Ak s niečím nie si spokojný, skús to zmeniť

Marek Karman

„Vďaka konštruktívnej kritike chápem, že môj pohľad nie je vždy jediný správny.“

V rozhovore sa dozvieš,

  • že aj ako študent medicíny môžeš stíhať niečo navyše,
  • prečo je dôležité, aby sa lekári venovali aj soft skills,
  • ako prispieť svojou troškou k lepšiemu zdravotníctvu,
  • prečo je niekedy dôležité nedávať veci zadarmo,
  • aké je najlepšie miesto na prácu, keď potrebuješ naozaj zamakať,

a mnoho iného.

Len nedávno skončil Lekársku fakultu v Braitslave, jedno z najnáročnejších štúdií. Popri tom však stihol založiť iniciatívu, ktorá učí medikov komunikácii, leadershipu, etike, a ďalším soft skills.

Uvedomil si totiž, ako veľmi lekárom chýbajú komunikačné zručnosti pri stretnutí s pacientmi, ale aj pri komunikácii s kolegami. Future Medical Leaders Academy (FMLA) funguje už skoro tri roky a verí, že sa bude rozvíjať aj po jeho odchode zo školy.

Predstavujeme ti Mareka Karmana (24).

Marek Karman

Marek, prečo študent medicíny začne riešiť program zameraný na soft skills?

Pretože som videl, v akom prostredí vyrastajú mladí lekári. Hlavným problémom je, že nedostanú všetko potrebné na to, aby sa mohli byť kvalitnými profesionálmi vo svojej oblasti. Jedna z vecí čo im veľmi chýba, sú komunikačné zručnosti a trénovanie krízových modelových situácií v praxi. A to nielen čo sa týka komunikácie medzi pacientom a lekárom, ale aj v kolektíve medzi lekármi. Je dôležité vedieť ako spolupracovať a vychádzať. Na to je potrebné ovládať aj soft skills, ktoré sú v zahraničí považované za bežnú súčasť praxe.

Kde sa vzala prvá myšlienka na Future Medical Leaders Academy?

S Tomášom, spoluzakladateľom, sme sa stretli na vianočnom večierku medikov, pred ktorým som mal nepríjemnú skúsenosť. Bol som si zapísať známku z jedného predmetu a čakal som na chodbe oddelenia. Dcéra jednej pacientky tam tiež čakala. Následne prišla lekárka, ktorej sa spýtala, ako je na tom mama. Lekárka jej veľmi nepríjemným spôsobom povedala, že jej mamička umrie.

Dcéra sa pochopiteľne rozplakala, a tak sa lekárka vrátila. Vtedy mi napadlo, že sa jej ide ospravedlniť. No len ju potľapkala ju po pleci, povedala, že to bude dobré a odišla. Hovoril som to Tomášovi, on zas mne povedal svoje podobné skúsenosti. Vtedy sme si povedali, že s tým niečo spravíme.

Na čo ste prišli?

Na prvom stretnutí sme do šiestich hodín mali vymyslený koncept akadémie pre medikov, ktorá sa bude zameriavať na soft skills. Chceli sme tam mať lektorov, ktorí sú profesionálmi v tej-ktorej oblasti a vedia učiť napríklad aj komunikáciu v medicíne.

Tiež pomohlo, že som vtedy bol študentom Nexteria Leadership Academy. Inšpirovalo ma, ako mali vyskladaný program a akým spôsobom sa zameriavajú na rozvoj mladého človeka. Do istej miery nám boli vzorom.

(Všetky videá nájdeš na našom YouTube)

Akým témam sa venujete?

Tie témy sú naozaj rôznorodé. Zamerali sme sa primárne na komunikáciu, leadership a medicínske témy. Riešime aj také veci ako medicínska ekonomika, medzikultúrna inteligencia alebo etika.

Mali sme aj hodiny projektového manažmentu, ktoré im ukázali, ako sa projekt vytvára, aké sú jeho fázy, a každou z týchto fáz si sami prešli. Na záverečnej ceremónii si študenti uvedomili, že projekty nie je až také ťažké robiť a ak s niečím nie sú spokojní, môžu sa sami pokúsiť zmeniť to.

To musí byť dobrý pocit.

Je. Keď sme do toho išli, pýtal som sa Tomáša, či si myslí, že to zvládneme. To sme boli štvrtáci. On na to, že vyskúšame a uvidíme. Ani neviem ako a fungujeme už dva a trištvrte roka a naším programom si prešlo už vyše 150 medikov. A ideme ďalej.

Riešite napríklad aj timemanažment?

Áno. Do akej miery sa dá aplikovať, je už druhá vec. Práca lekára totiž nie je o tom, že si človek ráno sadne a spíše si priority, čo by za ten deň chcel stihnúť. Žiaľ, táto práca funguje na úplne iných princípoch. Je to o tom, že teraz by som mal byť tri hodiny na ambulancii, potom, keď mi zavolajú, bežím na operačku a poobede napríklad pozrieť pacientov na izbách, ak sa nevyskytne ešte niečo neplánované.

Marek Karman

Ako vyzerá program počas semestra?

Dva-tri mesiace pred začiatkom semestra si sadneme a povieme, aké témy tam chceme mať. Čo bolo na základe spätnej väzby dobré, čo zlé, či to chceme opäť zaradiť, alebo radšej skúsime niečo nové, v akých témam chceme ísť viac do hĺbky. Keď si odpovieme na tieto otázky, ideme pripravovať program.

Ak je to semestrálny program, študenti sa stretávajú približne raz do týždňa. Buď majú prednášku alebo praktický workshop. Aby sme však občas išli aj viac do hĺbky, robíme víkendové stretnutia a aj takzvané Summer Campy.

Má ale študent medicíny čas učiť sa okrem medicíny aj soft skills? Ako sa hovorí, medikovi začne semester, raz sa vyspí, a už je koniec.

Túto otázku dostávame často, ale dá sa to zvládnuť. Ťažšie je zorganizovať si to. Aj pre nás aj pre študentov programu je vždy lepšie, aby sa hlavná časť akadémie uskutočnila v prvej časti semestra. Tak sa môžeme potom sústrediť viac na skúšky.

Aké boli prvé odozvy na program?

Prevažne pozitívne, ale stretli sme sa aj s prvotnou nedôverou zo strany fakulty či niektorých učiteľov. Tá sa ale po dvoch úspešných semestroch vytratila a neskôr sa začali tešiť, že je projekt taký úspešný. Aj študenti a lektori sú radi, že tento projekt vznikol. Zistili sme, že v zdravotníctve sú aj také nedostatky, ktoré vieme sami riešiť.

(Všetky videá nájdeš na našom YouTube)

Spĺňa program aj tvoje očakávania? Hlási sa dosť ľudí?

Ľudí sa hlási dosť, ale boli by sme radi, ak by sme vedeli zobrať do semestra viac študentov. Narážame na kapacitné problémy aj na časové možnosti lektorov. Nie je to jednoduché, ale treba hľadať cesty, ako veci zlepšiť.

Fungujete ako občianske združenie a všetko robíte v rámci voľného času. Nejaké náklady však určite máte. Píšete granty, podporuje vás škola, alebo ako to pokrývate?

Nič, čo je zadarmo, si ľudia až tak nevážia. To je vidno aj na slovenskom školstve, ktoré je zadarmo a študenti si nie vždy vážia, čo dostávajú. Ak by si študent platil svoje denné štúdium, možno by si viac uvedomoval, čo dostáva a častejšie by sa ozval, ak s kvalitou nie je spokojný. Preto si aj naši študenti čiastočne program platia. Cítia tak zodpovednosť za svoje vlastné vzdelávanie. Zvyšnú časť nákladov pokrývajú partneri.

Koľko platia študenti?

89 eur, za čo majú 10 kurzov po 3-4 hodiny a víkendový program. (Aktuálne poplatky nájdeš na webe FMLA – pozn.red.)

Kde vidíš projekt v budúcnosti? Aká s ním máš vízia?

Keď sme boli štvrtáci-piataci, vedeli sme, že čoskoro skončíme, ale chceli sme, aby FMLA pokračovalo, aj keď odídeme zo školy. Snažili sme sa preto nájsť tím, ktorý by bol schopný v tejto myšlienke zotrvať a tvoriť program aj ďalej. To sme myslím zvládli. Prvý cieľ je teda splnený.

Ďalší cieľ na najbližších päť rokov je udržateľnosť. Totiž najväčšia slabina všetkých občianskych združení a neziskoviek je to, že často nie sú schopní udržať sa viac ako zopár rokov. Budeme sa snažiť zo všetkých síl, aby to u nás bolo možné.

Marek Karman

Ako si riešil timemanažment počas školy?

Aby som všetko stíhal a dokázal zvládnuť, veľmi mi pomáhala knižnica. Ak som potreboval študovať, šiel som tam. Mnohokrát som tam trávil celé hodiny a v skúškovom aj dni. Keď som bol tam, vedel som, že všetky ostatné povinnosti musia ísť bokom. Keď som prišiel domov, čakali ma zas tie ostatné veci.

Oddychuješ popri tom?

Pre mňa je oddych vec, ktorú rád robím aktívne. To znamená, že chodím do školy bicyklom alebo si idem rád zaplávať.

Čo ťa motivuje ísť dopredu, keď máš ťažšie chvíle?

Keď projektom, na ktorých robím, sa darí. Motivuje ma, keď vidím na konci nejaký progres alebo uspokojivý výsledok. Mám rád hmatateľné výsledky. Preto je fajn si niekedy zrekapitulovať nielen deň, ale aj celý semester:)

Motivuje ťa napríklad aj odozva od študentov?

My si feedback vyžadujeme po každom jednom workshope a semestri. Tešila nás konštruktívna kritika, ktorá je veľmi cenná. Bez nej by sme nevedeli, či ten program, alebo témy sú dobré. Na konci sme vedeli vyhodnotiť, že niečo nie je také zaujímavé alebo že študenti by si vedeli v ďalšom semestri predstaviť nejakú inú tému. Vďaka tomu sme pochopili, že náš pohľad nie je vždy jediný správny.

(Všetky videá nájdeš na našom YouTube)

Keď si sa začal venovať FMLA, nezmenilo sa tvoje vnímanie toho, čo by si chcel v živote robiť? Nechceš robiť teraz viac biznis ako medicínu?

Mal som aj také pohnútky. Rozmýšľal, či je medicína to pravé a či sa chcem venovať čisto klinickej medicíne. Možnosti sú totiž naozaj široké, od manažmentu v zdravotníctve, cez vedeckú a pedagogickú činnosť až po farmaceutické firmy a vedecké inštitúcie a podobne. Povedal som si, že keď som to už vyštudoval, chcem to skúsiť, aby som raz neľutoval.

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor.

Ďakujem aj ja.


Foto a video: Martin Haburaj

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás