5 chýb, ktorých sa vyvarovať pri crowdfundingovej kampani

Epehemeris crowdfunding

Minulý rok v septembri sme s tímom spustili kampaň na najväčšej crowdfundingovej platforme na svete, Kickstarter. S naším inovatívnym motivačným diárom Ephemeris sme chceli dosiahnuť cieľ 25 705 kanadských dolárov. Kampaň však nebola úspešná. Prečo?

Tu je niekoľko chýb, ktoré sme spravili, aby si sa ich ty mohol pri svojej kampani vyvarovať. Nech sa páči.

  1. Príliš vysoký cieľ

Chceli sme, aby príspevky presiahli 17 000 eur, čo je dosť vysoké číslo. A to nás dostalo pod tlak. Okrem tlačenia 1000 diárov sme museli zahrnúť do výsledku aj náklady, ktoré tam nemali byť. Napríklad výroba stovky luxusných pier s logom Ephemeris, ktoré sme chceli dávať ako odmeny.

Nikdy nepreceňuj svoj cieľ. Vezmi si príklad z úspešnej českej kampane Skinners (revolučná obuv – prečítaj si o nich tu). Ich cieľom bolo získať 10 000 dolárov, no podarilo sa im ho prekročiť 65-násobne.

  1. Splynuli sme s davom

Vieme, že náš diár je inovatívny, a že obsahuje zaujímavé nástroje na zvýšenie produktivity, na budovanie pozitívnych návykov alebo lepšieho zdravia. Znie to super, nie? A predsa sme to nevedeli “predať”. Naše slogany boli vágne a nepodarilo sa nám detailne vysvetliť, ktoré konkrétne nástroje prinesú sľúbené benefity.

Nahrali sme dve profesionálne videá a ani v jednom z nich táto informácia nebola. Promovali sme výhody používania diáru vo všeobecnosti, nie nášho Ephemerisu diáru. Uvedomili sme si to len dva týždne pred kampaňou, a tak sme zmenili aspoň copytext kampane na našej Kickstarter stránke.

 

  1. Promo až na poslednú chvíľu

Na prome nášho produktu sme začali makať len dva týždne pred kampaňou. To je MEGA neskoro! Každá úspešná kampaň potrebuje množstvo fanúšikov, ktorí budú pripravení ju podporiť od prvého dňa. Začni budovať databázu emailov a fanúšikov na sociálnych sieťach hneď, ako je to možné. To isté platí aj pre zoznam médií a novinárov, ktorých potrebuješ kontaktovať už v predstihu.

  1. Žiadne testovanie

Kickaster ti ponúka veľmi užitočnú možnosť testovania. Po tom, ako nastavíš stránku kampane, môžeš sa na ňu dostať prostredníctvom špeciálneho linku. Ten môžeš poslať aj iným ľuďom. Trh si tak otestuješ ešte predtým, než pôjde kampaň live. To v praxi znamená, že získaš cennú spätnú väzbu od kamarátov, ako aj od potenciálnych budúcich podporovateľov. Na základe tohto feedbacku vieš kampaň upraviť, čo povedie k lepšej miere konverzií.

  1. Zameraní na slovenské a české publikum

Poznáš Paretovo pravidlo? Hovorí o tom, že 80% výsledkov vychádza z 20% úsilia. V rámci našej kampane sme sa sústredili 80% úsilia na oslovenie českého a slovenského publika (bolo napríklad omnoho jednoduchšie dostať sa do médií) a len 20% sme venovali zahraničnému publiku. Keď ide o médiá, 80% času sme minuli na kontaktovanie slovenských a českých novinárov, nie tých zahraničných.

A malo by to byť presne naopak. Náš diár je v angličtine a naše ambície sú globálne. Preto dáva zmysel cielenie do zahraničia. To sme si však vtedy neuvedomili. Aj keď sme mali mnohých potenciálnych zákazníkov z rôznych kútov sveta, stále to bolo málo. No aspoň sa potvrdilo, že náš produkt má šance aj mimo tohto regiónu.

Ephemeris

Skutočne sme zlyhali?

Aj keď sme nezískali financovanie, projekt neskončil. Vďaka tomu, že o nás napísali niektoré online aj offline magazíny alebo o nás hovorili v rádiu, sme získali fanúšikovskú základňu. V decembri 2016 sa nám podarilo vytlačiť prvú várku 500 diárov. Viac ako polovica objednávky prišla zo Slovak Telekomu, ktorý ich chcel dávať ako vianočné darčeky manažérom.

Počas kampane sme síce spravili viaceré chyby, na druhej strane sme získali veľmi vzácnu skúsenosť, s ktorou môžeme pracovať v budúcnosti. Ak by sme sa vybrali touto cestou opäť, urobili by sme mnoho vecí inak a verím, že aj lepšie. Ale o tom viac nabudúce.


Článok v pôvodnom anglickom znení si môžeš prečítať na Slovak STARTUP.

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.
Kľúčové slová: , , , , ,

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás