Denisa Záchenská z OZ Očami prírody: „Keď príroda začne bojovať proti nám, hra rýchlo skončí.”

Svoje detstvo a dospievanie trávila na chate pri lese. V lete 2018 sa jej naskytol nie veľmi príjemný pohľad: za milovanou chatou našla vyrúbaný les. Veľmi ju to ranilo a pri hľadaní odpovede zo strany vyššie postavených ľudí sa dočkala iba arogantného správania a žiadnych odpovedí. Rozhodla sa preto vziať situáciu do vlastných rúk. Podarilo sa jej spojiť ľudí, ktorým nie je príroda ľahostajná a chcú prispieť k jej záchrane. Ako sama hovorí, „spolu je náš hlas silnejší a vieme si navzájom v prípade núdze pomôcť.“

Predstavujeme ti zakladateľku občianskeho združenia Očami prírody a študentku forenznej a kriminálnej environmentalistiky Denisu Záchenskú (20).

Čo sa v rozhovore dozvieš:

  • prečo by sme mali chrániť prírodu,
  • čo je najdôležitejšia vec na začiatku každého projektu,
  • ako si správne nastaviť to-do-list,
  • prečo by sme mali vedieť povedať „nie“
  • a prečo sa netreba báť ísť si za svojimi snami.
zdroj: Denisa Záchenská

Denisa, čomu všetkému sa v rámci OZ Očami prírody venujete? 

Začali sme s organizovaním upratovacích akcií. Aktuálne robíme aj prednášky na školách či v podnikoch a podávame sťažnosti a podnety v oblasti ochrany životného prostredia. Začali sme taktiež písať články, organizovať rôzne environmentálne zamerané akcie, ako napríklad swapy, diskusie či protesty a podávame návrhy na rôzne „zelené“ vylepšenia. 

Aký je tvoj zatiaľ najväčší úspech v rámci tohto projektu?

Najväčší úspech by som asi vybrať nevedela. Je naozaj veľa krásneho, čo sa nám podarilo dosiahnuť či uskutočniť. Za najväčšie úspechy považujem nahlásenie dvoch čiernych skládok (z ktorých jedna už bola odstránená), podanie návrhu na výsadbu stromčekov (z ktorého sa mnoho reálne aj vysadilo) a organizovanie prednášok na školách či klasické upratovanie v našom Zvolene. Nikdy by som neverila, že dokážem robiť niečo takto skvelé už od začiatku štúdia na strednej škole. Sú to činnosti, ktoré ma naozaj bavia a navyše majú pozitívny dopad na našu budúcnosť. Pre mňa je to jedna z najlepších kombinácií.

Prečo je z tvojho pohľadu dôležité chrániť prírodu? 

Myslím, že toto najlepšie vystihuje krátky citát: „Príroda bez nás prežije, no my bez prírody nie.” Tak jednoduché a predsa tomu veľa ľudí nerozumie. Všetci by sme sa mali zaujímať o stav našej prírody, pretože ona je to, čo nás drží pri živote. 

zdroj: Denisa Záchenská

Spomínala si aj upratovacie akcie. Keď ľudia naokolo vidia, že čistíte okolie, pridajú sa alebo skôr hodia nechápavý pohľad? 

S priamo nechápavým pohľadom sme sa zatiaľ nestretli. Myslím, že už takmer každý chápe vážnosť tohto problému. Práve naopak, často nás prekvapia naozaj skvelé reakcie okoloidúcich. Niektorí sa pridajú, iní nás pochvália a raz sa nám dokonca stalo, že nám pán zbehol kúpiť do obchodu občerstvenie. Bolo to naozaj veľmi milé. 

Občas ale samozrejme natrafíme aj na reči typu „vykašlite sa na to, aj tak to tam bude o týždeň zas“ a podobné negatívne vyjadrenia. Tieto poznámky však pramenia z frustrácie ľudí v danej veci. Úplne im rozumiem, taktiež som z toho často frustrovaná. Bohužiaľ, stretli sme sa už aj s veľmi agresívnymi emóciami, ktoré sa s mojím pochopením teda vôbec nestretávajú. Raz po našom fotografovi na akcii začali okoloidúce deti hádzať kamene. To už bolo dosť cez čiaru a takmer sme volali políciu.

Čo ti v takýchto chvíľach dodáva odvahu pokračovať vo svojich plánoch?

Určite moji skvelí priatelia, z ktorých tu niektorí so mnou stoja dodnes a taktiež všetci ľudia, ktorí nás podporujú cez sociálne siete. Nerobíme to pre slávu, no každý komentár, like či zdieľanie vie naozaj veľmi potešiť a podporiť v ťažkých chvíľach. Je to ako keď vás pochvália rodičia. Aj zdanlivo obyčajné slová môžu znamenať veľa a zostať v pamäti naozaj dlho. 

zdroj: Denisa Záchenská

Čo je podľa teba dôležité na začiatku akéhokoľvek projektu? Je niečo, čo by si vtedy urobila inak ako teraz?

Najdôležitejšia je podľa mňa vášeň. Myslím si, že projekt, ktorý vznikne za vidinou peňazí a slávy, nikdy nebude mať taký úspech ako projekt, ktorý vznikol od srdca. Ja by som asi inak neurobila nič. Všetko prišlo úplne spontánne a som šťastná, kam som sa dostala na základe všetkých skúseností – aj pozitívnych aj negatívnych. Hold, ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré.

Máš alebo mala si vypracovaný aj nejaký biznis plán? 

Nemáme žiadny biznis plán. OZ nie je biznis a ani cezeň nezarábame. Všetko je to len v rámci nášho voľného času. Ak aj náhodou nejaké peniažky získame, využijeme ich na nasledujúce akcie a zabezpečenie základných potrieb. 

Bolo ťažké začať svoj vlastný projekt? 

Založiť a spustiť stránku ťažké nebolo. Všetko to prišlo viac-menej spontánne. Vždy sme sa tešili, keď mal pribudnúť nový príspevok alebo mala byť nejaká akcia. To ťažšie prišlo, keď už bola stránka chvíľku spustená a nastali problémy s nedostatkom času zo strán všetkých členov nášho tímu.

zdroj: Denisa Záchenská

Po menšom vyhorení v roku 2019 som si uvedomila, že musím začať ľuďom konečne hovoriť aj nie. Nastali situácie, kedy som na tom bola psychicky veľmi zle. Zobrala som si na svoje plecia tak veľa, že som nakoniec nič nestíhala a veľmi ma to stresovalo. Stále pomáham všade, kde sa dá, ale dnes si to už lepšie časovo rozložím. Čo sa dá posunúť na neskôr, to radšej posuniem a venujem sa v danej chvíli iba najakútnejším povinnostiam.

Myslíš si, že podnikať môže každý alebo iba „vyvolení“?

Myslím, že založiť projekt môže úplne každý. Ak je nápad dobrý, ono sa to už potom nejako rozbehne. Nie každý je expert vo všetkých oblastiach, ktoré sú v danej sfére dôležité a nikto nemôže vedieť úplne všetko. Preto sú na svete ľudia, ktorí vedia s konkrétnymi otázkami a problémami pomôcť v prípade núdze.

Stál pri tebe na začiatku niekto skúsenejší, kto ti pomáhal alebo si si všetkým prešla sama?

K založeniu stránky ma inšpirovala Natália Pažická, ktorú doteraz veľmi obdivujem. Následne po vnuknutí myšlienky som písala kamarátke, s ktorou sme vymysleli logo a začali pracovať na našich plánoch. Naše cesty sa nedávno, bohužiaľ, rozišli, no ja som stále vďačná za roky, ktoré sme to ťahali spolu. Aktuálne mám nové super posily vrátane môjho skvelého kamaráta Daniela Klešča a verím, že aktuálnym tempom a nasadením to dotiahneme ešte ďaleko.  

zdroj: Denisa Záchenská

Máš slabé stránky, ktoré ti marili tvoju cestu? Ako si s nimi pracovala?

Mojou najväčšou slabou stránkou počas posledných štyroch rokov je fakt, že nemám stroj času. Mám naozaj veľa koníčkov a niekedy si jednoducho musím vybrať. Nerada hovorím „nie“, lebo nechcem nikoho sklamať a potom sa mi to kopí a kopí. Moja bojová zbraň je môj zoznam v telefóne, ktorý má niekedy aj cez 30 bodov. Každý deň si zaznačím úlohy, ktoré musím splniť, inak v kľude nezaspím (to je smutný fakt :D).

Ďalšou prekážkou, ktorá mi mierne marí moju cestu, je tá, ktorá vlastne toto celé aj začala. Vyhrážanie sa od vyššie postavených ľudí, ale to už je kapitola sama osebe a, bohužiaľ, ukazuje to stav nášho štátu. Keď sa úradník vyhráža študentom, ktorí upozorňujú na environmentálny zločin alebo zlý stav v konkrétnej oblasti, asi bude niekde niečo zle. 

Je niečo, čo by si chcela našim čitateľom odkázať či poradiť?

Aj keď sa to môže zdať ako klišé, naozaj sa nebojte ísť za svojimi snami. V živote sa riadim heslom, že radšej niečo skúsiť než ľutovať, že som to nespravila. Takto mi prišlo do cesty už veľa skvelých príležitostí a keby som sa bála, ako to dopadne, nikdy by to nijako nedopadlo. Netreba sa báť a treba bojovať! A za prírodu treba bojovať ako prvú, pretože keď ona začne bojovať proti nám, hra rýchlo skončí. Otvorme si oči, pretože hra už začala…

zdroj: Denisa Záchenská

Kde by ťa mohli naši čitatelia v prípade záujmu kontaktovať?

Môžu mi napísať na našom instagrame, facebooku, cez náš web, prípadne mailom na ocamiprirody@gmail.com. 

zdroj: Denisa Záchenská

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fond či zakladateľmi Perry Talents akcelerátora sme zostavili úvodný set domácich úloh respektíve zadaní, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Ak si našiel chybu, daj nám prosím o tom vedieť na e-mailovú adresu kristian@zero2hero.sk

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás