8 životných právd, ktoré ti pomôžu nájsť svoju vnútornú silu

https://pixabay.com/

Každý z nás niekedy potrebuje postrčiť. Niekedy od rodiča, kamoša, frajera či frajerky. Niekedy však im slovám neveríme, pretože neveríme sami sebe a bojíme sa. Nasledujúci článok ti pomôže uveriť v seba, v proces a uveriť, že ak nie je dobre, ešte nie je koniec.

Čo sa v článku dozvieš:

 • ako pracovať so svojimi myšlienkami tak, aby pracovali v tvoj prospech,
 • ako pracovať so svojím životom, pretože ho máme iba jeden a je škoda, ak plytváme časom,
 • ako si uvedomiť, že každý z nás je výnimočný
 • a to najhlavnejšie – ako veriť životu.
zdroj: https://pixabay.com/

Pomôž si človeče a „pán“ ti pomôže tiež.

Slovíčko „pán“ je náročky v úvodzovkách. Prečo? Pretože som presne nevedel, aké slovíčko sa tam najlepšie hodí. Hodí sa tam čokoľvek – Vesmír, Boh, Univerzum, Život, Budha a tak ďalej. Podstatná je myšlienka. 

Ako sa hovorí – akcia vyvoláva reakciu. Môžeš si priať alebo manifestovať čokoľvek a je vysoko pravdepodobné, že si to zmanifestuješ, ale musíš urobiť prvý krok. Uvediem ti tu najjednoduchší príklad, aby sa ti tomu ľahko porozumelo: naozaj veľmi chceš alebo potrebuješ zmaturovať na jednotku. Učíš sa, robíš všetko pre to, aby sa ti to podarilo, no bojíš sa samotnej skúšky. Manifestuješ si jednotku, no náhle ťa pochytí extrémny strach a ty sa na maturitu nedostavíš. Teda jednotku asi mať nebudeš. 

Si smutný, že sa ti nesplnilo to, čo si si prial a popritom ťa od toho delilo iba to, aby si na tú skúšku išiel! Preto treba veriť tomu, čo chceš, ale treba preto aj niečo robiť. Zázraky sa dejú, ale nie také, ako vidíme vo filmoch alebo rozprávkach. Dejú sa tak po našom – pozemsky, ale o to krajšie. Pretože tie naše, pozemské, si vyžadujú tvrdú prácu, odhodlanie a odvahu. Trochu sa líšia od tých rozprávkových, však? 🙂 

skultety_filip

Jediným merítkom je smrť. Čo ťa nezabije, to ťa posilní. A budeš si to vôbec o pár mesiacov pamätať?

Áno, áno. Staré ako Praha, ale toľko pravdy v jednej vete, až ma z toho mrazí. Ľudia sa často trápia nad rôznymi vecami z rôznych dôvodov. Myslím si, že ideálny príklad bude opäť už vyššie spomenutá maturita alebo škola celkovo. 

Áno, samozrejme, vzdelanie je dôležité. Na druhej strane však nie je ŽIVOTNE dôležité, ako napríklad kyslík alebo voda. Chápeš, čo tým chcem povedať? Ak nezmaturuješ, poučíš sa z toho: vieš, že na opravné skúšky sa máš svedomitejšie pripravovať alebo sa musíš naučiť všetky témy, pretože šťastie praje pripraveným.

Ak by to ale nebol dobrý príklad, môžeme podobnú situáciu aplikovať na akúkoľvek situáciu v našich životoch. Prišiel si o prácu a už aj tak máš málo peňazí? Možno ťa to nakopne rozposlať svoje CV aj tam, kam by si sa inak neodvážil. Zúfalí ľudia robia zúfalé činy, či ako sa to hovorí? Kevin Hart vo svojej knihe Can’t make this up napísal: „Spočiatku som sa veľmi bál odmietnutia. Ale najhoršie, čo sa môže stať, je, že povedia nie.“ 

Je jedno, či ide o podnikanie, profesný alebo osobný život: všetko je o uhle pohľadu. Zatni zuby, pracuj na sebe a výsledky sa dostavia. Napokon si uvedomíš, že práve tie najväčšie životné skúška z teba urobili silného a pokorného človeka.“

Stačia malé krôčiky. Podstatné je vyjsť na najbližší schod.

Ďalšia dôležitá vec, bez ktorej sa len ťažko posunieš vpred. Mne takisto trvalo veľmi dlho, pokiaľ som si to uvedomil a musím sa priznať, že niekedy na to ešte sem-tam zabudnem. 

Som študent spevu a hudby – a mám od seba obrovské očakávania. Často bývam zo seba sklamaný, že sa mi niečo nepodarilo. Vtedy musím naozaj zamakať na svojich myšlienkach a uvedomiť si, ako to vlastne je. Začnem si premietať, akú ďalekú cestu už mám za sebou. Začnem si uvedomovať, čo všetko som už v tejto oblasti dokázal a sústredím na malé kroky. Keď som napríklad nevedel chytiť nejaký tón v konkrétnej pesničke, často ma to demotivovalo. Zrazu som si ale začal uvedomovať, že mi ide takmer celá pesnička, okrem pár partov z nej. A to je úspech! 

To isté platí aj v biznise. Na začiatku podnikania sa ti môže zdať ťažké a obtiažne už len zostaviť si kvalitný biznis plán. No áno, ťažké to niekedy môže byť, ale treba si vedieť v akejkoľvek situácii pomôcť. Namiesto toho, aby si písal biznis plán celý naraz (čo by ti okrem iného zabralo veľa času a energie), skús si ho rozdeliť na “drobné”. Získaš mapu, po ktorej môžeš kráčať a ani sa nenazdáš, si v cieli a môžeš si stanoviť ďalší, väčší cieľ.  

Prestaň sa toľko báť o ďalšiu časť svojho života. Veď teraz si uprostred toho, na čo si sa ešte nedávno tešil!

Ďalší nie veľmi príjemný zlozvyk ľudí. Niečo dlho a veľmi chceme, konečne to dostaneme a zrazu sa nám zase máli a dostávame sa do toho istého kolobehu. Chceme stále viac a viac, naháňame sa za šťastím – ale čo je vlastne šťastie? Ak máš presnú definíciu, sem s ňou. Ak nemáš, tak čítaj. 

Chýba nám vďačnosť. Stále sa za niečím náhlime, stále nám je málo. Urobí ťa nový projekt v práci šťastnejším? Možno síce áno, ale iba na krátku dobu. Urobí ťa nový mobil šťastnejším? Detto. Ak bude naše šťastie závisieť od toho, čo ešte nemáme a chceme mať, tak ho nikdy nedobehneme – vždy bude o krok pred nami. 

Alebo zistíme čo sme mali, až keď to stratíme. A to sa týka čohokoľvek. 

 • Uvedomuješ si, aké šťastie je vôbec ráno sa zobudiť? 
 • Uvedomuješ si, aké šťastie máš, že čítaš tieto riadky? 
 • Uvedomuješ si vôbec, aké máš šťastie, že dokážeš bez problémov držať v ruke telefón a scrollovať na ňom? 

Pozri sa okolo seba. Určite máš mnoho vecí, ktoré ostatným chýbajú, ale tebe je málo, lebo nemáš to, čo momentálne chceš. Iba vďačnosť ťa vie posunúť vpred. Spomeň si, ako si sa cítil, keď si mal napríklad zlomenú ruku, nohu alebo seknutý chrbát. Cítil si sa hrozne, pretože si bol zvyknutý na niečo iné a v tom momente by si dal čokoľvek za to, aby si už bol zdravý. Teraz zdravý si a opäť to berieš ako samozrejmosť? 

Teraz sa na chvíľu zastav, zamysli sa a skús si napísať 5 vecí, za ktoré si dnes vďačný. Čím častejšie to budeš robiť, tým lepšie pre teba.


Dominik Hamaj

Sústreď sa na DOBRO, ktoré sa môže stať, nie na zlo. Neboj sa toho, čo sa môže stať. Teš sa na to, čo sa môže stať!

Ďalšia unikátna vlastnosť ľudí, s ktorou ma veľmi baví pracovať! Baví ma uvedomovať si, ako sú naše mysle nastavené. Zaujímalo by ma, prečo je ľudská myseľ automaticky nastavená tak, že očakáva zlé. Bojí sa toho, čo príde. Bojí sa, má strach, cíti úzkosť. 

Keď si takto zvykneš myslieť, pretavíš túto zvyk do tvojho komplexného myslenia – a je zle. Všade, kde ideš, očakávaš iba zlé:

 • Čo ak zmeškám vlak? 
 • Čo ak pôjdem do školy a nezvládnem to? 
 • Čo ak zajtra prídem do práce a šéf bude mať zlú náladu? 
 • Čo ak….?

Väčšina problémov je len v našej hlave a aj tak sa väčšina z nich nikdy nestane.

Ako hovorí Randy Armstrong: „Worrying does not take away tomorrow’s troubles. It takes away today’s peace.“

Nedovoľ, aby ti to, čo momentálne robiť nemôžeš, bránilo v tom, čo robiť môžeš.

“Start where you are. Use what you have. Do what you can.” — Arthur Ashe

Stále sa naháňame za niečím, čo z akéhokoľvek dôvodu v tejto chvíli nemôžeme mať. Ak taký nie si, tak pred tebou skláňam pomyselný klobúk, pretože väčšina z nás to presne takto má. 

Opäť príklad z môjho života: Ako prvú strednú som vyštudoval bilingválnu obchodnú akadémiu. Štúdium trvalo celých 5 rokov. To je o rok viac, ako bežné stredné školy. Pre mňa to znamenalo 5 rokov trápenia sa, „depiek“ a učenia sa niečo, o čom som si myslel, že to nikdy v živote nevyužijem a nebudem to potrebovať. OMYL! 

Po strednej som išiel na konzervatórium plniť si svoje sny. Konzervatórium je opäť trochu iný typ školy ako ostatné, pretože okrem učenia musíš veľa cvičiť. V mojom prípade to bol spev. Hodiny a hodiny cvičenia. Nájsť si dobrú prácu bolo takmer nemožné, ak som chcel pokračovať v štúdiu. A vieš čo? Stal sa zo mňa lektor angličtiny a to iba vďaka tomu, že som absolvoval maturitnú skúšku z anglického jazyka na úrovni C1. Okrem toho, že som si mohol rozvrhnúť hodiny tak, ako som potreboval, bola moja hodinová mzda taká, že ostatní študenti v Prievidzi o takej mohli iba snívať. Navyše som si vďaka tomu uvedomil, že jeden z mojich cieľov je stať sa učiteľom hudby a moji študenti sa stali mojimi priateľmi. Čo viac si priať? 🙂 

Marianna Sádecká

Nauč sa pokorne sa milovať za to, kým si, namiesto nenávidenia sa za to, kým nie si.

Je toľko vecí, za ktoré sa môžeš obdivovať a ďakovať si. Ak nevieš, aké sú to, musíš na ne prísť. Sadni si, vezmi papier a pero a píš. Asi bude opäť ideálne uviesť ti príklady z môjho života alebo zo života mojich blízkych. 

Ja osobne som sa naučil mať sa rád. Je to dlhá cesta, často na to zabudnem, ale v ťažkých chvíľach sa snažím na to myslieť. Inak sa neposuniem ďalej. Nikto z nás. 

 • Vadilo mi, že nedokážem ráno skoro vstať.
 • Vadilo mi veľa vecí na mojom zovňajšku – napríklad veľký nos, začínajúca plešina v pomerne mladom veku. 
 • Vadilo mi, že som niekedy výbušný.
 • Vadilo mi, že najskôr rozprávam a až potom rozmýšľam.

Ale vieš čo?

Začal som sa na seba pozerať z opačnej strany. Dnes, keď sa pozriem do zrkadla, vidím v prvom rade človeka, ktorý:

 • miluje pomáhať ľuďom,
 • sa rád stará o druhých a ukazuje im cestu,
 • si ide za svojimi snami, aj keď má niekedy pochybnosti. 
 • robí chyby, ale poučí sa z nich. 

A keď urobí ďalšiu, opäť sa z nej snaží poučiť, až pokiaľ sa mu to nepodarí.

O tomto to celé je. Musíš sa pozerať z opačnej strany. Začni sa mať rád, buduj si sebavedomie a ani sa nenazdáš a si tam, kde si chcel tak veľmi a tak dlho byť. 

V tomto bode by som ale rád zdôraznil, že za žiadnych okolností nesmieš zabudnúť na pokoru. Buduj si sebavedomie, pretože je dôležité, ale nikdy, naozaj nikdy, to nerob na úkor druhých. 

Prečtaj si tiež starší článok

Nakoniec bude dobre. Ak nie je dobre, ešte nie je koniec.

Môj obľúbený citát. Vďaka nemu som vyhral jednu knihu, ktorá mi mení život a to beriem ako obrovské znamenie. 

„Success is not final; failure is not fatal: It is the courage to continue that counts.“ — Winston S. Churchill

Určite sa ti v živote stalo, že si si prechádzal veľmi ťažkými životnými udalosťami, o ktorých si si myslel, že sa už nikdy neskončia. Tipujem ale, že keď sa skončili, bol si šťastný a rád, ale neuvedomil si si, že práve vďaka týmto udalostiam si možno tam, kde si chcel či potreboval byť. 

Mňa tieto dve vety držia v ťažkých chvíľach nad vodou a budem rád, keď si na ne spomenieš, ak ti práve nebude dobre. Všetko je dočasné. Ako sa hovorí – po každej búrke vyjde slnko. A presne tak, ako pri počasí, platí to aj v našich životoch. 

Ak to potrebuješ spracovať, nechaj si to všetko prejsť hlavou a pokojne sa vráť k článku ešte raz. Len, prosím, ver, že máš na to rovnako ako všetci ostatní.

Ktoré citáty pomáhajú tebe na tvojej ceste?

Ak si v článku našiel chybu, kontaktuj nás prosím na kristian@zero2hero.sk

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás