Ako som sa učil od top slovenských startupov a ty môžeš tiež

Biznis príbeh

17/05/2018
Martin Kurbel

„Verím, že dôležitejšie ako známky sú vedomosti.“

V rozhovore sa dozvieš,

  • čo všetko vie stihnúť začínajúci programátor do 20 rokov,
  • ako sa nevzdať a nájsť spôsob, ako dosiahnuť svoje,
  • ako vyzerá bežný deň nebežného maturanta,

a mnoho iného.

Martin Kurbel má 20 rokov a je študentom maturitného ročníka Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Trnave. Študuje niečo, čomu sa hovorí mechanik počítačových sietí. Keď sa hlásil na strednú, bol to odbor, ktorý bol najbližšie jeho vysnívanému džobu. Rýchlo však pochopil, že čakať na voľnosť, ktorú prinesie vysoká škola, nemá zmysel a začal pracovať a makať na sebe už pred maturitou. Dnes ho mentorujú top ľudia zo slovenských aj zahraničných startupov.

Martin, ako si sa od bežného maturanta dostal medzi výber talentov v Butterfly Effect programe?

Môj odbor nie je úplne zameraný na programovanie, skôr na väčší prehľad v PC a PC sieťach. Preto sa už dlhšie venujem programovaniu webových stránok pre firmu, kde som sa musel naučiť aj PHP. Objavil som však iOS mobilnú platformu a zamiloval si programovací jazyk Swift a celkovo čistotu developmentu mobilných appiek pre iOS. Tak som sa pokúsil prihlásiť do pilotného ročníka Butterfly Effectu.

Na akých projektoch si už stihol pracovať?

Programovaniu sa venujem už asi 5 rokov. Moju prvú stránku, ktorú som robil pre kapelu, som robil asi v 16. Pracoval som na viacerých stránkach, väčšinu mojej práce mám aj na mojom webe. Takisto sa venujem v malom programovaniu v Pythone a asi 2 roky sa snažím zamerať na iOS development.

Veľmi sa mi páčilo, čo Butterfly Effect od Sygicu a Pixel Federation sľuboval. Veľmi ma zaujali jeho partneri. A chcel som sa posunúť ďalej, spoznať nových ľudí a získať kontakty. Vyskúšať, aké to je pracovať v takomto tíme. Nakoniec to vyšlo a už od januára pracujem s naším tímom na mobilnej appke, ktorá rieši smart cities tému, ktorou je transparentnosť informácií vo verejnej doprave. Čochvíľa budeme launchovať, zatiaľ máme vonku web.

Ako sa dá stredná škola a maturita skĺbiť s prácou a takýmto programom?

Ťažko, ale dá sa to. Vybavenie individuálneho štúdia bolo celkom zložité, keďže po podaní žiadosti som dostal odpoveď, že v mojom prípade nie je možné dostať individuálne štúdium. Keďže to musí byť udelené len na základe určitých okolností a tie som vraj nespĺňal. Ale pozrel som sa na predpis, ktoré o tomto hovoria, a zistil som, že riaditeľ školy môže udeliť individuálne štúdium. Tak som s mojím otcom zašiel za riaditeľom a po kratšej diskusii povedal, že uvidí, čo sa dá robiť. Nakoniec sa to podarilo.

Nastala veľká radosť, ale aj poriadna drina. Môj pracovný deň začína cca 8:30 ráno v Appslabe, zväčša máme míting v tíme alebo s Labmasterkou. Potom každú voľnú chvíľu, čiže čas medzi mentoringmi a prednáškami, sa snažím využiť na programovanie. Pracovní deň mi končí rôzne, ale málokedy je to pred 18:00. A učenie do školy – no niektoré večeri sa učím, iné nie. Našťastie som 4. ročník skončil len z 1 trojkou na vysvedčku. A z písomnej maturity som prešiel. Takže tak 🙂 Verím, že dôležitejšie ako známky sú vedomosti.

Martin Kurbel Octobus

Čo najzásadnejšie si sa doteraz naučil?

Získal som obrovský prehľad v digitálnom biznise, dostal som celkový pohľad na development appky od UX dizajnu vďaka Miške Kočiovej, UX dizajnérke zo Sygicu, cez monetizáciu vďaka Romanovi Paulenovi. A naučil som sa, ako veľmi je to o ľuďoch a komunikácii. Zlepšil som sa v samotnom iOS developmente vďaka mentorom ako je Boris Bielik zo švajčiarskeho startupu GotCourts. Michal Štencl nás núti uvažovať komplexne a biznisovo. Celkovo, každý mentor či rozhovor so startupmi ako BeeSafe, Parkio, FinStat, Sensoneo a ďalší ma posunul do inej oblasti a dal mi rozhľad.

A čo tvoje plány do budúcna?

Mám prihlášky na 2 vysoké školy, FIIT a FEI STU v Bratislave. No mojím plánom je stať sa iOS developerom a hneď po skončení Butterfly Effectu sa – či už popri škole alebo naplno – učiť od skúsenejších v kvalitnej IT firme a časom si možno založiť niečo vlastné.


Tvor aj ty hry alebo aplikácie popri štúdiu či práci: Butterfly Effect otvára druhý ročník.

Od septembra do januára sa naučíš, ako vyrobiť hru alebo mobilnú aplikáciu od nápadu po jej nasadenie na trh. Pomáhať ti budú mentori priamo z praxe – z herných štúdií a globálnych spoločností ako Pixel Federation, Sygic a HB Reavis. Prihlásiť sa dá do 30. mája 2018. Program poskytuje aj talentové štipendium. Viac informácií nájdete na webe butterflyeffect.sk.

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás