Mentormi sme obklopení celý život. Môžu to byť rodičia aj priatelia, za ktorými chodíme po radu. Ale kde hľadať odborných mentorov? Najlepším receptom je proaktivita. Buď tam, kde mentori sú. Pár tipov na miesta, kde ich môžeš stretnúť, ti prinášame aj my.
Mentoring má niekoľko výhod. Mentor ti poskytne jedinečné informácie a skúsenosti. Poradí ti, čo robiť a čo nie. Pomôže ti sústrediť sa na tvoj cieľ a na to, čo je podstatné. Vie, čo všetko musel obetovať, aby sa dostal tam, kde je teraz.
Mentor ťa motivuje a pomáha ti v profesionálnom, ale aj osobnom raste. Ukazuje ti nové príležitosti napríklad tým, že ťa predstaví svojim kontaktom z brandže.
Kde teda takého mentora nájsť?
Nexteria prináša študentom preverené skúsenosti z praxe, vedie ich k budovaniu zručností a prepája ich s úspešnými mladými ľudmi a významnými osobnosťami z praxe.
Leadership program Nexterie pomohol nájsť toho správneho mentora aj Martinovi Homolovi, ktorý už počas štúdia na Ekonomickej fakulte stihol viesť Cunsulting club, stáž pre Slovak American Business and Innovation Council a v neposlednom rade si vybudovať vlastný network.
Oslovila ho životná cesta Mariána Kolníka, ktorý sa stal jeho mentorom. Marián Kolník pôsobil 20 rokov ako manažér v nadnárodných korporáciách, je bývalým poradcom ministra a aktuálne aj lektorom v inštitúte Franklin Covey. Marián Kolník mentoroval napríklad aj Jara Dodoka.
Dôležité je určiť si, čomu by si sa chcel v budúcnosti venovať a čo od svojho mentora očakávaš. Takto si zúžiš výber osobností, ktoré by si chcel osloviť. Podľa toho si potom môžeš hľadať konferencie z odboru, o ktorý sa zaujímaš, a pozrieť zoznam ľudí, ktorí tam budú prednášať.
Keď už si na konferencii, väčšina z týchto ľudí má aj čas určený na newtorking. Vtedy sú väčšinou otvorení novým kontaktom. Na začiatok je dobré, ak máš niečo o danom človeku zistené, aby sa konverzácia dobre rozbehla.
Takto sa ku svojej mentorke Mary MacPherson dostal napríklad už spomínaný Martin Homola. Vďaka nej sa mohol zúčastniť rozvojového programu vo Washingtone DC.
LEAF prispieva k rozvoju mladých ľudí s potenciálom vyrásť na osobnosti, ktoré budú v sebe spájať charakternosť, excelentnosť, podnikavé líderstvo a občiansku angažovanosť. A to bez ohľadu na to, z akého sociálno-ekonomického prostredia pochádzajú.
Organizácia ponúka rôzne programy pre študentov, Slovákov v zahraničí, profesionálov, ale aj učiteľov. Súčaťou je aj LEAF Academy, internátna škola so sídlom v Bratislave. Poskytuje dostupné vzdelanie svetovej úrovne a pripraví ťa nielen akademicky na ďalšie štúdium, ale aj na reálny život plný neustálych zmien a nových výziev 21. storočia.
V LEAFe našla svoju mentorku Mirku Dudášovú aj naša hero Vavi Sedileková. V čase, keď strácala nádej, jej Mirka pomohla nájsť vydavateľstvo pre knihu, ktorú napísala už ako 15-ročná. Dnes ako 18-ročná robí kampaň s reklamnou agentúrou RESPECT APP o problematike porúch príjmu potravy, s ktorou má sama nepekné skúsenosti.
Ďalšou možnosťou, ako nájsť mentora aj mimo Bratislavy, je rozbiehajúci sa rozvojový program pre ambicióznych stredoškolákov v Trenčíne. Je určený ľuďom, ktorí sa chcú vzdelávať a napredovať aj mimo strednej školy, chcú rozvíjať svoje líderské schopnosti, chcú meniť svoje okolie k lepšiemu a chcú stretávať šikovných a aktívnych ľudí.
Zakladatelia v ňom prepájajú teóriu leadershipu s praxou, vyberajú študentov, ktorí sa prihlásili, priraďujú im mentorov a sieťujú firmy, ktoré budú partnermi programu.
Spoluzakladateľkou je Terézia Dominika Lukáčová, ktorá ako 15-ročná študovala v Dánsku. Po návrate domov sa rozhliadla po ďalších možnostiach a natrafila na LEAF a Nexteriu. Oba programy však prebiehajú v Bratislave, a preto s rozhodla vytvoriť rozvojový program I AMbitious v rodnom Trenčíne.
Niekedy nazývaný aj biznis anjel. Je to človek, ktorý svoj súkromný kapitál investuje do projektu alebo firmy s rastovým potenciálom. Angel investor môže byť zároveň aj tvojím mentorom. Kde ho hľadať? Napríklad v Klube podnikateľských anjelov Slovenska.
Vďaka svojmu angel investorovi sa stretol Martin Herman, ktorý ako 21-ročný založil už tri firmy (Powerful Digital, Powerful Medical a Powerful Al) so svojím mentorom Antonom Zajacom. Anton Zajac má bohaté skúsenosti s obchodom a podnikaním, keďže okrem iného stál pri zrode americkej časti spoločnosti ESET, kde momentálne pôsobí ako prezident.
Vzdelávací a inkubačný program pre mladých, ktorí majú nápad, ako riešiť problémy vo svojom okolí. Poskytuje základy k rozbehnutiu podnikania, spája podnikavú mládež s expertmi, mentormi a odborníkmi, šíri povedomie o tom, čo je sociálne podnikanie a poskytuje know-how, inkubáciu a finančnú podporu.
Práve prostredníctvom tohto programu stretli aj dvaja kreatívni spolužiaci Iva Kravárová a Adrián Hegedüš, ktorí dali dokopy hru o chémii ChemPlay, svojho mentora Juraja Kováča. Jurajovou prioritou je pomáhať začínajúcim podnikateľom, stredoškolákom, neziskovkám, a tiež implementovať základy podnikania do vzdelávania stredných škôl.
Program ponúka prácu na reálnom projekte od nápadu až po launch, pričom sú k dispozícii kvalitní mentori z firiem ako Sygic, Pixel Federation, či HubHub. Za 5 mesiacov si prejdeš celým procesom tvorby iOS/Android aplikácie alebo hry. Program prebieha 2x ročne od februára do júna a od septembra do januára. Na výber je fulltime alebo partime forma štúdia.
Práve na Buterfly Effecte na seba narazili mentor Michal Štencl zo Sygicu, ktorý podporuje startupy a mladých ľudí s energiou a chuťou niečo zmeniť, a mentee Martin Kurbel, ktorého Michal učil uvažovať komplexne a biznisovo.
Ďalšou z možností, kde stretnúť zaujímavých ľudí so skúsenosťami, je stať sa členom ZMPS. Ich hlavným cieľom je byť hlasom mladých podnikateľov, ktorý obhajuje ich záujmy v inštitúciách formujúcich podnikateľské prostredie na Slovensku. Medzi hlavné aktivity združenia patrí výmena skúseností a mentoring, networking, pomoc s financovaním podnikania, odstraňovanie bariér v podnikaní mladých na Slovensku.
Soňa Vidiečanová sa stala členkov združenia a stretla tu veľa skúsených ľudí, ktorí jej dali rôzne biznisové rady a aj vďaka ich radám má dnes vlastnú značku spodnej bielizne Creeme. Ďalším členom je aj Tomáš Smutný, šéf firmy Humanex, ktorú založil ešte počas štúdia na výške.
Odvážnym patrí svet, a preto, ak máš svoj vzor, svojho mentora, neváhaj a oslov ho na sociálnych sieťach alebo cez mail. Ľudia, ktorí majú skúsenosti, ich radi posunú ďalej a poradia.
Určite je ešte veľa ďalších miest a príležitostí, ktoré sme sem nedali. Ak ti niečo napadne, sem s tým 🙂
Foto: Alex Guillaume (Unsplash.com)
Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:
Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk
Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.
Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.
“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč