Blesková prípadovka: DNA ERA

DNA ERA, Perry Talents

Že máš nápad, ale nevieš, ako začať? Zero2Hero nie je len o inšpirácii. Je aj o tom, aby sme ti ukázali, ako spraviť prvé kroky.

Okrem rozhovorov s mladými heroes ti prinášame aj konkrétne podnikateľské nápady v podobe prípadových štúdií. Dozvieš sa, ako vznikol nápad, aké problémy rieši, kto za ním stojí, akým výzvam čelili, či ako im pomohli mentori.

Dnes si predstavíme príbeh DNA ERA, ktorý porozprávala jeho founderka Michaela Šišková.

DNA ERA skúmavka na sliny
DNA ERA skúmavka na sliny

DNA ERA

Napriek tomu, že dnes ešte o DNA nevieme všetko, vieme viac ako kedykoľvek predtým. Prečo to nevyužiť? Misiou DNA ERA je pomôcť ľuďom porozumieť ich genóm, znížiť riziko a umožniť im žiť zdravší život.

Problém, ktorý riešiš

Myšlienka, že starneme a riziko vzniku ochorenia sa zvyšuje so sebou nesie zároveň aj túžbu byť zdravý. Existuje predsa niečo cennejšie ako zdravie? Napriek tomu, že si to mnoho z nás uvedomuje problémom je častokrát nedostatok informácií, prípadne ignorácia príznakov.

Môžeme si to ukázať na príklade rakoviny hrubého čreva. Štatistiky uvádzajú, že keď prídu pacienti v prvom štádiu, až 92% z nich sa dožije piatich rokov a vylieči sa. Avšak problém nastáva, keď pacient príde neskoro, v poslednom štádiu. Čísla v tomto štádiu hovoria, že len 12% pacientov sa dožije piatich rokov. A to je obrovský rozdiel!

Tím DNA ERA, Michaela je tretia zľava
Tím DNA ERA, Michaela je tretia zľava

My síce za ľudí nevyriešime, či prídu skoro/neskoro, taktiež im nezodpovieme, či ochorenie dostanú, alebo nie. V DNA ERA sa naši klienti dozvedia o svojich genetických rizikách a predispozíciách.

Prostredníctvom najmodernejších vedeckých technológií dokážeme analyzovať jednotlivé nukleotidové polymorfizmy (SNPs) v DNA. Tieto údaje nám potom poskytujú veľké množstvo informácií, ktoré vďaka dlhoročným vedeckým štúdiám vytvárajú obraz o genetickej predispozícii vzniku rôznych ochorení.

Z pohľadu klienta je celá služba veľmi jednoduchá. Po kúpe testu na našom webe ti pošleme skúmavku na sliny, ktorú jednoducho naplníš a s predplateným poštovným odošleš späť k nám. O zvyšok sa už postaráme my.

Za 10 týždňov sa môžeš tešiť na výsledky. Čiže žiadna krv, ihly, nemusíš nikam chodiť, všetko z pohodlia domova.

Idea projektu

Prvotný nápad nášho projektu vznikol počas vysokej školy, kedy nám na prednáškach zo špeciálnej genetiky rozprávali, čo všetko je už dnes možné zistiť z DNA. Týmito informáciami som bola taká ohromená, že keď som prišla domov, začala som si hľadať ďalšie a chcela som si takúto analýzu dať spraviť.

Po hodinách hľadania som zistila, že na Slovensku podobná komerčná služba neexistuje, napriek tomu, že v USA ich v tom čase, pred viac ako dvoma rokmi, boli desiatky.

DNA ERA web
DNA ERA web

Napriek značnej komplikovanosti, kým som sa k analýze DNA dostala, z výsledkov som bola nadšená. Vedieť o svojich zdravotných rizikách, ale aj o tých, ktoré sa týkali výživy a športu a to všetko len zo slín a pohodlia domova, je tak jednoduché a úžasné.

Vtedy som si povedala, že chcem, aby aj ľudia na Slovensku vedeli o takejto službe a bola im jednoducho prístupná v ich rodnej reči.

Pomoc mentora

Nedá sa povedať, že nám pomohol a posunul nás ďalej jeden mentor.

Každý mentor/lektor, jednoducho človek, s ktorým sme mali možnosť komunikovať náš projekt, nás v istom smere posunul ďalej, otvoril nové dvere a možno opäť raz posunul nielen iným smerom, ale aj k novému kontaktu. A práve toto prepájanie si veľmi vážime a čoraz viac si uvedomujeme silu networku.

DNA ERA
DNA ERA

Najväčšia výzva

Najväčšia výzva, ktorá nás čaká, je dostať našu službu do povedomia ľudí. Už teraz cítime, že marketing bude tvrdý oriešok. Avšak sme odhodlaní bojovať.

Záver

Podnikanie je výzva a nie je to vždy jednoduché. Napriek tomu je to asi ten najkrajší pocit, keď môžeš budovať niečo vlastné, niečo úplne podľa seba, keď vytváraš hodnotu z ničoho.

Ak máš nápad choď, skúšaj, rozprávaj o tom priateľom, známym, obklopuj sa šikovnými ľuďmi.

No hlavne nečakaj, začni dnes, pretože už zajtra môže byť neskoro.


Tieto prípadové štúdie vznikajú v spolupráci s Perry Talents. Perry Talents je akadémia, ktorá dáva šancu mladým projektom spojiť sa so skúsenými mentormi a investormi, aby sa vyvarovali niekotrých chýb, ktoré môžu spomaliť ich rast.

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás