„Snažím sa obklopiť ľuďmi, ktorí robia veci navyše, a ktorí sú aktívni. Naozaj platí, že si priemerom piatich ľudí, s ktorými tráviš najviac času.“
V rozhovore sa dozvieš,
a mnoho iného.
Zubarina ju nadchla, pretože v sebe spája prácu s ľuďmi, technológie, marketing aj podnikanie. Je v poslednom ročníku a človek by si povedal, že na nič iné nemáš čas. Opak je pravdou.
Okrem toho, že vo svojich 23 rokoch precestovala 30 krajín, venuje sa promovaniu zubárskej profesie medzi ľuďmi, snaží sa spájať zubársku komunitu a aktívne jazdí na koňoch.
Stále jej ešte zostáva čas aj na sociálny život, zaujímavé stretnutia či navštevovanie mastermind skupiny. Tá ju každý mesiac posúva míľovými krokmi dopredu. Čo to je mastermind? Ako to všetko stíha? Ktorý podcast pravidelne počúva?
Predstavujeme ti Júliu Bondor.
Júlia, ako sa ti podarilo popri štúdiu zubariny precestovať 30 krajín?
Vždy sa cestovanie snažím spájať s niečím, čo je užitočné aj pre moju budúcu prax. Keď hľadám, akého kongresu sa zúčastniť, vždy si radšej vyberiem miesto, kde som ešte nebola. Viem tak spojiť cestovanie, zábavu aj prácu, a môžem napredovať v obore, niečo nové vidieť, aj sa naučiť nové jazyky. A aj vďaka jazdeniu na koňoch som toho dosť precestovala.
Kongresy si aktívne hľadáš ty alebo ti pomáha škola?
To je úplne dobrovoľné, sama si hľadám, čo by mohlo byť zaujímavé. Občas majú tieto kongresy akcie pre študentov, ktorých chcú motivovať, tak nám dajú nižšiu cenu:) Všetko si ale vybavujem a platím sama.
Ako na takýchto eventoch networkuješ?
Občas to robím tak, že dopredu napíšem do nejakej tematickej skupiny, že budem vtedy na tom mieste, či sa chce niekto porozprávať. Alebo sa len obyčajne prihovorím ľuďom:)
Asi ti nepoviem tajomstvo, ale zubári nie sú práve najobľúbenejší lekári. Vždy si vedela, že toto chceš robiť?
V rodine máme starú mamu zubárku a keď som raz bola u nej, zistila som, že je to práca, ktorá by mi vyhovovala. Vždy ma zaujímala veda a v zubarina je kus vedy. Ale je to aj práca s ľuďmi, je to aj medicína, aj technológie. Je super mať v ambulancii najnovšie zaujímavé gadgety 🙂 A zároveň je to aj podnikanie a marketing, keďže máš vlastnú firmu a vlastných klientov.
Moja predstava je, že štúdium medicíny je na 120%-ný úväzok. Ty sa však venuješ ďalším veciam a projektom popri tom.
Keď si človek vie zmanažovať čas, stíha dosť:) Popri škole som založila web, ktorý má pomôcť dostať k ľuďom informácie o tom, že môžu k nám – študentom chodiť na univerzitnú kliniku na vyšetrenie. Nevedia o tom, pritom väčšinou netreba čakať dlho na termín a platia iba za materiál, takže je to výhodnejšie.
Tak si sa naučila pracovať s WordPressom.
Mohla som niekoho poprosiť, aby to za mňa spravil, ale ja sa rada učím nové veci. A zišlo sa mi to pri ďalšom projekte.
Pri akom?
Chcem, aby to na Slovensku bolo stále lepšie, čo sa týka zubariny. A tým, že ma zaujímajú technológie a marketing, založila som stránku pre nás zubárov. Zámerom je vybudovať slovenskú komunitu, lebo väčšinou sa stretávame len na kongresoch alebo workshopoch, online to veľmi nefunguje. Robím rozhovory so zubármi, riešim nové chemické postupy alebo zdieľam zaujímavé vedecké články zo sveta. Keď ale prinesiem nové informácie na web, snáď prispejem k tomu, aby sa to tu zlepšovalo.
Niekto by si povedal, že na čo robiť takéto veci navyše, keď už máš aj tak dosť štúdia.
Mňa to všetko zaujíma, čiže by som sa tomu venovala tak či tak. Takto aspoň pomôžem komunite a ľuďom okolo.
Ešte aj pracuješ?
Mala som brigádu v Curaproxe. Teraz sa viac venujem práci na stránke, štúdiu a s kamarátmi robíme dizajny tričiek.
Ako vyzerá tvoj deň?
Väčšinou začíname o siedmej v nemocnici, tak do dvanástej-jednej robíme s pacientmi alebo máme stáž, a potom poobede sa venujem svojim projektom, športu či kamarátom.
S akými najväčšími výzvami bojuješ?
Najťažšie pre mňa je stanoviť si priority. Keďže robím veľa vecí, musím byť veľmi prísna. Vždy sa pýtam, prečo robím to, čo práve robím. Keď sa idem pustiť do nejakého projektu, silno zvažujem, či tomu chcem darovať napríklad mesiac svojho života, čo musím pre to obetovať a či to stojí za to.
Ako vyzerá takéto tvoje vyhodnocovanie?
Spíšem si výhody, nevýhody, a koľko času mi to zaberie. Veľmi mi pomáha Google kalendár, kde mám všetko veľmi presne dopredu naplánované a zároveň to mám rozdelené vo farebne odlíšených kategóriách, či už je to škola, práca, kamaráti, šport, rodina, a podobne. Snažím sa, aby to bolo vybalancované. Perfektný týždeň je vtedy, keď sa tam vyskytne každá farba:)
Koľko z toho je nejaká párty alebo posedenie s kamarátmi na pive?
Tak 2-3 večery, ale to len na hodinku. Alebo aj dlhšie, ak je to nejaký meeting, workshop alebo diskusia. Aj keď musím veľa odmietať, viem, že takéto stretnutia sú dôležité.
Sú ešte nejaké appky alebo tooly či myšlienkové procesy, ktoré využívaš?
Mám jednu appku na zoznamy a to-do, Wunderlist. A Evernote využívam často na svoje nápady.
Viem, že sa zúčastňuješ tzv. mastermindu. Vieš povedať, čo to je? Možno niekoho inšpirujeme.
Vždy sa snažím obklopiť ľuďmi, ktorí robia veci navyše, a ktorí sú aktívni. Mastermind je skupina ľudí, ktorí riešia svoje projekty a spoločným cieľom je posunúť sa za desať mesiacov so svojím projektom ďalej.
Každý mesiac máme stretnutie, príde aj hosť, s ktorým sa môžeme o téme porozprávať, dá nám feedback. Vždy si pripravíme nejaký problém, o ktorom sa chceme porozprávať s ďalšími členmi skupiny. Takto dostane človek hneď feedback, čo by mohol skúsiť spraviť. Každý v skupine je z iného odboru , takže každý ti dá na vec iný pohľad.
Posúva ťa to?
Určite. Vždy si na stretnutí stanovujeme cieľ, ktorý musíme dosiahnuť do ďalšieho stretka. Takýto peer-pressure ťa dokáže posunúť. Veľmi ma to baví, lebo každý je otvorený, ochotný pomôcť a každý na sebe pracuje. Je to naozaj tak, že si priemer piatich ľudí, s ktorými sa najviac stretávaš.
Vyzeráš dosť ambiciózne. Viedli ťa k tomu rodičia?
Rodičia ma do ničoho netlačili, ani do tej zubariny. Ale bolo veľkou výhodou mať doma vďačné a podporné zázemie. Oni síce nemajú skúsenosť s podnikaním, ale vždy ma v mojej zvedavosti podporovali.
Čo ťa motivuje?
Stále počúvam podcasty, sledujem rôzne portály, čítam knižky. Je to rôzne.
Tak daj jeden tip na podcast. Ktorý počúvaš najčastejšie?
Napríklad The Tim Ferriss Show.
A ktorá kniha ťa silno ovplyvnila?
Ak by ťa niekto chcel stretnúť a porozprávať sa, kde ťa nájde?
Napríklad v jednej z jedálni na Mlynoch 🙂 Ale pokojne píšte na Facebook.
Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:
Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk
Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.
Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.
“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč