Ako začať podnikať? Tieto organizácie ti v tom pomôžu!

rozbiehator_finale

Chcel by si začať podnikať, ale nevieš, ako na to? Prečítaj si naše tipy na organizácie, ktoré ti v začiatkoch môžu veľmi pomôcť. Ponúknu ti know-how, mentorov či peniaze na rozbeh.

Tento článok bude pre teba užitočný, ak:

  • už máš nápad a hľadáš spôsob, akým ho zrealizovať
  • ťa láka predstava mentoringu počas tvojich začiatkov
  • hľadáš nakopnutie
  • sa pýtaš, prečo by si mal začať podnikať, keď môžeš mať v zamestnaní „istý plat“

Peniaze ťa nelákajú? A čo tak pomôcť spoločnosti?

Podnikať nemusíš nevyhnutne iba pre peniaze. Áno, samozrejme, biznis ti musí generovať zisk a mal by profitovať, ale podnikať môžeš aj  preto, aby si pomohol spoločnosti. Môžeš teda podnikať sociálne. Úlohou sociálneho podnikania je opraviť niečo, čo v súčasnosti nefunguje. Ak chceš primárne prispieť k riešeniu problémov našej spoločnosti a zisk nie je hlavný poháňač, prosím, neváhaj už ani sekundu! Čo najhoršie sa môže stať? Vieš, ako sa hovorí – pokiaľ nejde o život, nejde o nič. 🙂

https://pixabay.com/sk

Možno si ale z tých, ktorých prvé dva odseky veľmi zaujali, ale nevieš si úplne presne predstaviť, čo by konkrétne mohlo  byť predmetom takéhoto podnikania. Sociálne podnikanie sa môže zaoberať ekologickými problémami, chudobou a v dnešnej dobe je veľmi aktuálna aj téma kyberpriestoru či šikany. Ak ťa žiadna z týchto tém neoslovila, nezúfaj. Stačí sa pozrieť okolo seba, popýtať sa kamošov, čo ich hnevá a možno by to chceli zmeniť, alebo mnoho inšpirácie nájdeš aj na internete. Nakoniec možno budeš inšpiráciou ty pre tvoje okolie, ba dokonca pre celú spoločnosti.

Začiatky sú vždy ťažké. Nebudeme sa tu na nič hrať,  nikto učený z neba nespadol. Každý z nás potrebuje pomoc, dokonca v tíme toho môžeš dokázať oveľa viac. Každý z nás potrebuje na začiatku niekoho, kto by ho viedol, niekoho, ku komu by vzhliadal a kto by ho inšpiroval. Preto ti prinášame zoznam štyroch slovenských akceleračných programov, ktoré ti pomôžu vyštartovať raketovou rýchlosťou. 

ROZBIEHÁTOR

Rozbiehátor je program rozdelený na dve časti. V prvej časti programu prejdeš od biznisu k zákazníckemu prieskumu za 5 týždňov. Výhodouje je, že môžeš začať z pohodlia domova a dostaneš kvalitný feedback, ktorý ťa posunie ďalej.

zdroj: https://rozbehnisa.sk/

V druhej časti Rozbiehátoru otestuješ prototyp, vytvoríš si web a online kampaň a môžeš získať prvé objednávky. Zistíš, či je o tvoj produkt skutočný záujem, prenikneš do testovacieho procesu, dostaneš svojho mentora a v neposlednom rade dostaneš grant 100 EUR.

V programe Rozbiehátor si overíš svoj nápad skôr, ako doň investuješ tisícky eur. Vyhneš sa chybám skôr, ako ich kopec urobíš hneď na začiatku. A v neposlednej rade – pomôžeš dobrej veci! 

Ako? Tvoj príbeh sa môžeš stať inšpiráciou pre ostatných mladých, pretože im ukážeš, akú máme v sebe silu a kto vie, možno o pol roka bude na našom webe nový rozhovor aj s tebou. 🙂

NEXTERIA 

Nexteria je program, ktorý ti takisto pomôže rýchlejšie dotknúť sa tvojich snov. Vďaka Nexterii zistíš, ako zlepšiť svoje schopnosti a takisto ako zlepšiť svoje okolie a prispieť k už spomínanej pozitívnej zmene spoločnosti. Okrem toho sa môžeš stať členom aktívnej a rôznorodej komunity, čo ti môže v tvojich víziach iba pomôcť. 

zdroj: https://nexteria.sk/nla/

V ponuke sú dva programy. Nexteria Leadership Academy je 3-ročný rozvojový program pre mladých ľudí z Bratislavy a okolia. Spoznáš zaujímavých a rovnako ambicióznych ľudí ako si ty. Staneš sa tým, kým chceš byť a nikto ti nebude hovoriť, prečo sa to nedá, ale ako to môžeš docieliť. Skús si pozrieť FAQ, možno ti pomôžu rozhodnúť sa. 

Druhým programom je Nexteria Lab. Ide o online 2-týždňový program, počas ktorého objavíš svoje silné stránky a prepojíš sa s inšpiratívnymi ľuďmi z celého Slovenska. Budeš síce sedieť doma, ale budeš na sebe makať! No nie je to super? 🙂 

A to nie je všetko, čo ti Nexteria ponúka. Nexteria má ešte dva doplnkové programy, a to Nexteria IT Club, kde môžeš sledovať aktuálne témy IT oblasti a učiť sa od profesionálov, a Nexteria Global Hub, ktorý ponúka vzdelávacie aktivity, kvalitné ponuky práce na Slovensku a networking v rámci skupinových diskusií pre Slovenky a Slovákov študujúcich alebo pracujúcich v zahraničí.

JA SLOVENSKO

Junior Achievement Slovensko ti pomôže rozvíjať podnikateľské a ekonomické myslenie, finančnú gramotnosť a zručnosti potrebné na uplatnenie sa na pracovnom trhu

zdroj: https://www.jaslovensko.sk/

JA Slovensko ponúka rôzne vzdelávacie programy, z ktorých každý sa zameriava na iné, no rovnako dôležité oblasti podnikateľského života.

V programe Aplikovaná ekonómia si môžeš už počas školy vyskúšať reálne podnikanie. Vyučujúci ťa prevedie celým procesom a bude ti nápomocný pri každom tvojom kroku. Na vlastnej koži si vyskúšaš, aké to je a po škole hor’sa meniť svet! 🙂 Vďaka programu rozvinieš svoje komunikačné, personálne a pracovné kompetencie, ktoré sa ti zídu v každej oblasti života.

V rámci programu Zručnosti pre úspech si osvojíš základné zručnosti pre zamestnanosť, proaktívny prístup k podnikavosti, prácu osamote aj v kolektíve, schopnosť riešiť problémy či identifikovať a rozvinúť vlastný nápad. Po absolvovaní budeš schopný vypracovať vlastný projekt, riadiť prácu v tíme a prezentovať vlastné myšlienky prostredníctvom osvojenia si prezentačných techník.

Okrem týchto dvoch programov JA Slovensko ponúka mnoho ďalších, rovnako zaujímavých programov, ako napríklad Etika v podnikaní, kde prenikneš hlbšie do problematiky morálnych hodnôt. Vďaka programom Viac ako peniaze a Ja a peniaze zlepšíš svoje poznatky o finančnej gramotnosti.

Na svoje si prídu aj najmenší, pretože program Základy podnikania poskytuje žiakom 5. a 6. ročníka praktické informácie o fungovaní podniku. 

I AMbitious

I AMbitious je ročný program neformálneho vzdelávania ideálny pre ambicióznych študentov, ktorí sa chcú učiť od ozajstných profesionálov. Ak chceš mať kariérne vedomosti a skúsenosti z prvej ruky, nie je o čom. Výhodou organizácie I AMbitious je tiež fakt, že kvôli efektivite práce je program rozdelený podľa jednotlivých krajov Slovenska, čo ti zabezpečí individuálny prístup. Slovensko totiž nekončí Bratislavou, I AMbitious ti pomôže posunúť sa, nech žiješ kdekoľvek. Stačí chcieť.

zdroj: https://www.iambitious.sk/

Vďaka programu zistíš, čo ťa v živote naozaj baví, naučíš sa, ako funguje súkromný, verejný, ale aj neziskový sektor, zlepšíš svoje hard skills, soft skills a hlavne – spolu s profíkmi vytvoríš svoj vlastný projekt!

Program hľadá ľudí, ktorí chcú rozvíjať svoje líderské schopnosti, chcú sa vzdelávať a napredovať, chcú meniť svoje okolie k lepšiemu (vidíš? Sociálne podnikanie v praxi!) a chcú stretávať rovnako šikovných ľudí. Si jedným z nich? V tom prípade vieš, čo robiť – daj I AMbitious o sebe vedieť. 🙂

Ak sa chceš o I AMbitious dozvedieť ešte viac, nech sa páči, odkaz, ktorý ti uľahčí hľadanie. 

BONUS!

Je možné, že ťa tento článok zaujal, namotivoval, ale stále to v tvojom vnútri „necinklo“. Možno hľadáš ešte niečo viac ako krátkodobý kurz. Máme pre teba záverečné prekvapenie!

3… 2… 1… 

LEAF ACADEMY

LEAF Academy je medzinárodná internátna škola v Bratislave. Poslaním tejto školy je poskytovať vzdelanie na svetovej úrovni cieľavedomým študentom bez ohľadu na ich sociálno-ekonomické zázemie.

zdroj: https://www.leafacademy.eu/

Osnovy LEAF Academy sú zamerané na rozvoj leadershipu, hodnôt, charakteru a získanie praktických vedomostí. Aby praktické vedomosti boli naozaj praktickými, škola zabezpečuje prax v podobe skutočných projektov v spolupráci s jej partnermi.

Ak ťa baví učiť sa nové veci, nebojíš sa výziev, si iniciatívny a aktívny, chceš pomáhať druhým a hľadáš podobne zmýšľajúcich spolužiakov, LEAF Academy ťa už s otvorenou náručou očakáva. Prihlásiť sa môžeš prostredníctvom online prihlášky, ktorá býva obyčajne otvorená od novembra do marca. Určite si pre lepšie rozhodovanie pozri aj informácie o prijímacom procese.

Veríme, že ti tento článok pomohol nakopnúť sa a vidíš, že je veľa ciest, ako sa chopiť svojho sna. Pretože všetko, čo si schopný vymyslieť, si schopný aj dosiahnuť. Stačí chcieť a urobiť prvý krok. Ktorý to v tvojom prípade bude?

Ak si v niekde našiel chybu, daj nám o tom, prosím, vedieť na kristian@zero2hero.sk

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás