Cítila som, že ak teraz nepôjdem podnikať, môžem prepásť veľkú šancu

Michaela Šišková DNA ERA

“Neboj sa rozprávať o svojom nápade. Nikdy nevieš, koho stretneš!”

V rozhovore sa dozvieš:

  • Ako sa dá zladiť súkromný život s biznisovým
  • Čo je najťažšie na rozbiehaní nového biznisu
  • Aký je to pocit podnikať s vlastným manželom
  • Ako sa motivovať, ak je človek na hrane a rozmýšľa, že to vzdá
  • Prečo sa každému oplatí vyskúšať si podnikanie

Tri roky dozadu pri rozhovore v kuchyni s manželom dostala nápad priniesť na Slovensko testy DNA, ktoré pomôžu človeku lepšie porozumieť svojim génom a svojmu zdraviu. Spolu na tom začali pracovať a dnes budujú firmu DNA ERA, ktorá má rozbehnutý predaj na Slovensku a plánuje expandovať do zahraničných krajín.

Predstavujeme ti Michaelu Šiškovú (25). 

Michaela Šišková DNA ERA

Ako sa genetička dostane k podnikaniu?

Prišlo to prirodzene. Celé sa to zrodilo z nápadu, ktorý vznikol v kuchyni. Hovorila som manželovi, že niečo také na našom trhu chýba. A on na to zareagoval, že kto iný by to mal teda priniesť na trh, ak nie my, genetici.

Čo presne je to, čo chcete priniesť?

Našou hlavnou víziou je pomôcť ľuďom porozumieť svojim génom, a tým podporiť ich zdravie. Úlohou testu je zmapovať zdravotné riziká a upozorniť na prípadné hrozby, ktoré by sme mali manažovať vopred. Robíme to cez neinvazívny test zo slín – klientovi príde skúmavka, do ktorej napľuje a odošle to naspäť k nám. Momentálne máme laboratórneho partnera v Nemecku, ktorý z týchto slín izoluje DNA a posiela nám surové dáta, ktoré cez náš softvér vieme vyhodnotiť a interpretovať, čo výsledky znamenajú.

Kde sa vám podarilo biznis posunúť?

Podarilo sa nám posunúť sa od nápadu, k tomu, že máme reálny produkt s rozbehnutým predajom na Slovensku. Tiež v týchto dňoch komunikujeme s potenciálnymi investormi a chceli by sme sa dostať do bodu, v ktorom vieme konkurovať aj svetovým lídrom v tomto odvetví.

Aká bola najťažšia prekážka na doterajšej ceste?

Nedá sa vypichnúť jedna vec. Bolo to hlavne o tom, že som niekedy už nevládala a potrebovala som víkend na to, aby som vypla a oddýchla si. Podnikanie je sínusoida – sú momenty, keď si dole a máš chuť to zabaliť, a potom sú momenty, keď napríklad len dostaneš pozitívny feedback od klienta a opäť si “na koni”.

Aké sú ďalšie kroky vo vašom biznise?

Najbližším cieľom je získať investíciu a následne rozširovať tím – jednak vedecký, a taktiež biznisový. Tiež pripravujeme aplikáciu, ktorá vylepší užívateľský zážitok s našim produktom. Ďalším cieľom je expandovať aj na iné európske trhy. Z dlhodobého hľadiska plánujeme jedného dňa založiť vlastné vedecké laboratórium na Slovensku.

Čo je tá veľká vízia? Kde by ste chceli byť o 10-20 rokov?

Vlastný labák je pre mňa piedestál. Zároveň chceme ovládnuť globálny trh a dávať ľuďom “insighty” nielen na základe genetických, ale aj negenetických dát, do čoho spadá napríklad ako často človek športuje, či ako sa stravuje, pije alebo či fajčí a podobne. Na základe toho by sme chceli dávať odporúčania, ktoré pomôžu ľuďom udržať si zdravie na vysokej úrovni.

Ako vyzerá vaša konkurencia?

Na Slovensku v podstate konkurenciu nemáme. Čo sa týka zahraničia, tam dominuje predovšetkým USA. Tieto testy tam frčia a ľudia ich dobre poznajú. Na európskom trhu sú tiež nejaké firmy, ale iba sa to rozbieha, a preto vnímame túto dobu ako správny čas, aby sme si začali budovať meno a aby sme priniesli náš produkt na trhy aj mimo Slovenska.

Čím by ste sa chceli odlíšiť od konkurencie?

Pracujeme na zaradení aj negenetických dát aby sme  dali ľuďom lepší pohľad na ich zdravie a presnejší odhad ich zdravotných rizík. Taktiež si veľmi dávame záležať na súkromí a ochrane dát. Väčšina firiem dáta automaticky využíva ďalej a posúva tretím stranám. Uvedomujeme si, že je to citlivá záležitosť, a preto u nás sú DNA dáta výlučne majetkom klienta a ich osud má plne pod kontrolou. 

Prečo si išla študovať genetiku?

Genetika bola náhoda. Môj pôvodný plán bol ísť na medicínu, no tam som sa nedostala, a tak som využila záložný plán a išla na Prírodovedeckú fakultu. Tam sme mali predmet molekulárna a biologická podstata rakoviny a ja som si povedala, že v rámci onkológie budem k vede bližšie, ako keby som sa stala lekárkou. Ostala som teda na fakulte a genetika bola prirodzený výber – mali skvelý program a vyučujúcich.

Aké iné kariéry si predtým zvažovala?

V piatich rokoch som chcela byť princezná, potom učiteľka, právnička, počas strednej školy keď dedkovi diagnostikovali rakovinu a nakoniec na to aj zomrel, som si povedala, že chcem ľuďom viac pomáhať a chcem tomu rozumieť. Vtedy som sa rozhodla pre medicínu, ktorá sa nakoniec zmenila na genetiku.

Michaela Šišková DNA ERA

Čo boli pre teba možné uplatnenia po konci vysokej školy na genetike?

Hlavná možnosť bola pokračovať vo vedeckom smere a ísť na doktorandské štúdium a robiť výskum.

Takže rozhodovala si sa medzi týmto a biznisom?

Keď už prišiel biznis, to rozhodovanie bolo už viac priamočiare. Od začiatku mi to pocitovo dávalo väčší zmysel.

Čo ťa lákalo na podnikaní?

Voľnosť a možnosť pretaviť svoje nápady do niečoho konkrétneho.

Aké boli začiatky?

Klasika. Práca od rána do večera, vrátane víkendov. Pri podnikaní je veľmi ťažké oddeliť, kedy je človek ešte v práci a kedy už nie je. Neustále nad tým rozmýšľa. Ešte stále sme však na začiatku, sme na trhu veľmi krátko.

Kde si nabrala odvahu pustiť sa naplno do podnikania namiesto toho, že sa niekde zamestnáš a budeš mať istotu pravidelného príjmu?

Povedala som si, že pokiaľ to teraz nevyskúšam, budem to ľutovať. Do zamestnania sa viem vrátiť hocikedy a tiež si viem hocikedy vrátiť na doktorandské štúdium. Cítila som, že ak do toho teraz nepôjdem naplno, môžem prepásť veľkú šancu. A keď už spomíname tie istoty, tou mojou bol môj manžel, s ktorým robím biznis a zároveň ma veľmi podporuje.

Čo boli kľúčové veci, ktoré si sa naučila a vedela by si posunúť začínajúcim podnikateľom, ktorí sú dnes tam, kde si bola ty pred tromi rokmi?

Naučila som sa veľa vecí. Jednak je to sebadisciplína a jednoducho, keď sa maká, tak sa maká. Odporučila by som tiež začínajúcim podnikateľom odvážiť sa rozprávať ľuďom naokolo o svojom nápade. Nikdy nevieš, kto ťa kam vie posunúť a ako ti vie pomôcť. Sila networku je podľa mňa na začiatku podnikania jednou z najdôležitejších faktorov.

Podnikáš so svojím manželom. Ako hodnotíš túto skúsenosť?

Podnikanie s manželom má svoje pre aj proti. Pre je, že v biznise potrebuješ partnera, ktorému veríš a na ktorého sa vieš spoľahnúť a toto som určite našla v mojom manželovi. Proti je zas to, že je niekedy veľmi ťažké oddeliť prácu od súkromného života – viackrát sa nám stalo, že večer zaspávame a ešte riešime firemné veci.

Kde si brala tú energiu, ktorú si vyžaduje podnikanie?

Bola to moja vnútorná motivácia. Od začiatku som vedela, že chcem pomáhať a to ma hnalo dopredu. Viem, že niektorým ľuďom môžeme veľmi pomôcť, poukázať na ich zdravotné riziká a môže im to zmeniť život. Analýza DNA má veľký význam pre našu budúcnosť. Som presvedčená o tom, že o 10-15 rokov, bude prvou vecou, ktorá sa urobí ihneď po narodení dieťaťa práve analýza DNA. Moja vízia ma motivovala napredovať.

Boli momenty, kedy si bola už na hrane a hovorila si si, že musíš na nejaký čas vypnúť, lebo to nedávaš?

Jasné, že boli. Všetci sme len ľudia, nedá sa pracovať nonstop. Musela som si prepracovať time manažment a rozhodla som sa mať aspoň jeden deň do týždňa voľný a prestala som pracovať po deviatej večer. Na začiatku podnikania si treba “máknuť” lebo je toho veľa, ale zároveň je nutné stanoviť si mantinely. Veľmi mi pomohlo cvičenie – dvakrát do týždňa trénujem s osobným trénerom a k tomu mám ešte raz do týždňa jógu. To je fajn filtrácia. Tiež v nedeľu chodievame na prechádzky do prírody.

Absolvovala si tiež 3-ročný program neformálneho vzdelávania Nexteria Leadership Academy. Čo ti dala táto skúsenosť?

Nexteria, to boli 3 intenzívne roky plné sebapoznania a stretnutí s inšpiratívnymi ľuďmi. Odniesla som si odtiaľ veľa priateľstiev, verím tomu, že na celý život. Myslím si, že to je to najcennejšie, čo mi Nexteria dala – priateľstvá a network ľudí, ktorým môžem dôverovať, a na ktorých sa môžem obrátiť.

Mala si aj nejakého mentora?

Mojim mentorom bol CEO Nexterie – Tomáš Hasala. On nám dával triezvy pohľad na celý biznis. My sme boli skôr fokusovaní na vedu a on do toho vniesol podnikateľský pohľad. Stále sa ešte párkrát za rok stretneme a preberieme veci.

Určite si si aj ty dala urobiť genetický test. Aké výsledky ti vyšli?

Mám spravený test od troch rôznych firiem, vrátane nás. Dozvedela som sa, že mám veľmi vysokú predispozíciu na vytrvalostné športy, čo ma motivovalo viac sa začať hýbať. Čo sa týka predispozícii na civilizačné ochorenia, tam som dopadla veľmi dobre, čo bolo pre mňa veľmi povzbudzujúce.

Čo by si chcela odkázať 18-ročnej Miške? 

„Začni viac cvičiť!“ (Smiech) Zároveň neboj sa skúšať veci, ktorých sa bojíš. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí ti budú ochotní poradiť.

Máš pocit, že si teraz už odvážnejšia ako si bola na začiatku podnikania?

Myslím si, že áno.

Z čoho to vyplýva?

Z tej skúsenosti, keď som už raz vystúpila z komfortnej zóny a videla som, že to nie je až také strašné.

Čo ti možno pomohlo urobiť tie prvé kroky, keď si si ešte nebola istá?

Predstavila som si situáciu, čo sa bude diať keď to spravím, a potom naopak, keď to nespravím. Vtedy mi z toho jasne vyšlo, že pokiaľ neprekročím svoju hranicu komfortnej zóny, ostanem tam, kde som. A pokiaľ ju prekročím, môže to priniesť veľa pozitívneho a určite mi to nič nezoberie.

Ak by si mala kamarátku, ktorá váha či ísť podnikať alebo nie, čo by si jej povedala? 

Určite choď do toho. Skúšaj veci, nevadí aj keď spadneš alebo sa popáliš. Podnikanie je o skúšaní, niet sa čoho báť. Je to aj veľa o tom rozprávať sa o svojom nápade s ľuďmi, lebo nikdy nevieš, na koho natrafíš. A zároveň na začiatku je veľmi dôležitý tím, ktorý ti pomáha naplniť víziu, ktorú máš.

Ako ťa vedia čitatelia kontaktovať?

michaela@dnaera.sk

Foto a video: Kristína Vlčková

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás