„Sedieť iba v škole a zameriavať sa na jednu vec nie je kľúčom k úspechu.“
V rozhovore sa dozvieš:
a mnoho iného.
V ústrety veľkým veciam sa vydal mladý. Maturitu pokoril ako 17-ročný a následne nastúpil na medicínu vo Viedni. Za srdce ho chytila kardiológia a uvedomil si, že lekárskemu odboru treba dodať novú krv.
To ho motivovalo založiť firmu Powerful Medical, ktorou chce zmeniť a zefektívniť súčasné lekárske praktiky.
Človek, ktorý nepozná výhovorky a ulievanie sa. Je živým dôkazom, že ak chceš, dokážeš robiť poriadne aj dve (a viac) vecí naraz.
Predstavujeme ti Roberta “Robiho” Hermana (21).
Robi, začnime chronologicky. Ako vznikla tvoja firma Powerful Medical?
Powerful Medical sme s bratom Martinom založili v roku 2017. Študujem medicínu vo Viedni, pracoval som tam aj v dvoch nemocniciach. Podieľal som sa na vedeckých prácach a všimol som si dve veci: aká pomalá je veda v medicíne a ako málo medicínskych dát je reálne využitých.
S Martinom sme sa preto rozhodli založiť Powerful Medical, venovať sa dátovej analýze v medicíne a tvorbe softvérov pre lekárov a nemocnice.
Medicína ako taká má veľmi široký záber. Vedeli ste z akého konca začať pracovať?
Áno. Keď sme firmu založili, začali sme robiť na klinických databázach od MIT (Massachusetts Institute of Technology), ku ktorým sme získali prístup. Počas práce na jednom projekte pre stanice intenzívnej starostlivosti sme našli kanadsko-americkú databázu 300 000 pacientov, na ktorej sme začali vyvíjať prvé algoritmy.
Kedy si si uvedomil, že to, čo robíte, má naozaj zmysel a budúcnosť?
Jedným z „proof of concept” bolo, keď sme začali robiť na intenzívkach. Dokázali sme vyvinúť algoritmus, ktorý na základe zozbieraných dát za prvých 24 hodín vedel pacientov klasifikovať do istých rizikových skupín. Takéto rozdelenie poskytuje lekárom veľmi cenné informácie o stave pacienta a umožňuje adekvátny postup pri liečbe.
S naším algoritmom sme dokázali poraziť súčasný algoritmus o približne 70%, ktorý je na trhu v Spojených štátoch. Vtedy sme si povedali, že A.I. (z angl. artificial intelligence – umelá inteligencia, pozn. autora) na ktorom robíme, nie je už iba hobby, alebo cool vec o ktorej sme čítali na internete. Overili sme si, že takéto niečo môže naozaj fungovať a má potenciál.
(Všetky videá nájdeš na našom YouTube)
Aké boli reakcie na váš koncept A.I. zo strany verejnosti a lekárov?
Keď sme sa začali o umelej inteligencii baviť s lekármi, zistili sme, že sa jej obávajú najmä technologicky menej zdatní lekári. Pravdepodobne z dôvodu, že sme o projekte začali rozprávať dosť agresívne, sa lekári zľakli, že ich táto technológia nahradí.
Teraz sme už múdrejší a prezentujeme to tak, že umelá inteligencia alebo aplikácie vyvinuté na báze umelej inteligencie majú doktorom asistovať a uľahčiť im prácu, nie ich nahradiť. Takto to berú ako veľmi užitočnú vec.
Vedel by si vysvetliť princíp umelej inteligencie tak, aby to pochopili aj technologickí laici?
Umelá inteligencia sa učí len na dátach, ktoré jej poskytneš. To isté robí v podstate celý život aj doktor. Lenže lekár sa v živote nedokáže stretnúť s miliónom alebo piatimi miliónmi pacientov. Doktor sa tiež rozhoduje na základe toho, čo sa naučil v škole, alebo zažil v praxi – učí sa na vlastných procesoch. A presne tak sa učia aj algoritmy umelej inteligencie. Navyše, čím viac dát je poskytnutých na spracovanie, tým presnejší je výstup.
(Všetky videá nájdeš na našom YouTube)
Akú najväčšiu prekážku ste museli s Powerful Medical prekonať?
Zo začiatku bol najväčší problém, že sme chceli stihnúť veľa vecí naraz. Chceli sme robiť projekt pre záchrannú zdravotnú službu, chceli sme posunúť ďalej algoritmus pre intenzívne stanice a mali sme rozbehnutých ešte ďalších 5 projektov.
Na začiatku sme mali naozaj veľa nápadov a myšlienok, no nevedeli sme, na čo sa zamerať. Nakoniec sme sa museli sústrediť na to, čo bolo pre nás najpodstatnejšie. Vyhrala aplikácia pre kardiológov na diagnózu a manažment pacientov s fibriláciou predsiení.
V akej fáze vývoja sa momentálne nachádzate?
Práve sme úspešne dokončili prvú fázu, ktorou bol softvér na digitalizáciu EKG záznamov. Zistili sme, že väčšina výrobcov EKG prístrojov používa rozdielne formáty (papierové, ako aj digitálne) a tieto sú navzájom nekompatibilné. Vďaka nášmu softvéru dokážeme zozbierať dáta vo všetkých formátoch a použiť v našich algoritmoch na širšiu analýzu.
To sú fascinujúce veci, Robi. Prejavili o vás záujem už aj nejaké tretie strany?
Áno. Už vyše pol roka vyvíjame spomínanú tabletovú aplikáciu, máme finančnú podporu farmaceutických firiem. Spolupracujeme aj so Slovenskou kardiologickou spoločnosťou a lekármi z NÚSCH-u (Národný ústav srdcovo-cievnych ochorení, pozn. autora), ktorí nás usmerňujú a pomáhajú nám s odbornou medicínou.
Po tom, ako sme minulý mesiac dokončili digitalizáciu EKG záznamov, prejavili záujem viaceré firmy zo Slovenska aj zahraničia. Teraz rokujeme s dvomi potenciálnymi klientami, ktorí by túto technológiu využívali.
Čo máte s Powerful Medical v pláne ďalej?
Plánujeme dokončiť aplikáciu, pričom počítame s tým, že v lete budeme mať pripravenú testovaciu verziu. Výhodou štúdia medicíny, sú stáže ktoré musím povinne absolvovať, počas ktorých aplikáciu môžem rovno testovať.
Začiatkom leta budem stážovať v domácom NÚSCHu a potom v špičkovom kardiologickom centre v Belgicku do ktorého som sa dostal cez jedného z kardiológov s ktorým konzultujem naše projekty. Ďalej mám ešte ambície okúsiť prostredie škandinávskych krajín.
Biznis, vysoká škola, stáže. Máš recept na to, ako všetko stíhať?
Je pravda, že veľa „lietam”. Aj keď nechodím na každú prednášku, pracovanie v nemocniciach a podnikanie mi vždy pomohli pri skúškach, keďže som mal možnosť získať informácie, ktoré by som sa z kníh nenaučil.
Sedieť iba v škole a zameriavať sa na jednu vec nie je kľúčom k úspechu.
(Všetky videá nájdeš na našom YouTube)
Čo ťa motivuje ísť dopredu?
Nedávno som si spísal časovú os všetkých vecí, na ktorých som za posledné 4 roky robil, ako osnovu do motivačného listu kvôli stáži. Boli to rôzne biznis a vedecké veci, konferencie a pracovné skúsenosti. Vtedy som si uvedomil, že som toho stihol už naozaj veľa.
Takže to, čo ma posúva vpred, je myšlienka na to, čo som spravil a ešte môžem spraviť.
Ak by ťa niekto chcel kontaktovať, kde ťa najľahšie zastihne?
Buď na mojom maili robert@powerful.digital alebo na Facebooku „Robi Herman“.
Ďakujem za rozhovor Robi.
Ďakujem veľmi pekne aj ja.
Foto a video: Kristína Vlčková