Dominika Podolanová: „Dostali sme facku, aby sme si uvedomili, že sloboda a blahobyt nie sú samozrejmosťou.“

Dominika Podolanová WakiVaky

To, čo sme pred pár mesiacmi z diaľky pozorovali v Číne, sa stalo realitou aj u nás. Rozširujúci sa koronavírus viedol až k vládnym opatreniam, ktoré zatvorili mnohé prevádzky a športoviská.

Už teraz je jasné, že koronavírusová kríza sa vo veľkej miere dotkne malých aj väčších podnikateľov. Zatvorené prevádzky a zákazníci s neistým príjmom môžu pre mnohé projekty znamenať koniec. Nové možnosti hľadajú všetci  – a inak to nie je ani v prípade našich heroes.

Dnes prinášame krátky pohľad do dielne Dominiky Podolanovej, s ktorou sme  pred dvoma rokmi priniesli inšpiratívny rozhovor. Dominika stojí za vytvorením krajčírskej dielne WakiVaky, ktorá šije ruksaky, tašky či ľadvinky z upcyklovaného textilu.

„Zameriavame sa na upcykláciu textilu, takže sme akýmisi zberateľmi rôznych materiálov, ktoré sú na konci svojho životného cyklu. To však vôbec neznamená, že sú na vyhodenie, práve naopak! My im dávame nový dych v podobe výroby originálnych upcyklovaných produkotv,“ predstavuje filozofiu firmy Dominika.

V článku sa dozvieš:

  • ako môže vyzerať rýchla reakcia na zmenu trhu,
  • kam primárne putujú rúška, ktoré aktuálne vo WakiVaky vyrobia,
  • aké pozitíva môžeme všetci nájsť v čase krízy,
  • ako najlepšie využiť získaný čas.

Treba hľadať spôsoby, nie výhovorky

Je prirodzené, že ľudia v čase (blížiacej sa) krízy začínajú šetriť. Ako sa však hovorí – kto chce, hľadá spôsoby. A kto hľadá, nájde 😊.

Nedostatok ochranných materiálov viedol k tomu, že vo WakiVaky svoju výrobu dočasne preorientovali na nedostatkový tovar – ochranné rúška.Uvedomili sme si, že máme všetky zdroje, materiály aj výrobné kapacity na to, aby sme začali šiť rúška, po ktorých je momentálne obrovský dopyt. Vieme tak pomôcť mnohých ľuďom okolo nás.“

Kam putujú vyrobené rúška?

Niekoľko desiatok rúšok darovali tam, kde ich najviac treba – do nemocníc. Ušlo sa aj známym a okoliu, zvyšok je dostupný na ich e-shope.

ochranne ruska WakiVaky

„Dominika, ako ste sa dokázali tak rýchlo preorientovať na úplne nový produkt?“

„Zmena výrobného procesu prebehla veľmi rýchlo. Jednoducho sme odložili to, čo sme mali rozrobené a rýchlo sme sa preorientovali na rúška. Bolo treba konať. Vymysleli sme zopár strihov, ktoré sme odskúšali a následne zaradili do výroby. Materiálu na výrobu sme zo začiatku mali dosť, takže nám nič nebránilo v rýchlom umiestnení produktu na trh.“

Vnímať dopyt, vedieť, čím môžeme prispieť do spoločnosti a schopnosť prispôsobiť sa zmenám bezpochyby patria k vlastnostiam úspešných podnikateľov.  „To, že v tomto kritickom období došlo k zmene výroby nebol žiadny biznis ťah, ale rýchla mobilizácia a reakcia na potreby trhu,“ hodnotí rýchlu reakciu Dominika.

Rúško musíme mimo bydliska nosiť všetci

Od 23. marca platí na Slovensku zákaz vychádzania bez ochranného rúška. Je teda jasné, že v aktuálnej situácii je každá pomocná ruka dobrá. Jednorazové rúška vydržia iba niekoľko minút, preto je čoraz väčší dopyt po opakovateľne použiteľných bavlnených rúškach. Aj tu však treba dbať v prvom rade na kvalitu.

„Naše rúška sú vyrobené upcykláciou materiálu – 100 % bavlny, s gumičkami okolo uší, alebo so šnúrkami na zaväzovanie okolo hlavy. Všetky rúška sú minimálne dvojvrstvové, v niektorých sa nachádza aj tretia vrstva, pod ktorú sa dá vložiť ešte filtračná zložka. Dôraz kladieme na kvalitu spracovania, pretože chceme, aby sa tieto rúška dali používať opakovane, a teda aby vydržali dlhšie,“ predstavuje Dominika ich textilné rúška.

Nové projekty vždy prinášajú aj nové výzvy

„Zo začiatku sme mali problém obslúžiť obrovský nápor dopytu. Neskôr nám došiel doplnkový materiál na výrobu a ponuka galantérie bola buď veľmi obmedzená, alebo neprimerane drahá.“ Aj tieto problémy však vo WakiVaky zvládli a dnes sú už pripravení na prijímanie ďalších objednávok.

ochranne rusko koronavirus kriza

Ako Dominika hovorí, pred vypuknutím koronavírusu bola situácia vo firme až príliš pokojná. „Začiatok roka je pre nás vždy slabší. Snažíme sa vyhodnocovať minulé obdobie a pripravovať na to nadchádzajúce. Pred pandémiou sme začali plánovať spolupráce s festivalmi, pripravovali sme novinky na letnú sezónu. Takisto sme plánovali nejaké fotenia a marketingové aktivity.“

Dominika, ako sa situácia s koronavírusom dotkla teba ako bežného človeka?

„Myslím si, že vzniknutá situácia do istej miery ovplyvnila životy nás všetkých. U mňa osobne to nebola až taká dramatická zmena. Ani pred vypuknutím pandémie som nemala vo zvyku navštevovať nákupné centrá a supermarkety.

Obstarávanie potravín a vecí do domácnosti riešime od lokálnych dodávateľov, ktorých podporujeme aj v tomto období. Pracujem z domu alebo z nášho ateliéru, kde som momentálne sama, nakoľko naše šičky tiež pracujú z domu.“

Úspech ešte stále mnohí neodpúšťajú

Ako to býva zvykom, s rastúcim dopytom stúpa aj ponuka. Mnoho krajčírok oprášilo staré stroje, a rozhodlo sa šiť rúška zadarmo. Jedno je však isté: robiť niečo zadarmo má svoje hranice. A tak sa objavuje čoraz viac inzerátov, v ktorých ľudia doma vyrobené rúška predávajú.

To, samozrejme, príliš nevonia mnohých zatrpknutým Slovákom. A ako to vidí Dominika? Je vypočítavosť, ak sa niekto rozhodne v čase krízy svoj produkt (väčšinou za almužnu) predať?

„Ľudia, ktorí toto tvrdia, asi v živote nič vlastnoručne nevyrábali. Nech si len skúsia šiť 8-12 hodín denne, 7 dní v týždni. To všetko doma, popri starostlivosti o deti a domácnosť. Pre mňa sú ženy, ktoré nám rúška šijú, hrdinky a zaslúžia si adekvátnu finančnú odmenu. Do nákladov ide tiež materiál, energie či logistika.

Samozrejme, každá z týchto žien najskôr zásobila svoju rodinu a okolie rúškami zdarma, ale keď to chce človek robiť vo väčšom, potrebuje zdroje. Bohužiaľ, našli sa aj takí ľudia, ktorí netrpezlivo a arogantne vyžadovali rúška pre svoju rodinu a bolo im ťažko zaplatiť aj symbolických pár eur.

Aj kvôli takým sme zo začiatku museli predaj cez náš e-shop pozastaviť, nakoľko si myslíme, že ľudia si rúško dokážu vyrobiť aj sami. Chceli sme obslúžiť najmä firmy, obce a nemocnice, kde tieto rúška potrebujú vo väčších množstvách, aby si udržali chod svojich prevádzok.“

krajcirska dielna vyroba rusok kriza

Môže nám kríza viac dať ako vziať?

Aktuálna situácia je ako stvorená na sebarozvoj. Pravdepodobne si aj ty musel obmedziť viaceré svoje aktivity, no získal si veľa času, ktorý môžeš investovať do seba a svojho biznisu. Knihy, online kurzy, mentoringové programy. Kedy budeš mať viac času, než teraz?

Dominika však nemyslí iba na biznis a vidí aj iné pozitíva: „Myslím, že v tomto okamihu mi táto situácia  viac dala ako vzala. Spoznala som ľudí, na ktorých sa môžem spoľahnúť aj v ťažšom období. Nadviazali sme spoluprácu s novými šikovnými šičkami. Vyskúšali sme si, ako promptne reagovať na požiadavky trhu a tiež sme si, dúfam, všetci uvedomili, čo je v našich životoch naozaj dôležité a prečo táto situácia musela nastať. Čo mi ale naozaj chýba, je moja rodina – žijú v inom meste ako ja, priatelia a šport.“

Ako sa koronavírusová kríza dotkne podnikateľov?

„Uf, ekonomické dopady budú určite veľké, v niektorých prípadoch možno aj fatálne. Čo sa týka našej firmy, momentálne sme našťastie jedno z odvetví, ktoré túto krízu až tak nepocíti, práve naopak. Konečne sme mali možnosť ukázať, že aj krajčírske remeslo na Slovensku má svoje opodstatnenie a je pre spoločnosť dôležité. Kríza však možno postihne niektorých našich zákazníkov, no nedovolím si robiť žiadne unáhlené závery.“

Čo nás má kríza naučiť?

V čase krízy rastieme. Aj keď práve nestúpa zisk, máme možnosť obzrieť sa a premýšľať.

„Teraz je doba, kedy má každý z nás čas a priestor zamyslieť sa nad svojim správaním aj nad správaním celého ľudstva. Či už ide o znečistenie vplyvom módneho priemyslu, alebo plytvaním zdrojov v akomkoľvek inom odvetví. Dostali sme facku, aby sme si uvedomili, že ani sloboda a blahobyt nie sú samozrejmosťou. Verím, že si to začneme viac vážiť.“

A ako vnímaš aktuálnu situáciu ty? Aké sú jej dopady na tvoj biznis?

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás