa snažíme netvoriť okolo seba násilne pozlátku. Chceme, aby za nás hovorili naše jedinečné výrobky a ich kvalita.

Karolina_Jankiv

V akej fáze je teraz firma? Nakoľko sa dá s umením uživiť?

Myslím si, že sa to pomaly zlepšuje. Nás, ktorí pracujeme v tejto oblasti, to ale stojí neskutočnú námahu. No je to hlavne radosť a potešenie. Okrem toho, že tvoríme, neustále robíme aj osvetu. Ľudom treba stále veľa vysvetľovať, aby pochopili súvislosti a v konečnom dôsledku aj hodnotu vecí, za ktorú dávajú peniaze. Mnohým ľudom sa v prvopočiatku zdá, že jedna ručne plisovaná sukňa Jankiv Siblings je dráha. No nestretli sme sa ešte s klientom, ktorý by bol jej kúpu oľutoval. Naopak, máme výbornú spätnú väzbu.

Čo sa týka celkovej ceny, v tomto prípade našich výrobkov s pridanou umeleckou hodnotou, treba sa na ňu hlbšie pozrieť. Ako dlho budete takú ručne plisovanú, odborne a kvalitne spracovanú sukňu Jankiv Siblings nosiť? Rok, dva, desať alebo ju bude nosiť ešte ďalšia generácia po vás a vytvorí sa akési dedičstvo, ktoré nestratí na trendovosti ani na hodnote? Vydeľte cenu už len číslom 365 a váš pohľad na jej hodnotu sa okamžite zmení. Ľudia stále radšej zatvoria oči pred tým, v akých podmienkach sa daný produkt vyrobil. Nerozmýšľajú nad tým, prečo je výsledná cena výrobku zo Slovenska taká, aká je, začnú len hundrať, aké je to drahé. Vidia len cenu a neuvedomujú si, že tú vec niekto vyrobil srdcom, že k tej práci má vzťah, robí ju rád, robí to vo férových podmienkach ako voči sebe, tak aj voči ostatným s ktorými spolupracuje. Aby to vyrobil v takej podobe ako to je, chce obrovskú dávku odbornej znalosti. 

Aké sú vaše plány s firmou do budúcna? 

Náš hlavný plán do budúcna je viesť našu značku viac organizovane. Zároveň vstúpiť aj na zahraničný trh a vybudovať si silnú a uznávanú pozíciu nielen doma, ale aj v zahraničí. Kúpou nášho jedinečného produktu do nás každý klient vkladá dôveru, vďaka ktorej sa stále posúvame vpred.

Čo tvoja osobná vízia?

Chcem dokázať v budúcnosti skĺbiť súkromný život s pracovným. Dokázať viesť firmu, ale zároveň vytvárať teplo domova. Byť pevnou podnikateľkou, ale aj milujúcou manželkou a láskavou matkou.

Odporúčala by si mladým ľuďom ísť podnikať?

Myslím si, že človek musí mať na podnikanie prirodzené vlohy. Mal by dokázať byť tvrdý a ochotný neustále na sebe pracovať, zdokonaľovať sa a nepoddať sa pri neúspechu. No musí byť aj pokorný a svoju prácu robiť s nehou a citom. Musí pre podnikanie žiť a byť ochotný pracovať aj viac ako 12 hodín denne každý deň. Veľa ľudí chce prísť z práce vypnúť hlavu a mať voľno. Podnikanie je o neustálej práci. Voľno si podnikateľ spraví preto, lebo chce, nie preto, že nemá čo robiť.  Pre mňa je podnikanie zmysel a štýl života. Neviem si predstaviť byť zamestnaná a robiť niečo, čo ma nebaví, s čím nie som stotožnená a čo mi nedáva zmysel. 

Karolina_Jankiv

Študovala si na VŠ? Odporúčaš mladému človeku ísť na VŠ?

Áno, študovala, no po prvom semestri som štúdium ukončila, prestúpila na druhú strednú školu a napokon som sa vrhla na podnikanie. Ja si myslím, že ak človek vie, čomu sa chce v živote venovať a nepotrebuje k tomu striktne vysokoškolské vzdelanie ako lekár alebo právnik, vysokú školu nepotrebuje. Nerozumiem ľuďom, ktorí vyštudujú napríklad  sociálnu prácu a pritom k tomu vôbec nemajú vzťah a študujú to iba kvôli titulu. Pre mňa sú to zbytočne premárnené roky, ktoré mladý človek môže využiť omnoho prospešnejšie. 

Ako pristupuješ k time manažmentu?

Neviem si predstaviť time manažment bez kalendára v mobile. Značím si doň všetky termíny a stretnutia. V ateliéri zase preferujem diár, kde si zapisujem, čo je potrebné v daný deň vybaviť, aby sa všetko stihlo v termíne. Môj deň vyzerá každý trošku inak. Celkovo som však typ človeka, ktorý neznáša skoré ranné vstávanie. Zato však pracujem väčšinou dlho do noci, kedy už mám pokoj, nezvoní telefón, nepípajú správy a môžem v tichosti pracovať.  Počas môjho bežného dňa sa venujem doobeda hlavne administratíve, píšem emaily, odpisujem na správy, uverejňujem príspevky na sociálne siete. Do ateliéru sa zväčša dostávam až po obede. Spolu s krajčírkou sa venujem šitiu objednávok, v príjmový deň sa venujem klientkám, inak všetko fotím a komunikujem so zákazníčkami cez sociálne siete. Večer vybehnem von vyvetrať hlavu alebo si idem zacvičiť jogu. V posteli si ešte rada čítam knihu na uvoľnenie myšlienok.

Čo by si odkázala 18-ročnej Karolíne? 

Aby nedovolila nikomu, aby jej dal pocítiť, že nedosiahne to, čo chce. Nech sa drží ďalej od ľudí, ktorí sa snažia znižovať jej ambície. Nech je hrdá na seba, lebo je jedinečná a nech je hrdá na to, odkiaľ pochádza. A že sa nemusí trápiť kvôli tomu, že nie všetkým sa páči.

Ako ťa môžu čitatelia kontaktovať? 

Buď cez emailovú adresu info@jankivsiblings.com prípadne cez Instagram alebo Facebook Jankiv Siblings.

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás