Akcie

Trh práce sa mení. Sú naši študenti na to pripravení?

virtual reality

V aule Maxima na Technickej univerzite v Košiciach sa 28. novembra uskutočnila najväčšia konferencia pre stredoškolákov o budúcnosti trhu práce. V poradí už tretia konferencia BeREADY FOR THE FUTURE sa tentokrát konala vďaka spolupráci študentov Dominika Hamaja a Petra Neumanna s odborníkmi z T-Systems Slovakia a za významnej podpory Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach. Ruku k dielu priložila aj stredoškoláčka Barbora Hamajová, ktorá popri príprave na maturitu stíhala manažovať celý marketing, dobrovoľníkov a PR.

Konferencie sa zúčastnilo cez 450 najlepších študentov, tentokrát z celého
východného Slovenska. A aký je prínos konferencie? Organizátori v tom majú jasno.
„Študenti získajú prehľad o aktuálnych trendoch a možných scenároch budúcnosti,“ hovorí Dominik Hamaj,“ budú vďaka tomu vedieť robiť lepšie kariérne rozhodnutia a dokážu sa lepšie uplatniť v rýchlo sa meniacom pracovnom prostredí.“

Aj v Košiciach bola konferencia koncipovaná spôsobom, ktorý spája zábavu aj učenie a študenti sa rozhodne nenudili; o 9:30 ráno odštartovala prvý prednáškový panel Jana Petreková z T-Systems Slovakia. Hovorila o Generácii Z ako o pracovnej sile budúcnosti. Mikrofón po nej prebral Tomáš Kasman z Google s prednáškou o digitalizácií a nevyhnutnosti technológií pre našu budúcnosť. Panel uzavrel Peter Bobík z EY a ukázal študentom, prečo jediná konštanta vo svete biznisu je zmena a ako môžu ostať relevantnými na trhu práce budúcnosti.

Druhý panel začal o 13:00, po aktívnej prestávke, a otvoril ho Július Oboril zo spoločnosti IBM s prednáškou o Data Science a svete Umelej inteligencie. Po ňom nasledoval Radoslav Mizera zo Solved, ktorý rozprával o budúcnosti práce z hľadiska zamestnávania sa a spolupráce prostredníctvom digitálnych platforiem. Po oboch paneloch bol čas na krátku diskusiu cez Slido, počas ktorej rečníci odpovedali na mnohé otázky zúčastnených študentov.

V obedňajších hodinách prebiehala takzvaná aktívna prestávka. Otvorili sa
workshopy, na ktoré sa študenti prihlásili ešte pred samotnou konferenciou, aby si každý z nich mohol vybrať workshop, ktorý ho oslovil najviac. Študenti mali, samozrejme, aj čas na obed a networking a taktiež si mnohí z nich vyskúšali virtuálnu realitu.

Vybrať si mohli z ponuky šiestich workshopov od rôznych firiem. Lektori z T-Systems Slovakia študentov naučili, ako nadobudnúť IT zručnosti jednoducho, zábavne a prakticky. Na workshope od Cambridge Study sa študenti naučili, ako napísať dobrý motivačný list a dostať sa na školu v zahraničí.

Odborníci z Unicorn Systems SK ich oboznámili s prácou projektového manažéra a riadením tímov. Na workshope od IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže pochopili rozdiel medzi formálnym a neformálnym vzdelávaním a ich dôležitosti pre úspešnú kariéru.

Odborníci z LYNX im predstavili základné princípy budovania úspešnej kariéry v akomkoľvek odvetvi a na workshope od Budgetovo.sk sa naučili, ako sa dobre pripraviť na pracovný pohovor a tiež ako si jednoducho pripraviť pútavý životopis.

Na záver bohatého programu sa organizátori so študentmi rozlúčili zaujímavým kvízom so skvelými cenami. Konferenciu hodnotia nielen oni, ale aj opýtaní pedagógovia a partneri veľmi pozitívne.

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Čítať ďalej

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fond či zakladateľmi Perry Talents akcelerátora sme zostavili úvodný set domácich úloh respektíve zadaní, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk.

Sme hrdý partner akceleračného programu Rozbiehátor. Ako hovorí zakladateľ Juraj Kováč: "Ukážeme ti ako si overiť, či je tvoj nápad dostatočne dobrý na to, aby z neho mohol byť fungujúci biznis."

Klikaj na Rozbehni sa!

Podporili nás