Budúcnosť začína dnes: To najlepšie z FutureNow 2018

FutureNow a Startup Awards 2018

V stredu, 24. októbra, sa v bratislavskej Refinery Gallery konala konferencia FutureNow, ktorej vyvrcholením bol aj ôsmy ročník Startup Awards.

Na dvoch stejdžoch odznelo niekoľko zaujímavých prednášok, panelových diskusií a prezentácie top 12 startupov, ktoré bojovali nielen o ocenenie, ale aj o atraktívnu výhru 20 000 eur.

Konferu sme si boli zažiť aj my, aby sme ti mohli priniesť tie najlepšie myšlienky, ktoré nás chytili za srdce a teba nakopnú k práci na vlastnom projekte.

Víťazom sa stal startup z Čiech

Zatiaľ čo v minulých ročníkoch musel byť aspoň jeden zo zakladajúcich členov súťažných firiem zo Slovenska, tento rok súťaž otvorila brány pre všetkých záujemcov z V4 a Rakúska. Celkovo sa prihlásilo viac než 120 startupov.

Porota z nich vybrala 24 na víkendový Bootcamp, ktorý sa uskutočnil v Šamoríne, v komplexe X-bionic sphere. Práve tu dostali firmy hodnotný feedback od mentorov. Tento trojdňový akcelerátor sa konal víkend pred konferenciou a 12 najlepších postúpilo do finále na FutureNow.

Po náročných prezentáciách vyhlásila porota na slávnostnom galavečere víťaza ôsmeho ročníka Startup Awards. Stala sa ním firma s názvom [n]fibrecare. Zakladatelia prišli na inovatívne riešenie v oblasti kozmetiky, keď na trh priniesli prvú suchú masku z nanovlákien na svete.

Slovak-American Foundation ako jeden z gold partnerov konferencie odovzdal svoje osobitné ocenenie finalistovi Specter Hockey.

Tento inovatívny projek vyrába pásku na čepeľ hokejky, ktorá vďaka revolučnej technológii pomáha zlepšiť presnosť strely, ovládanie puku a prináša dlhšiu výdrž ako tradičná páska. Vyvinuli ju v spolupráci s kapitánom amerického hokejového tímu Boston Bruins a jedným z najlepších slovenských hokejistov Zdenom Chárom.

Ambicióznym patrí svet

Hneď v úvode konferencie odznela prednáška zakladateľa Slush (startupovej konferencie v Helsinkách, ktorá minulý rok prilákala 20-tisíc účastníkov) a spolutvorcu hry Angry Birds, Petra Vesterbacka.

Pochádza z Fínska, pôsobí aktívne v oblasti školstva, a keďže spolupracuje aj s naším Ministerstvom školstva, na Slovensku už bol niekoľkokrát.

Peter Vestrebacka, zakladateľ Slush a spolutvorcu hry Angry Birds
Peter Vestrebacka, zakladateľ Slush a spolutvorcu hry Angry Birds

Podľa Petra, ak chceš niečo zmeniť, nesmieš sa nechať odradiť tým, že sa to na prvý pohľad zdá byť nemožné. Všetko je možné, no dôležité zmeny sú ťažké. Nemáš však mať prečo strach. Treba prijať výzvy a nasledovať svoje sny. „Buď skôr ambiciózny, nie ústráchaný,” povedal k dnešnej dobe Peter.

Ťažké začiatky tvoria pevné základy

Vieš, čo spája čističa záchodov a prezidenta? To, že je to jedna osoba. Prezident Andrej Kiska vo svojom príhovore počas slávnostného galavečera spomínal na svoje začiatky, keď v Amerike čistil záchody.

Prezident Andrej Kiska otvoril slávnostný galavečer
Prezident Andrej Kiska otvoril slávnostný galavečer

Dnes, po skúsenostiach, ktoré počas svojej cesty životom nadobudol, odkazuje, aby si sa nebál robiť chyby, aby si sa nebál zlyhať. Len vtedy dokážeš raz vyjsť hore, keď niekoľkokrát padneš aj dole. Začiatky sú ťažké, no práve tie tvoria pevný základ tvojej budúcej kariéry či podnikania.

Morálka ako výzva pre sociálne siete

Môže sa zdať, že o nástrahách, výhodách a nevýhodách sociálnych sietí sa dnes už hovorí toľko, že všetko bolo povedané.

David R. Polgar (odborník na etiku technologického sveta) však počas svojej prezentácie o etikete a morálke na sociálnych sieťach poznamenal, že práve tu existuje diera na trhu – nájsť systém, vďaka ktorému by sme aj v rámci sociálnych sietí vedeli skontrolovať dodržiavanie morálnych zásad a etiky.

Samozrejme, vieme sa dožadovať dodržiavania zákonov a všímame si, ak sa na sociálnych sieťach porušujú. Je ale ťažké dožadovať sa spravodlivosti v prípade fake news, konšpiračných teórií či hoaxov.

“Sme naučení veriť svojim očiam, ale to v budúcnosti nebude možné,” varoval David. Je na nás všetkých, aby sme vytvorili prostredie, vďaka ktorému budú aj sociálne siete etické a morálne.

Byť lepší je viac ako byť najlepší

Na konferencii Future Now boli dva stejdže. Na hlavnom prebiehali prednášky a diskusie s odborníkmi z oblasti školstva, umelej inteligencie či softvérového vývoja. Na startupovom pódiu sa nestriedali len súťažiace startupy, ale aj etablované projekty a firmy.

Peter Halacsy, spoluzakladateľ & CTO Prezi
Peter Halacsy, spolizakladateľ & CTO Prezi

Jednou z nich bolo aj Prezi a jej zakladateľ Peter Halacsy, ktorý poznamenal zaujímavú vec: “Snaž sa byť lepší, no nikdy nie najlepší. Pretože keď si najlepší, porovnávaš sa s ostatnými. Keď sa snažíš byť lepší, porovnávaš sa sám so sebou!”

Ak chceš rásť, máš sa porovnávať v prom rade sám so sebou a snažiť sa prekonávať svoje včerajšie ja. V konečnom dôsledku práve tvrdou prácou na sebe dokážeš potom poraziť aj konkurenciu, a to s ňou nemusíš primárne súperiť.

FutureNow 2018
FutureNow 2018

Množstvo podobných podnetov, mladí a inšpiratívni ľudia, prednášky významných predstaviteľov z oblasti robotiky, softvérového vývoja či digitálneho vzdelávania dali celému eventu neobyčajnú atmosféru.

Jedno je isté. Napriek tomu, že víťaz mohol byť len jeden, bolo cítiť priateľskú atmosféru, a to je dôležité. A aj keď sa možno každý startupista snaží byť tým najlepším, podstatné je, že každý deň je lepším obrazom samého seba.

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás