Jednou z otázok, ktorá väčšinou prináša do rozhovoru na Zero2Hero hodnotu, je „Čo by si odkázal/odkázala svojmu 18-ročnému ja?“ (Prípadne 15-ročnému, pri mladších respondentoch). Ich odkazy sú rôznorodé – poďme sa pozrieť na to, čo odporúča šesť z nich.
Architekt Martin Jurčo by rád sám sebe odkázal, aby sa nebál a aby nedovolil druhým ľuďom, aby mu hovorili, na čo má a na čo nie.: „Aby to, čo má, vzal do vlastných rúk a išiel s tým ďalej. Ja som sa napríklad bál ísť na výšku do Bratislavy, a preto som začínal v Žiline,“ vyjadril sa v rozhovore.
„Nech sa toľko neubíja za nedostatky, ktoré mali jej projekty a podujatia a nech si menej pripúšťa názory druhých, či už pozitívne alebo negatívne,“ hovorí Sára Rihaneová, ktorá už v sedemnástich rokoch zorganizovala svoje prvé veľké úspešné podujatie TEDx Turčianske Teplice. Riešiť všetko od speakerov, cez licenciu, predané lístky až po sponzoring určite pre ňu nebolo vôbec ľahké. „Ide o to, aby som sa viac držala vlastných pocitov a snažila sa najviac, ako viem. Ak som do projektu dala maximum, hodnotím to pozitívne, lebo viac som tomu už nevedela dať,“ dopĺňa Sára.
Podobné pocity prežívala aj Veronika Cigáneková, ktorá sa dostala k vedeniu organizácie Pre Stredoškolákov už vo veľmi mladom veku. „Mala som niekedy pocit, že strašne zlyhávam a nevedela som, čo robiť inak. Takže by som jej odkázala, že na to nemusí prísť hneď, pokojne tie veci skúšaj, uč sa a neobviňuj sa, keď spravíš chybu- patrí to k tomu.“
Crowdfundingový expert Ivan Zaťko, ktorý pomohol projektu Skinners vyzbierať v kampani vyše 2 milióny dolárov, tiež pri ceste k úspechom veľakrát padol „na hubu“. Čo by teda odkázal svojmu osemnásťročnému ja? „Aby sa nebál skúšať veci, ktoré možno budú v konečnom dôsledku neúspešné, ale budú ho posúvať viac,“ vysvetľuje Ivan s pokorou a zároveň dopĺňa: „Veľmi dlho som váhal, či sa pustiť do nejakého projektu a snažil som sa, aby všetko bolo perfektné. Teraz skôr zisťujem, že oveľa lepší prístup je niečo vyskúšať, a keď mi to nevyjde, poučiť sa z toho a prípadne to vyskúšať znova.“
Marek Šebo za niečo vyše dva roky vybudoval úspešnú firmu, ktorá sa venuje vývoju riešení na báze AI. V rozhovore porozprával, ako dlhšie pátral po tom, čo by ho v živote napĺňalo a čo sa naučil o dôležitých rozhodnutiach. „Niekedy to vyzerá, že tvoj budúci život z veľkej miery závisí na jednom konkrétnom rozhodnutí, napríklad, na akú školu pôjdem alebo či niekde nastúpim do práce. Tieto rozhodnutia však častokrát nie sú až tak kľúčové, ako sa zdajú.“
Najviac zo všetkých odpovedí sa líšila tá od Milana Cáka. Študent FIIT, ktorý popri škole vybudoval úspešnú firmu na vývoj webových riešení, si časom uvedomil dôležitosť medziľudských vzťahov vo svojom živote. „Budovanie kariéry nie je alfa a omega. Nech sa nebráni vzťahom, ktoré zohrávajú v živote dôležitú úlohu. Nie všetko je o peniazoch a svet sa nezrúti, keď napríklad nedodrží jeden deadline. A nech nezabúda na svojich rodičov a sestru.“
Ta čo, ktorú z týchto rád vieš hneď aplikovať do svojho života ty? Napíš nám dole v komentároch.
Foto: Martin Haburaj, Kristina Vĺčková