Adam Šalát zo Square TV: „Spravodajstvo zaujíma aj mladých. My ho robíme modernejšie, atraktívnejšie a štýlovejšie.”

Adam Šalát

V dobe plnej informácií, ktoré sa valia zo všetkých strán, je ťažké vzbudiť u mladých záujem o lokálne spravodajstvo. Čo ak však nie je problémom obsah, ale forma podania informácií?

Čerstvý maturant, budúci študent Ekonomickej univerzity v Bratislave a absolvent I AMbitious Leadership Academy sa vo svojom projekte zameral práve na zatraktívnenie formy, v akej sa mladým informácie o aktuálnom dianí dostávajú. Jeho projekt Square TV  je synonymom pútavého spravodajstva. 

Predstavujeme ti Adama Šaláta (19), ktorý už ako 17-ročný začal meniť svoje okolie k lepšiemu.

V článku sa dozvieš:

  • ako sa buduje úspešná instagramová platforma zameraná na spravodajstvo,
  • čo všetko sa môžeš naučiť popri vlastnom projekte,
  • že aj maturant môže skĺbiť pestré mimoškolské aktivity so štúdiom.

Adam, rozbehol si projekt s názvom Square TV. O čo sa jedná a čo je jeho cieľom?

Square TV je instagramová platforma, ktorá prináša spravodajstvo z trenčianskeho regiónu modernejšie, atraktívnejšie a štýlovejšie ako sme zvyknutí pri bežnom spravodajstve.

Cieľom projektu je zvyšovať povedomie o dianí v regióne. V trenčianskom regióne totiž absentuje lokálne spravodajstvo, čo sa spája aj s nezáujmom mladých. Najmä preto sme zvolili cestu Instagramu, ktorý nám umožňuje efektívne zaujať našu hlavnú cieľovú skupinu – mladých ľudí z Trenčína a okolia.

https://www.instagram.com/p/B9l7eJ-JZak/

Ako stredoškolákovi napadne rozbehnúť niečo také, ako je Square TV?

Sám som vnímal, že v regióne chýba spravodajstvo, ktoré by zaujalo mladých ľudí. Zároveň som si všímal, že mladí o informácie záujem majú, ak sú podané správnym spôsobom. Najmä zo strany študentov som cítil dopyt po atraktívnom spravodajstve, ktoré ale nikto nerobil.

Si absolventom I AMbitious Leadership Academy a Square TV bol tvoj záverečný projekt. Ako sa Square TV počas tvojej účasti v programe vyvíjalo?

Už dlhšie som mal nápad vytvoriť takúto lokálnu platformu, ale úplne som sa k tomu nevedel „dokopať“. Keď sme v rámci I AMbitious programu mali vypracovať nejaký záverečný projekt, povedal som si, že je to skvelá príležitosť. Pracoval som na tom aj predtým, ale až ako záverečný projekt to nabralo reálny rozmer.

Čo ťa motivovalo zapojiť sa do programu I AMbitious Leadership Academy?

I AMbitious bola taká náhoda (smiech). Ja totiž spravujem sociálne siete našej školy a Terka (Terézia Dominika Lukáčová – zakladateľka I AMbitious Leadership Academy – pozn. redakcie) napísala na Facebook stránku našej školy otázku, či by bolo možné tento program odpromovať našim študenom. 

Ja som si to teda rozklikol, prešiel fotky, videá a popis a povedal som si: „Prečo nie?“. A rovno som sa prihlásil. Osobne som nič také špeciálne nevyhľadával, ale táto ponuka ma zaujala a rozhodol som sa zapojiť. 

Počas programu si mal možnosť pracovať s mentorom priamo z biznisu. Čo si si z mentoringu odniesol? 

Mojím mentorom bol Samuel Stehlík. Je to naozaj šikovný človek, ktorý sa pohybuje v marketingovej a reklamnej oblasti, má dokonca aj svoju agentúru. Od začiatku sme si veľmi sadli. 

Spájalo nás to, že sme chodili na rovnakú strednú, že sme sa obaja počas štúdia pokúšali rozbehnúť školské rádio a  aj to, že sme začínali s konkrétnym biznis projektom – ja so Square TV a on so svojou marketingovou agentúrou.

Veľa som sa od neho naučil, najmä keď ma zobral na nejaké natáčanie alebo networkingový event, kde som mal možnosť „pochytať” nové kontakty. Z mojej strany mu patrí veľká vďaka za čas, ktorý mi venoval a stále venuje.

Adam Šalát

Na instagramovom profile Square TV môžu ľudia nájsť spravodajstvo podané v podobe fotiek s popisom a krátkych či dlhších videí. Čoho sa pri tvorbe obsahu a forme príspevkov držíte? 

Snažíme sa pridávať krátke a svieže veci, a teda tvoriť atraktívny obsah. V prípade videí sa snažíme zmestiť do 1 minúty. Ide o to, aby sa ľudia nenudili a aby si to naozaj pozreli.

Približne raz za mesiac pridáme aj nejaké dlhšie video, ale to je väčšinou určené pre špecifickú skupinu obyvateľov. Pri takomto type videa si ho buď niekto pozrie celé, alebo si ho nepozrie vôbec.

Najnovšie pripravujeme talkshow, ktorá sa bude volať Square Talk. Plánujeme v nej predstavovať zaujímavých ľudí z regiónu, z biznisu, zo školstva či venujúcich sa dobrovoľníctvu. Talkshow bude trošku dlhší formát, okolo 10 minút, no budeme sa to snažiť spraviť pre ľudí zaujímavé.  

Okrem týchto formátov občas vysielame aj livestreamy. Väčšinou sa jedná o tlačovky mesta alebo návštevy politikov. Naposledy sme naživo vysielali stretnutie primátorov krajských miest či návštevu ministra školstva. 

Zaujímavosťou je, že sme sa už dostali do okruhu médií, ktorým mesto posiela informácie z prvej ruky. Od hovorkyne sa nám tak dostanú tlačové správy, programy zasadnutí, tlačoviek, návštev mesta a podobne. Je vďaka tomu vidieť, že nás berú ako seriózne médium.

https://www.instagram.com/p/BzEGK5TIL5f/

Ako riešiš situácie, keď máš vyučovanie, ale zároveň sa v meste deje niečo zaujímavé, čo by malo Square TV pokryť? 

Vznikajú z toho naozaj zaujímavé príhody (smiech). Mám šťastie, že mám školu v centre mesta, veľmi blízko mestského úradu. Vybehnúť počas prestávky, niekedy aj počas vyučovacej hodiny, teda nie je až taký veľký problém. Spravil som to takto napríklad pri návšteve pani prezidentky.

Zároveň však treba spomenúť, že moja škola, Piaristické gymnázium Jozefa Braneckého, podporuje mimoškolské aktivity študentov, a tak sú moji učitelia v tomto smere veľmi tolerantní. 

Aká je tvoja motivácia každý deň pracovať na Square TV? Čo ťa na projekte najviac baví? 

Ja som sa už od základnej školy pravidelne zapájal do rôznych filmárskych súťaží. A myslím, že úspechy, ktoré som v tých súťažiach mal, ma tak trochu utvrdili v tom, že tvorba vizuálneho obsahu mi ide o niečo lepšie ako ostatným. 

Square TV sa venujem najmä preto, že ma to naozaj baví, je to moja vášeň a ide o odvetvie, ktorému by som sa chcel venovať aj v budúcnosti. 

Je skvelé sledovať reakcie ľudí a najmä pozitívne ohlasy, ktoré na projekt sú. Ľudia nás totiž naozaj berú ako médium, ktoré prináša každý deň nejaké zaujímavé informácie. 

Zároveň ma baví sledovať správanie nášho publika. Ako vnímajú správy, ktoré zdieľame a aj to, po čom je a po čom, naopak, nie je dopyt. Najmä sledovaním lajkov a komentárov pri jednotlivých príspevkoch sa učíme, aký obsah máme prinášať a akým témam sa zase vyvarovať.

Čo považuješ za zatiaľ najväčší úspech projektu? 

Najväčší úspech je to, keď počúvam od ľudí –  či už od spolužiakov alebo iných ľudí z môjho okolia, ktorí sú niekedy dosť kritickí, chválu na Square TV. Našou cieľovou skupinou sú najmä mladí ľudia. V súčasnosti nás však sledujú všetci: od žiakov základných škôl cez stredoškolákov a mladých, až po staršie ročníky, ktoré majú sociálne siete. 

Veľmi vážime, keď niekto náš profil pochváli alebo napíše komentár typu „je to perfektné“, „robíte to výborne“, pod naše príspevky. 

Zároveň si myslím, že za úspech sa dá považovať aj to, že sme začali vadiť konkurencii. Keď sa konkurencia začne obzerať, čo sa deje, značí to, že niečo robíme dobre.

Pritrafil sa ti s projektom aj nejaký neúspech alebo prekážka? Čo si sa z takýchto situácií naučil? 

Čo sa týka obsahovej stránky, určite bolo pár príspevkov a reportáží, ktoré ľudí trochu rozdeľujú. Ide najmä o politické témy, na ktoré je veľa komentárov a názorov.

Ale to je prirodzené. Sto ľudí, sto názorov, čiže to neberiem ako nejaké zlyhanie. Naopak, kritika je dobrá v tom, že nás posúva ďalej a pomáha nám naše spravodajstvo zlepšiť.  

Akým smerom sa bude projekt v budúcnosti uberať?

Naším cieľom je ďalej rozširovať našu značku a prinášať spravodajstvo ešte lepšie a atraktívnejšie ako doteraz. Do budúcna chceme expandovať aj do iných krajov a miest na Slovensku.

V projekte chceme dať priestor najmä mladým ľuďom a študentom, ktorí sa touto aktivitou budú môcť rozvíjať. Na podobnom projekte sa skvele učí, ako to v spravodajstve chodí, ako efektívne komunikovať s partnermi či s mestom.

Bol by som veľmi rád, ak by Square TV bolo projektom, na ktorom sa môžu mladí ľudia veľa naučiť a ktorý im prinesie pridanú hodnotu.

Adam Šalát
Keď sa konkurencia začne obzerať, čo sa deje, značí to, že niečo robíte dobre.

Čo by si odkázal mladým v tvojom veku, ktorí by radi rozbehli nejaký vlastný projekt? 

Vždy tu budú ľudia, ktorí ich budú odhovárať. Vždy tu budú neprajníci, ktorí budú hovoriť, že sa to nedá, že to nejde. Ale ľudia, ktorí vám toto hovoria, sú presne tí, ktorí vás nechcú vidieť víťaziť. Proste nechcú vidieť, ako budete napredovať, ako budete úspešní. 

Ale práve vtedy, keď vám ľudia budú hovoriť, aby ste niečo nerobili, tak to naschvál vyskúšajte. Môže to mať naozaj veľký úspech. A keď vás to bude skutočne baviť, tak je to ešte lepšie.

Čomu sa venuješ mimo školy a projektu? Máš aktivitu, pri ktorej zrelaxuješ?

Tento projekt mi zaberie tak veľa času, že ani neviem (smiech). Ide o niečo, pri čom treba byť takmer nonstop online a stále sledovať,  čo sa deje. Sledujem hlavné spravodajské portály mesta a vždy, keď sú nejaké aktuality, tak príspevky aktualizujem. 

Keď však na Square TV nerobím, rád chodím do prírody alebo do mesta s kamarátmi. Baví ma len tak si spoločne posedieť a pokecať o tom, čo je nové.

Ako ťa môžu naši čitatelia kontaktovať, ak by sa chceli o projekte dozvedieť niečo viac alebo sa zapojiť?

Keďže naším hlavným komunikačným kanálom je Instagram, ak by mal niekto z čitateľov nejaké námety alebo postrehy,  môže napísať správu priamo na profil Square TV a ja si to určite pozriem.

Zároveň by som rád povedal, že ak by sa našiel niekto, kto by v tom projekte chcel v rámci trenčianskeho regiónu pokračovať alebo takúto platformu pod našou značkou rozbehnúť v inom regióne, budeme veľmi radi, keď sa nám ozve. 

Pokiaľ si mladý človek, chceš sa rozvíjať a venovať sa spravodajstvu vo svojom regióne, určite sa ozvi. Môžeme podebatovať a dohodnúť sa na spolupráci. 

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás