Čo mi dalo podnikanie? Nezávislosť a finančnú slobodu

Ondrej Vlček

„Často som nerozhodný, čiže keby som na výšku nešiel, ktovie, čo by som si hovoril teraz.“

V rozhovore sa dozvieš,

  • ako sa odvážiť baviť s právnikmi už v 19ke,
  • ako si zarobiť popri škole,
  • prečo je dôležité mať dobrú účtovníčku už od začiatku,
  • že vďaka eshopu sa môžeš stať finančne nezávislým od rodičov,
  • ako skĺbiť spracovanie objednávok a ich odosielanie so školou,
  • čo to je Pomodoro technika a ako ti môže pomôcť byť efektívny,

a mnoho iného.

Začínal s perami s kamerou a zelenými laserami, neskôr prešiel k zapaľovačom. Zippo distribútor ho odhováral s tým, že viacerí pred ním to už skúšali a nevyšlo im to. On si povedal, že to aj tak skúsi. Spravil si e-shop a pustil sa do predaja. Hneď tretia objednávka bola na strieborný Zippo za 200 eur. Dnes je to jeho hlavný zdroj príjmu.

Jedna z jeho top rád mladým podnikateľom je mať dobrého účtovníka. Prečo? Sám sa popálil a musel na to doslova doplácať. Druhýkrát už teda nehľadal „lacný účtovník“ na internete, ale dal si poradiť od známeho. Vždy vedel, že chce ísť cestou podnikania. Keď však skončí školu, chcel by sa part-time zamestnať, aby vedel, aké to je.

Podnikanie mu dalo nezávislosť a finančnú slobodu, od 18-tich si od rodičov nevzal žiadne peniaze. Najviac ho inšpirujú ľudia, ktorí už niečo dosiahli, pričom začínali od nuly. Či už je to zakladateľ Amazonu Jeff Bezos alebo na Slovensku zakladateľ Dedolesa Jaro Chrapko.

Predstavujeme ti Ondreja Vlčeka (26) a jeho ezapalovace.sk.

Ondrej Vlček

Ondrej, ako vyzerala tvoja prvá objednávka na zapaľovač?

Dosť dlho mi trvalo dať dokopy eshop, lebo som na tom pracoval sám cez Prestashop a nikdy predtým som eshop nerobil. Kým som to nemal dokončené, nijako som to nepropagoval, a zrazu mi prišla prvá objednávka. Úplne ma to prekvapilo. Ešte som nemal vtedy uzavretú dohodu s distribútorom Zippo pre Slovensko a Česko, tak som zapaľovač objednal z USA, doručenie trvalo okolo troch týždňov. Zatiaľ týpek aj zabudol, že si niečo objednal. Ale prvá objednávka tam bola a celkom ma to na začiatok povzbudilo.

Ako ti to išlo?

Popri škole to bol super biznis, nemusel som riešiť brigády. Najviac roboty s tým bolo na začiatku, potom už nie. V pondelok som objednal zapaľovače, na ktoré som mal objednávky, v stredu mi prišli, pobalil som ich a rozposlal. Do toho nejaké emaily a mal som pokoj na ďalší týždeň. Na sklade som mal len príslušenstvo a pár zapaľovačov, inak všetko išlo na objednávku, takže mi v tom ani nestálo veľa peňazí.

Dokáže ťa eshop so zapaľovačmi uživiť?

Áno, živí ma to popri škole, v podstate je to môj hlavný zdroj príjmu už od strednej. Už v prváku na výške som si vďaka tomu mohol kúpiť aj auto.

Ako vyzerali tvoje podnikateľské začiatky?

Niekedy koncom základnej školy, začiatkom strednej, neviem úplne presne, som objavil stránku dealextreme.com, kde boli veci za pár dolárov s poštovným zadarmo na Slovensko. Prišlo mi to ako nonsens, ale riskol som to, založil som si PayPal a objednal. Keď mi to o mesiac prišlo, bol som dosť prekvapený. Tak mi napadlo, že by som to tu mohol predávať napríklad cez Bazoš. Len veľmi málo ľudí tú stránku poznalo, nebolo to ako dnes, že si to odtiaľ vie objednať každý.

Najviac mi išli perá s kamerou a zelené lasery. Neboli to ale kvalitné veci, pri perách s kamerou batéria vydržala 30 minút namiesto dvoch hodín, prípadne časom odišla úplne. Mal som ale šťastie, ľudia tie veci po chvíli prestali používať, takže sa im to ani nestihlo pokaziť : ) Postupom času ale vzniklo viac takých stránok ako DX, dostalo sa to do povedomia a ľudia si veci objednali priamo z Číny sami.

Ako si sa dostal k zapaľovačom?

Raz som si z Číny objednal napodobeninu Zippo zapaľovača, stál možno dva doláre. V triede mi ho spolužiaci brali a chceli, aby som im objednal tiež. Keď som neskôr zvažoval, s čím by som si spravil eshop, napadli mi práve Zippo zapaľovače. Na Slovensku žiadny eshop s takýmito zapaľovačmi nebol. Písal som do Zippo.com v USA, či by som mohol predávať ich zapaľovače. Oni ma odkázali na distribútora v Čechách ako na oficiálnu cestu. To som mal 17.

Čo ti povedal distribútor?

Odpísali mi, že môžem ísť cez nich, ale že už to nejakí ľudia skúšali a nešlo im to. Hovorím si, že nevadí, vyskúšam. Počítal som s tým, že zo začiatku budem možno prerábať a na poštovnom zaplatím viac ako za tovar. Na moje prekvapenie, hneď tretia objednávka bola na strieborný Zippo asi za 200€, takže v mínuse som v podstate ani nikdy nebol, lebo som nemusel nakupovať veci na sklad, dodávateľ bol za rohom.

Asi si musel vyriešiť aj nejakú právnu entitu, aby si mohol fakturovať.

Jasné. Živnosť som si spravil hneď, ako som mal 18.

Aká bola najhoršia skúsenosť za celý ten čas?

Mal som problém so sociálnou poisťovňou. Pár rokov dozadu ešte nemusela poisťovňa posielať oznámenia o odvodoch, všetko si si musel zistiť sám. Zo zdravotnej poisťovne mi vždy pri nedoplatku prišiel list, tak som to doplatil. Zo sociálky nič nechodilo, účtovníčka tiež nič nehovorila, tak som bol v tom, že je všetko v poriadku.

Mal som niečo našetrené, kúpil som si to auto, a zrazu po štyroch rokoch mi došiel zo sociálky list, že mám nedoplatok štyri a pol tisíc eur. To ma brutálne zaskočilo. Našťastie to bolo obdobie pred Vianocami, kedy je najviac objednávok. Niečo som mal našetrené, niečo mi požičal kamarát a zaplatil som to. Po Vianociach som mu to vrátil.

Ondrej Vlček

Čiže tvoja hlavná rada pre začínajúcich podnikateľov je mať dobrú účtovníčku?

Určite. Alebo si tieto všetky veci dobre zistiť sám. Ja som si všetko hľadal na nete, do googlu som dal “účtovníctvo Bratislava“, našiel som takú čo bola dosť lacná (to bolo asi hlavné kritérium :), zavolal som jej, dohodli sme sa a účtovala mi štyri roky. Tam to ale končilo, žiadne rady, upozornenia, nič.

Ako si neskôr našiel dobrú účtovníčku?

Cez známeho.

Ty si dlhodobo udržuješ prvú pozíciu pri zapaľovačoch na slovenskom Googli. Ako si sa tam dostal?

Určite mi pomohlo, že mám nízku konkurenciu. Dávnejšie dosť fičala aj registrácia v rôznych internetových katalógoch na získanie spätných odkazov. Za to som zaplatil pár eur nejakému chalanovi a registroval ma do najväčších českých a slovenských katalógov. Spravil som si tiež podporný web, z ktorého som odkazoval na web so zapaľovačmi.

Haluz ale je, že ja som mal pôvodne doménu ezippo.sk, na ktorej mi eshop fungoval dva-tri roky. A v novembri pred Vianocami, keď som očakával najviac objednávok, mi prišiel list z jednej právnickej kancelárie, že slovo Zippo je ochranná známka a tým, že používam ich ochrannú známku v doméne, na ktorej predávam ich zapaľovače a nie som oficiálny distribútor, tak im kazím dobré meno.

Koľko si mal vtedy rokov?

19.

Ako si sa cítil, keď došiel list od právnikov, že si takto porušil ochrannú známku veľkej americkej firmy?

Najskôr som si hovoril, že doménu nemôžem v žiadnom prípade prepísať, pretože by som prišiel o všetky vianočné objednávky. Všetok traffic som mal z googlu a keby som prišiel o doménu, návštevnosť by padla na nulu. Stretol som sa teda s tými právnikmi, že to skúsim nejako vykecať. Oni mi len ukázali žiadosť od Zippo Manufacturing Company, že to mám prepísať, a tak som s tým nemal čo spraviť.

Stále som to nechcel vzdať, kúpil som si kredit na Skype a zavolal priamo do Bradfordu v USA, kde má Zippo centrálu. Bol som z toho celkom vyklepaný, predtým som v angličtine netelefonoval. Ale jediné, čo mi tam povedali, bolo, že mám to riešiť s touto právnickou firmou tu na Slovensku, ktorá ich zastupovala. Keď som videl, ako sa odvolávajú jedni na druhých, vedel som, že nič nevyriešim.

Ako to dopadlo?

Mal som šťastie, že tá právnická kancelária bola celkom benevolentná a dohodol som sa s nimi, že to to prepíšem po Vianociach. Tak som potom kúpil doménu ezapalovace.sk a presmeroval celý web tam. Po asi mesiaci nová doména nabrala všetky ranky tej pôvodnej.

Ako si komunikoval v takom mladom veku s právnikmi?

Išiel som za nimi iba zistiť, či je to fakt nutné prepísať. Kanceláriu mali kúsok od adresy, kde som býval, tak som im zavolal a dobehol som za nimi. Pozerali na mňa, lebo takého mladého chalana asi nečakali. Oni v oblekoch, ja som prišiel na longboarde 😀 Ale aj tak som nič reálne nevybavil, povedali mi to isté, čo mi už napísali v liste.

Všetko sa učíš sám alebo sa s niekým radíš? Máš mentorov?

Všetko si riešim tak za behu sám. Neviem, či som sa s niekým tak naozaj radil. Keby som sa radil, možno by som bol ďalej.

Čo to pre teba znamená, že by si možno bol ďalej?

Plánoval som, že v 25ke už budem mať kúpený byt za zarobené peniaze, bez hypotéky 🙂 To sa zatiaľ nestalo. Neviem, či bola škola pre mňa dobrou voľbou. Teda, určite neľutujem, že som na ňu išiel, ale za ten čas mi eshop stagnoval. Rozšíril som ho o nejaké odberné miesta a gravírovanie na zapaľovače, ale v podstate som vôbec nerástol. Keď to porovnám napríklad s Jarom Chrapkom, ten založil Dedoles asi dva roky po mne, ak sa nemýlim, a v 2016 mal tržby 3 milióny eur. No ale končí mi škola, môžem makať a dobiehať 🙂

Ondrej Vlček

Myslíš, že si mal ísť radšej len do podnikania a výšku neriešiť?

Neviem. Asi som to bral ako poistku, že dobre, stále študujem, tak nemusím to nejako hrotiť. Popri tých zadaniach na FIITke (Fakulta Informatiky a Informačných Technológií, STU) sa to ani veľmi nedalo. Kebyže školu nemám, tak si možno poviem, že dobre, už som na vlastných nohách, musím zamakať. Preto neviem, či je vždy pre každého škola tá správna cesta. Ale predĺži aspoň mladosť, ja som si to užil, aj popri FIITke sa dá zabaviť 🙂

Čo ti dala výška?

Najprv som išiel na strojarinu do Brna, ale to som veľmi rýchlo zabalil, vôbec ma to nebavilo. Potom som nastúpil na FIITku tu v Bratislave. Ešte nemám titul, tak dúfam, že ma nevyhodia, ale myslím si, že päť rokov je dosť dlhá doba na výšku. Škola ma zo začiatku bavila, sú tam aj veci, čo mi vadili, ale aj ma tam niečo naučili. Ale ak vieš čo chceš v živote robiť a budeš na sebe makať, za tých 5 rokov, čo by si strávil na výške, sa vieš dostať úplne inde. Akurát potom nemáš titul.

Ako potom vyzeralo tvoje rozhodovanie, či ísť na výšku?

Často som nerozhodný, čiže keby som na ňu nešiel, ktovie, čo by som si hovoril teraz. A rodičia by mi to tiež vyhadzovali na oči. Aj z ich strany bol tlak a z gymnázia išli všetci kamaráti na výšku, aj moji súrodenci k tomu smerujú, tak som sa nejak zviezol s prúdom.

Nepremýšľaš teda nad tým, že by si podnikanie nechal tak a išiel sa zamestnať?

Nerád by som. Vždy som si hovoril, že pôjdem smerom podnikania. Aj keď teraz trochu premýšľam nad tým, že keď sa mi podarí dokončiť školu, vyskúšam aspoň nejaký part-time. Inak by mi asi prišlo, že mi je tá škola naozaj zbytočná. Zistím, ako to funguje niekde v IT firme z pohľadu zamestnanca a zvyšný čas budem venovať svojim veciam. Na plný úväzok ísť nechcem.

Čo ti podnikanie dalo?

Nezávislosť a finančnú slobodu. Mám štyroch súrodencov, takže tiež som mal tie financie od rodičov obmedzené a od 18-tich si neberiem od nich už žiadne peniaze. Aj predtým, ako som si chcel kúpiť auto, mi tatko hovoril, že načo mi bude, keď budem potrebovať, tak mi požičia svoje. Keď ale prišlo na lámanie chleba a auto som si od neho chcel požičať, presviedčal ma, že ho vlastne nepotrebujem a predostrel 10 rôznych možností od bicykla až po vlak, ako sa mám dostať, kam potrebujem, bez auta : )

Kde berieš motiváciu? Čo ťa inšpiruje?

Mega ma inšpirujú ľudia, čo už niečo dosiahli. Napríklad, že začínali od nuly, a teraz sú niekde inde. Ako Jaro, ktorého som spomínal. Alebo Jeff Bezos, keď vidím, kam sa dostal s Amazonom. A potom mám kamaráta ešte zo strednej, s ktorým som niektoré veci ťahal. On ma posúval a motivoval, minimálne na tej strednej. Teraz nemám vyslovene niekoho takého, s kým by som sa stretával a kecal o biznise a o tom, čo by som mohol spraviť lepšie.

Keď si ešte bol na strednej a potom na výške, ako vyzerali tvoje dni?

V pondelok som objednal veci, v stredu ráno mi došiel kuriér. Často som na strednej mal práve v stredu prvé dve hodiny voľné, tak som veci ešte pred školou pobalil, išiel som do školy, zo školy na poštu a odoslal som ich. Niekedy som odbehol aj počas veľkej prestávky. A keď mi to nevychádzalo, tak som sa s kuriérom dohodol, aby mi to doniesol po škole. No a na výške si už ten rozvrh robíš sám, takže je to jednoduchšie.

Sú nejaké appky alebo tooly, ktoré ti každodenne pomáhajú pri všetkom, čo robíš?

V tomto smere som veľmi nedisciplinovaný, keď si mám niečo zaznamenávať. Ale mám niečo, čo sa volá Swipes. Ráno mi to pípne, naplánujem si deň, nahádžem si tam úlohy, a potom ich počas dňa len odškrtávam.

Okrem toho som si teraz kvôli diplomovke stiahol ešte jednu appku. Neviem sa veľmi sústrediť na písanie, stále od toho odbieham, lebo ma to vôbec nebaví. No podarilo sa mi objaviť metódu Pomodoro, v rámci ktorej sa 25 minút sústredíš čisto na prácu a potom máš päť minút prestávku. Tak si vycapím telefón pred seba, sledujem čas, a keď mi niekto napíše na Facebooku a vidím, že mám ešte 15 minút, tak mu neodpíšem.

Často sa mi totiž stáva, a zrejme nie som sám, že robím, robím, niekto mi napíše, odpíšem mu, na Facebooku zbadám článok, otvorím si ho, prečítam, prekliknem na ďalší, zrazu som na youtube a potom kuknem na hodiny a zistím, že ubehla pol hodina 😀 Keď predo mnou beží čas, mám výčitky sa poflakovať, tak počkám na prestávku.

Ondrej, keby sa chcel niekto spýtať na niečo alebo sa stretnúť, akou cestou ťa najlepšie kontaktuje?

Asi mailom na ondrejvlcek@gmail.com. Odpíšem alebo sa stretneme, nie je problém.

Ďakujem ti veľmi pekne.

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás