Prečo je dobré začať v malom? Ako som stážoval v Slovak STARTUP

Olivier v Prahe

Volám sa Olivier Elewaut a začiatkom roku 2017 som mal na štyri mesiace možnosť stážovať v Slovak STARTUP. V rámci toho som sa dostal do kontaktu s rastúcou startupovou komunitou strednej Európy.

Ak si študent, ktorý si hľadá stáž, chcel by som ťa inšpirovať, aby si sa obzeral aj po menších spoločnostiach či dokonca po startupoch – čím viac vystúpiš zo svojej komfortnej zóny, tým lepšie.

Tu je krátke zhrnutie mojich štyroch mesiacov.

Prečo som sa rozhodol pre Slovak STARTUP?

Keď som v novembri 2016 hľadal stáž, vedel som presne, čo chcem. Od začiatku som hľadal niečo, kde by som sa mohol zoznámiť s praktickou stránkou podnikania a celého procesu rastu firmy. Keďže Slovak STARTUP mal zázemie v coworkingovom centre 0100 Campus a zaoberá sa najmä slovenskými firmami a ľuďmi s veľkým potenciálom, nemal som veľmi o čom premýšľať.

Mal som na starosti vyhľadávať a kontaktovať slovenských expatov v zahraničí, ktorí sú z oblasti technológií a podnikania. Ľudí, ktorí majú slovenské korene a sú aktívni v lokálnych startupových komunitách v zahraničí, vypracovali sa na zaujímavé pozície v top firmách ako Facebook, Google, Microsoft, či v iných nadnárodných korporáciách alebo univerzitách, prípadne majú vlastný biznis.

To však nebolo všetko. A tu sa dostávam k tomu, prečo je super pracovať pre menšiu firmu: zakladatelia a kolegovia ti zvyknú dať viac zodpovedností, slobody a nezávislosti v plnení úloh. Inak to nebolo ani v Slovak STARTUP. Bol som prítomný na pravidelných týždenných stretnutiach, kde som zblízka mohol sledovať, ako sa pasujú s každodennými problémami a sám som mohol prispieť svojimi návrhmi.

Atmosféra v 0100 Campuse a Slovak STARTUP bola skvelá. Neustále som cítil podporu v osobnom aj pracovnom rozvoji. Mal som veľa priestoru pracovať na svojich vlastných projektoch a nápadoch, čo ma úprimne dosť prekvapilo. Vždy mali čas ma vypočuť, prediskutovať so mnou, čo som potreboval, dať alebo požiadať o radu. Kedykoľvek boli ochotní predstaviť ma svojmu networku ľudí. Tak som sa mohol učiť od širokého spektra rôznych expertov.

Olivier v Prahe
Olivier v Prahe

Investor a zakladateľ herného štúdia

Stáž sa začala mojím príchodom do energického medzinárodného coworkingu. Tam som sa stretol s tímom a Viktor, náš exekutívec, mi dal prehliadku priestorov a krátke zaučenie ohľadom práce, ktorá sa odo mňa očakávala.

Po prvých troch týždňoch som sa zúčastnil svojho vôbec prvého Startup Grind podujatia. Hosťom bol predseda predstavenstva vo Frog Capital a angel investor, Martin S. Hauge. Jeho VC fond, Creandum, patril k prvým inštitucionálnym investorom v Spotify. Mal som tiež možnosť sa s ním osobne zhovárať ohľadom mojej bakalárskej práce.

Ďalšou nezabudnuteľnou spomienkou je možnosť pridať sa k Filipovi Fischerovi, zakladateľovi Game Dev Hubu, CEO Charged Monkey a spoluzakladateľovi Pixel Federation, na výlet do Prahy. Videl som tak život podnikateľa z prvej ruky a zažil som, čo to znamená naozaj tvrdo makať na niečom bez toho, aby ste stratili odhodlanie a vášeň. Filip a jeho tím práve pracovali na svojej novej hre What the hen!.

Okrem chodenia po Prahe, práce v Game Dev Hub-e a oddychu mi kolegovia zo Slovak STARTUP pomohli dohodnúť stretnutia s Olgou Afanasjevou, COO v GoodAI a riaditeľkou General AI Challenge, a s Gabrielom Szumom, šéfom Startup Grind Prague. Počas týchto stretnutí som sa dozvedel veľa o najnovších technológiách ako blockchain a umelá inteligencia, ale aj o tom, ako funguje venture capital (VC).

Obe tieto technológie – a som si tým istý – zanechajú v našej spoločnosti nezmazateľné stopy v nasledujúcej dekáde. Moja rada pre všetkých? Začnite sa viac zaujímať o nové technológie už dnes. Je to totiž veľká šanca, že do piatich rokov to budete musieť urobiť tak či tak.

Môj prvý hackathon a môj prvý podcast

Pár týždňov po pražskom výlete som zažil svoj prvý hackathon v živote – niečo, o čom som už veľa čítal, ale nikdy som sa toho nezúčastnil. Ide v podstate o súťaž medzi ľuďmi s technickým a biznis zázemím, ktorí sa dajú do tímov a pracujú v limitovanom čase na určitom probléme, najčastejšie ide o jeden víkend.

V tomto prípade bolo témou osobné poistenie jednotlivca. Víťazom sa stal a finančnú odmenu si odniesol tím, ktorý vymyslel algoritmus na rýchle zhodnotenie celkovej bezpečnosti vašej nasledujúcej dovolenkovej destinácie.

Jednou z posledných skvelých chvíľ bolo, keď som sa mohol zúčastniť nahrávania podcastu s Andrejom Kiskom, partnerom v českej VC firme Credo Ventures. Za tú hodinu som sa naučil o VC viac ako za celý predošlý rok. Andrejova odvážna, no inteligentná otvorenosť ma dostala.

Mnoho z jeho rád môžeš nájsť aj v knihe Central European Startup Guide. Po nahrávaní sme išli na obed, kde som sa stretol s Kevinom Petrovičom, najmladším founderom, ktorý raisol viac ako 20 miliónov dolárov vo VC pre svoj startup FlightCar.

Obed s Kevinom Petrovičom
Obed s Kevinom Petrovičom

Ideš do toho aj ty?

Počas stáže som nenadobudol len svoju prvú skutočnú pracovnú skúsenosť, ale objavil som celý nový svet možností pre študentov. Stážisti sú pre malé spoločnosti obrovským prínosom. A je to aj naopak.

Ľudia v takýchto firmách vkladajú veľké úsilie do toho, aby si ako stážista dostal všetko, čo potrebuješ – network, radu, viac zodpovednosti, viac slobody, mnoho skúseností. Stáž v menšej firme alebo startupe skvele sadne študentom, ktorí sa nechcú pustiť klasickou cestou nadnárodnej korporácii. Aj keď to nie je cesta pre všetkých, určite stojí za preskúmanie.

Jednou z možností, ako si takúto stáž nájsť, je spraviť to ako Marek Dlugoš – vytvoriť si vlastnú promo stránku. Okrem toho je dobré neustále sledovať stránky ako AngelList a CrunchBase, kde nájdeš najzaujímavejšie startupy sveta. Rovnako ich môžeš sledovať na LinkedIn-e.

Ak si študent, ktorý chce ísť v budúcnosti na stáž, určite ti odporúčam ozvať sa chalanom zo Slovak STARTUP (hello@slovakstartup.com) alebo – ak si v Bratislave – prísť na niektorý z eventov 0100 Campusu. Eventy sú skvelou možnosťou ako si vytvoriť svoj vlastný network a potenciálne stretnúť niekoho, kto ti pomôže tú stáž nájsť.

Človek nikdy nevie.


Článok v pôvodnom anglickom znení si môžeš prečítať na Slovak STARTUP.

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás