Ak si už skúsil rozbehnúť vlastný projekt alebo biznis, vieš, že to nie je jednoduchá cesta. Raz si hore, inokedy dole.
Každý z našich heroes má za sebou inú story, jedno však majú spoločné: ani jeden z nich neľutuje cestu, ktorou sa vo svojom profesnom živote vybral.
Čekni týchto desať citátov z našich rozhovorov a ulož si ich na časy, keď budeš potrebovať vedieť, že má zmysel ísť ďalej!
Posledná vec, ktorú v 18-tich Valeriánovi kúpili rodičia, bol jednosmerný lístok do Prahy, kde vtedy začínal študovať. Prirodzene dospel k tomu, že sa chce o seba postarať sám a čeliť svetu “tam vonku”.
Pri snahe uspieť prišiel o pár pív s kamošmi a boli dni, kedy jedol iba chlieb s najlacnejšou salámou. Aj napriek nepohodliu však vytrval a veľa získal.
Dnes má za sebou úspešnú crowdfundingovú kampaň, kopu skúseností a užitočných kontaktov na ďalšie projekty.
Nenapĺňa ťa iba sedieť v lavici a bezducho memorovať. Rozhliadni sa okolo a možno zistíš, že popri škole dokážeš robiť oveľa viac, než len pripravovať sa na zápočty.
Pár písmeniek pred menom má dnes takmer každý, no praktické skúsenosti v čase, keď si čerstvý absolvent – to sú veci, ktoré ti pomôžu vystúpiť z radu. Aspoň podľa Danyho.
Pre niekoho môže byť vidina rozbehnutia vlastného biznisu nočnou morou plnou byrokracie a veľkého rizika. Tomáš ale prirovnáva podnikanie k hre – a na to, aby si vyhral, musíš začať hrať.
Chyby sú prirodzenou súčasťou života a pri honbe za úspechom sa nimi nemôžeme nechať odradiť.
Poučiť sa z tých svojich zvládla aj Sára, ktorá v 17-tich stála za organizovaním eventu TEDx Turčianske Teplice. Obrovský krok do neznáma, strach z neúspechu a prvé omyly – aj také bolo organizovanie pilotného projektu.
V uplynulom roku sa konal už tretí ročník, takže živá a zdravá nie je iba Sára, ale i jej rečnícka konferencia.
Tak ako sme jedineční my, sú jedinečné aj naše cesty. Niekto má šťastie a ide rovno za úspechom, iný si prejde kľukatou cestou a nazbiera počas nej množstvo skúseností. Každý máme vlastnú cestu, ako hovorí Robo.
Aká bude tá tvoja?
Svet biznisu Martin rád prirovnáva k športu. V oboch odvetviach je dôležitá vytrvalosť a drina. Aby si rástol, je potrebné nestratiť kontakt s konkurenciou a neustále sa posúvať vpred.
Je jasné, že v športe nie je možné byť najlepším bez pravidelného tréningu. To isté platí aj o podnikaní.
Každá malá výhra ti pomôže uvedomiť si, koľko toho dokážeš zvládnuť. Každá prehra ti zase pripomenie, že vždy sa máš čo učiť.
Prevziať zodpovednosť za svoje konanie je dôležitým krokom k dospelosti a samostatnosti.
Každé rozhodnutie má následky. Ak sa nám nepáčia, máme možnosť sa z nich poučiť a posunúť ďalej.
Lukáš vidí podnikanie ako najlepšie zrkadlo schopností a vlastností človeka. Neexistuje v ňom žiadny strop. Každý si určí sám, ako vysoko chce rásť a koľko sa chce naučiť.
Pokiaľ pri tom nezarába, niečo robí zle – a vtedy sme zase na začiatku: “…keď niečo nefunguje…”
Viac ako dvojročná práca Filipa a jeho kamaráta Adriána vyústila v prototyp ekologickej nabíjačky na bicykel. Podpísaný term sheet na investíciu za 150 000 eur – to sa v 18tich podarí naozaj málokomu.
Keď však spolupráca s investormi na poslednú chvíľu „vybuchla“, bolo dôležité udržať sa na nohách, myslieť racionálne a najmä – nebáť sa nových nápadov.
Networking. Empatia. Dobrovoľníctvo. Charita. Buď užitočný a vesmír ti to vráti. Mirka to pozná.
Tento quote od Dajany je na záver ako stvorený. Mať nápad a entuziazmus síce dobre znie, no pre úspech je to málo.
Pri rozbiehaní vlastného biznisu nezabudni stáť nohami pevne na zemi a venuj pozornosť aj veciam, ktoré možno nie sú zaujímavé, no v konečnom dôsledku sú veľmi dôležité.
Cover foto: Danielle MacInnes on Unsplash