Boli sme pozrieť na Forbes 30 POD 30. Ako bolo a čo sme sa dozvedeli?

Časopis Forbes Slovensko už po šiestykrát ocenil tri desiatky talentovaných a inšpiratívnych ľudí zo Slovenska, ktorých dátum narodenia na občianskom preukaze nie je nižší ako 1989. Tento rok organizátori spojili sily so susedmi z českej redakcie.

Partia Slovákov s nápadom za 100 miliónov

Na pódiu sa predstavil aj jeden z tohtoročných slovenských laureátov ceny 30 POD 30 Lukáš Platinský, ktorý je spoluzakladateľom a CTO firmy Blue Vision Labs.

Za dva roky v utajení vybudovali softvér, ktorý využíva rozšírenú realitu v bežných smartfónoch. Požívajú senzory, ktoré má smartfón, aby do priestoru umiestnili elementy ako napríklad smajlíka, umiestneného na ulici pred obchodom so suvenírmi.

So spoločníkom Petrom Ondrúškom rozprávali aj o ich akvizícii, keďže firmu minulý rok predali spoločnosti Lyft (najväčší konkurent Uberu v Spojených štátoch) v odhadovanej sume 100 miliónov dolárov. Keďže Blue Vision Labs sídlia v Londýne, stala sa z nich najväčšia pobočka Lyftu mimo USA. Lyft sa v súčasnosti venuje vývoju technológie samojazdiacich áut.

Pri otázke, kto preberie zodpovednosť za autonómne auto, Peťo odpovedal: “To sa ešte len ukáže, úplne to zmení ekonomiku. Podľa mňa ľudia budú menej vlastniť autá a viac používať. Potom sa nám bude lepšie žiť v mestách.”

Rozhodnúť sa pre správneho partnera v biznise nie je jednoduché. Pre Lukáša bolo najlepším životným rozhodnutím “venovať sa technológiam, veľmi ma to baví.” Pre Peťa to boli stáže v spoločnostiach ako Facebook, Microsoft či Google.

Sila sociálnych sietí – z detskej izby ku gastronómii

S natáčaním videí na YouTube začal už ako 12-ročný. V detskej izbe komentoval hranie počítačových hier.

O svojej ceste porozprával Peter Altof, Slovák ocenený cenou 30pod30, ktorý má 23 rokov a všetci ho poznajú pod jeho YouTube menom Expl0ited.

Minulý rok si otvoril gastronomickú prevádzku s názvom Wafland. Práve teraz pracuje na franšízovom modeli svojho obchodu s vaflami. “Vďaka Youtubu som sa spoznal s množstvom zaujímavých ľudí, otvorilo mi to dvere. Dnes chcem dávať prácu svojim fanúšikom”.

Tí môžu pracovať vo Waflande a po spustení frenšízového modelu si založiť i vlastné podnikanie.

Po vyhorení sa vrátili späť

Rýchle pracovné a životné tempo ľudí často núti ani na chvíľu nespomaliť, čo môže byť nebezpečné. Hrozbou je tzv. “burnout”, inak povedané vyhorenie.

Časopis Forbes predstavil projekt #nevyhoreni, vďaka ktorému ľudia nájdu na stránke nevyhoreni.forbes.sk príbehy tých, ktorí si takou fázou nielen prešli, ale sa aj postavili opäť na nohy. Na začiatku veľký zápal pre vec môže z rôznych dôvodov prejsť do totálneho vyčerpania organizmu ako po duševnej, tak aj fyzickej stránke.

Organizátor so storočnou históriou

Podujatie 30 POD 30 zastrešuje časopis Forbes, ktorý je na trhu už jedno storočie. Jeho korene siahajú do Ameriky, kde ho vydáva rovnomenná americká spoločnosť Forbes ako dvojtýždenník.

Od roku 2010 má svoju redakciu aj na Slovensku a v našich novinových stánkoch môžete slovenské nové číslo nájsť každý mesiac. Podľa slov organizátorov, tento rok československé odovzdávanie cien 30 pod 30 zaznamenalo rekordnú účasť takmer 1000 návštevníkov.

Ak by sme chceli podujatie vystihnúť tromi slovami, boli by to: motivujúce, inšpirujúce a rozvojové. Ocenenie 30 POD 30 bezpochyby dokazuje, že máme veľa šikovných a úspešných Slovákov nielen doma ale i vo svete.

Do rebríčka, samozrejme, nie je možné zaradiť všetkých šikovných mladých ľudí, a preto mnohí ostávajú skrytí. Dôležité je však pracovať na sebe a robiť svet lepším.


Cover foto: Johannes W on Unsplash

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.
Kľúčové slová: , , , ,

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás