Nechceš byť priemerom? Pracuj na svojich silných stránkach, slabé nechaj tak

Milan Cák Amcef

„Pokiaľ človek cíti, že podnikanie je jeho, nech to skúsi. Nemá čo stratiť.“

V rozhovore sa dozvieš,

  • ako vybudovať úspešnú IT firmu,
  • kde zohnať kvalitných zamestnancov, ak nie sú dostupní na trhu,
  • prečo je dôležité udržiavať si work-life balans,
  • čo všetko ti môže dať vysoká škola,
  • prečo sa oplatí hľadať nové príležitosti,
  • ako a prečo si nájsť mentora,

a mnoho iného.

Už od raného veku ho bavilo programovanie. Keď sa k tomu pridalo aj podnikateľské zmýšľanie, bolo o ďalšom smerovaní rozhodnuté.

Jeho primárnym cieľom pri nástupe na vysokú školu nebolo to, že sa niečo naučí. Chcel si hlavne nájsť šikovných ľudí, s ktorými vytvorí úspešnú IT firmu. Cieľ splnil na výbornú, dnes má biznis pod menom Amcef s 15 ľuďmi a o zakázky nemá najmenšiu núdzu.

Zároveň si však uvedomuje dôležitosť work-life balance a dbá na to, aby ho biznis nepohltil. Potrpí si na kvalitný osemhodinový spánok, momentálne so snúbenicou plánuje svadbu a hneď po dokončení školy si chce založiť rodinu a mať aspoň štyri deti.

Predstavujeme ti Milana Cáka (23).

Milan Cák

Milan, ako sa zrodil tvoj podnikateľský duch?

Bolo to asi v 11 rokoch na základke, keď som bol piatak. Jeden spolužiak sa sťažoval, aké drahé sú počítačové hry. Tak mi napadlo, že keď ja tie hry mám zadarmo, môžem mu ich ponúknuť za lacnejšie. Potom prišiel ďalší a ďalší spolužiak. Vznikol z toho biznis, na ktorom som si privyrobil. Moji rodičia ma v tom samozrejme veľmi radi podporili.

Videl som príležitosť, chytil som sa jej a zarobil som si.

Počítače ma celkovo zaujímali už odkedy som mal deväť rokov, a tak som vedel spraviť veci, ktoré moji spolužiaci nevedeli. Na strednej som začal riadne programovať a opäť som využil príležitosť. Na našej škole bol otvorený program IT experience, v ktorom som sa naučil pracovať s reálnymi zadaniami a našiel som si vďaka tomu aj prvú robotu ako FrontEnd developer.

Čo ťa viedlo k programovaniu?

Popri strednej škole som mal veľa voľného času a jeden spolužiak mi ukázal, ako sa robia jednoduché hry. Tak som si naprogramoval aj ja svoju. Na IT experience nám ukazovali, ako sa robia webové stránky. Hneď ma to začalo baviť a odvtedy ma to nepustilo.

V rámci SOČky som vytvoril edukačný program zameraný na postreh a logické myslenie. Venoval som tomu dosť času, ale zároveň som sa aj na tom veľa naučil.

A potom si nastúpil na výšku.

Áno. Prvý semester bol náročný, ale v letnom semestri som už mal viac času, a tak som začal robiť stránky. Prvým klientom bol môj bratranec, právnik, ktorý potreboval stránku pre svoju advokátsku kanceláriu a poprosil ma o pomoc. Išiel som do toho, a tak som sa naučil, ako sa to robí.

Následne prišiel za mnou druhý advokát a tiež chcel, aby som mu spravil webovú stránku. Samozrejme, potreboval som im nejako odvedenú prácu vyfakturovať, tak som si založil živnosť a začal podnikať.

(Všetky videá nájdeš na našom YouTube)

Ako si si ďalej zháňal prvé zákazky?

Zákazky som si, našťastie, nikdy nemusel zháňať, vždy si skôr našli mňa. IT svet je ideálne miesto na podnikanie, keďže je obrovský dopyt a málo odborníkov. Keď som spravil jednu stránku, dostal som sa do povedomia a ozvali sa mi ďalší ľudia, aby som im spravil weby.

Takto sa to nabaľovalo až do momentu, kedy som nestíhal a začal som naberať nových ľudí. Povedal by som o sebe, že som dieťa šťasteny, keďže som zdedil dravosť a priebojnosť po mojej mamke a po tatkovi zase nebojácnosť. Tieto vlastnosti ma pripravili na tvrdý život v biznise.

Akým tempom rástla firma?

V prvom ročníku sme boli dvaja, v druhom ročníku sa k nám na zimu pridal tretí kolega, v treťom ročníku v zimnom semestri pribudol štvrtý človek a následne sme sa prudko rozrástli za niečo vyše pol roka na 14 ľudí.

Keď sme boli štyria, robili sme kurz zameraný na tvorbu webov primárne pre študentov fakulty FIIT (Fakulta informatiky a informačných technológií – pozn.red.), keďže vtedy ešte neexistoval žiaden predmet, ktorý by dostatočne pokrýval túto tému. Na kurze sme učili študentov a vďaka nemu sme zohnali aj silné posily do tímu.

Veľa firiem má dnes problém zohnať kvalitných programátorov. Vidíš cestu vo vychovávaní si vlastných programátorov?

Touto cestou ideme vo firme. Ukázalo sa to ako dobrá cesta. Obrovská výhoda je, že si s človekom buduješ vzťah, keď ho učíš a venuješ sa mu. Takisto oveľa ľahšie naučíš niekoho novú vec od základov, ako keby si ho mal preúčať. Zároveň aj štýl programovania je jednotný, čo zefektívňuje prácu vo firme. Na druhej strane to má aj nevýhodu v podobe časovej náročnosti.

Milan Cák

Čo je najťažšie na vedení tímu 15 programátorov?

Najnáročnejšie je zladiť ľudí. Doteraz väčšina z nich robila na diaľku, čo bola pre nich výhoda, lebo mohli cez leto robiť z domu – z východu, z Oravy, a podobne. Aktuálne je najzložitejšie zladiť počet projektov s kapacitami ľudí. Musíme počítať s tým, že mnohí študujú a niektoré týždne sú náročnejšie ako iné. Je preto zložité to zladiť tak, aby mali študenti na čom robiť, keď majú voľný čas, ale zároveň, aby sme ich nepreťažili, a aby aj klienti boli spokojní. Taktiež dostávam neustálu podporu od mojich rodičov, ktorí sú vždy ochotní mi pomôcť v každej situácii.

Učil si sa, ako viesť ľudí?

Čítal som knihy, pozeral som videá, TED talks, a podobne. Veľa som sa pýtal. Zároveň mám dobrého mentora, od ktorého som sa veľa naučil, čo sa týka vedenia firmy. Tiež som sa snažil používať zdravý rozum, ku ktorému ma viedla moja snúbenica. Netreba hľadať komplikované riešenia. Väčšinou sú práve najjednoduchšie riešenia tie najúčinnejšie.

Spomínal si mentora. Kto to je a v čom konkrétne ti pomáha?

Mojim mentorom je Ján Gregor z Ableneo. Získal som ho v rámci Nexterie. Stretávali sme sa na pravidelnej báze. Pomáha mi so všetkým, čo sa týka firmy, keďže on sám má IT firmu, ktorá sa venuje vývoju softvéru na mieru a stretáva sa s podobnými problémami. Nerobí mu problém podeliť sa o chyby, ktoré spravil pri budovaní biznisu on, a vďaka tomu ich ja už nemusím spraviť.

(Všetky videá nájdeš na našom YouTube)

Ako získavaš zákazky dnes?

Častokrát ide o referencie. Ak si dobre odvedieme svoju prácu, klient príde za nami znova, že opäť niečo potrebuje alebo ma odporučí ďalej. Tiež získavam zakázky z rôznych portálov a podobne. Rád si vypočujem dobrý názor a nechám si poradiť od mojich najbližších. V súčasnosti nie je až také zložité získať klientov v IT.

Nakoľko dôležitý bol pre teba network. Chodil si napríklad na eventy?

Veľmi dôležitý. Treba sa rozprávať s ľuďmi, spoznávať ich a úprimne sa zaujímať. Som však silný introvert, a tak bolo pre mňa zo začiatku náročné ísť niekam a rozprávať sa s cudzími ľuďmi bez toho, aby som potom nebol úplne zničený a vyčerpaný.

Ako si to „hackol“?

Je dôležité uvedomiť si svoju povahu, nebojovať s ňou a práve naopak, využiť ju vo svoj prospech. Teraz vidím pozitívum na tom, že “nehučím” dve hodiny na niekoho, ako to zvyknú robiť niektorí extroverti, a keď už potom niečo poviem, tak to stojí za to. Takisto som zistil, že nedokážem networkovať nepretržite. Po pár hodinách potrebujem vypadnúť do tichej miestnosti, upokojiť sa, a potom môžem pokračovať ďalej.

Je to o poznaní samého seba, k čomu mi veľmi pomohla Nexteria Leadership Academy. Zistil som, aký som, čo mi funguje a čo nefunguje, a preto sa nesnažím silou mocou prerobiť samého seba.

Kedysi som sa snažil “prerobiť” samého seba na extroverta, ale zistil som, že je to zbytočné. Jednoducho tým extrovertom nikdy nebudem a je to úplne v pohode. Uvedomujem si svoje silné stránky a pracujem na nich ďalej. Zároveň poznám aj svoje slabé stránky, ale nevenujem sa im nejako špecificky.

Milan Cák Amcef Nexteria

Takže chápem to správne, že si zástanca teórie, že treba makať na svojich silných stránkach a nie sa snažiť tie slabé dotiahnuť aspoň na priemer?

Presne tak. Keď budeš pracovať na svojich slabých stránkach, budeš priemerný človek. Ale ak budeš posilňovať svoje silné stránky, staneš sa výnimočným.

Dala ti niečo vysoká škola?

Úprimne sa priznám, že na školu som nešiel kvôli vedomostiam. Išiel som tam s tým, že si chcem vybudovať firmu, tím programátorov a chcem popri štúdiu cestovať a využívať všetky tie výhody.

Primárny cieľ sa mi darí úspešne napĺňať. Nečakal som, že sa niečo na škole naučím, opak bol však pravdou. Škola ma naučila veľmi rýchlo pochopiť nové veci, aj to, ako myslieť pri vývoji softvérových riešení vo firme – ako sa zamyslieť nad softvérom ako nad celkom a ako vopred odhaľovať problémy, ktoré môžu vzniknúť.

Z čoho vychádzala tvoja túžba stať sa podnikateľom?

Nechcel som mať život klasického programátora, ktorý v lepšom prípade sedí osem hodín denne za počítačom a programuje. Zistil som, že to neviem robiť dlhodobo. Stále potrebujem skúšať niečo nové a prekonávať rôzne výzvy.

Podnikanie je práve o tom. Momentálne ma najviac baví rozprávať sa s ľuďmi, čo je celkom paradox pri mojej povahe. Či už ide o klientov alebo o mojich kolegov. Myslím si, že mám isté vlohy, ktoré sú pre podnikateľa dôležité – viem nájsť príležitosť a chytiť sa jej, ale zároveň viem tú príležitosť aj vytvoriť. Keď si niečo zaumienim, tak to dosiahnem.

(Všetky videá nájdeš na našom YouTube)

Ako dnes vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Každý je iný. Závisí hlavne od toho, či mám školu, respektíve či potrebujem vypracovať nejaké zadanie. Ráno vstanem, zacvičím si na dve minúty a idem do studenej sprchy, čo ma preberie. Dám si výdatné raňajky, ktoré sú väčšinou najväčším jedlom dňa a následne sa pustím do práce. Snažím sa vždy urobiť najťažšiu úlohu ako prvú, a často ide práve o zadanie do školy. Tiež mám v obľube dávať si stretnutia na ôsmu ráno, aby mi neskôr nerozhádzali deň.

Aké konkrétne nástroje používaš na svoj time manažment?

Na strednej škole som si naprogramoval vlastný kalendár skombinovaný s to-do listom, lebo vtedy nebol žiaden taký, ktorý by mi vyhovoval. Na tom som fungoval tri roky.

Potom som skúšal rôzne offline kalendáre v „knižnej“ forme. Následne som zistil, že ho nemám stále pri sebe, tak som si písal do notebooku pripomienky, čo mám spraviť.

Najnovšie som prešiel na Google Calendar, ktorý je jednoduchý a viem si v ňom “rozbiť” celý deň na úlohy a následne sa toho držať. Dávam si doň všetko. Aj úlohy typu “oddych”, prípadne “ísť von a vypiť si s kamarátmi”. Som dosť organizovaný človek a považujem to za svoju výhodu. Zo začiatku bolo ťažké sa do toho dostať, ale teraz mi to už ide prirodzene.

Venuješ sa v rámci firmy stále aj programovaniu?

Venujem sa mu dosť intenzívne, keďže sme nabrali veľa zákaziek a musíme to postíhať. Je to zároveň výhoda, lebo si udržiavam prehľad a viem tak zasiahnuť, keď sa náhodou niečo pokazí. Celkovo by som aj do budúcna chcel programovať, ale v menšej miere, aby mi to zaberalo maximálne desať percent môjho pracovného času. Skôr by som sa chcel venovať poriadnemu budovaniu firmy, stabilizácii tímu, klientov, a podobne.

Milan Cák

Aká je tvoja ďalšia vízia, čo sa týka firmy?

Hlavne si to chcem udržať pod kontrolou, aby ma firma úplne nepohltila. Taktiež si musíme v tíme nastaviť rôzne procesy, keďže sme už 15-členný tím. Následne chcem, aby sme sa ďalej rozrastali, ale nie až tak rapídne. Chcem si udržať svoj pravidelný osemhodinový spánok a venovať sa svojej snúbenici aspoň tri hodiny denne. Nechcem sa brutálne naháňať za výsledkami, aj keď príležitosti na to sú.

Nakoľko je podľa teba dôležité udržiavať si work-life balans?

Je to veľmi dôležité. Človek dokáže byť preťažený maximálne niekoľko mesiacov. Nie sme roboty a jednoducho potrebujeme oddychovať. Keď telu nedopraješ kvalitný spánok a oddych, vypýta si svoju daň. Taktiež som si uvedomil, že človeku nestačí byť v harmónii len po fyzickej stránke, ale aj po duševnej. Preto pravidelne ďakujem za všetko pozitívne, pomôžem, keď môžem, a snažím sa udržiavať dobré vzťahy, ako rodinné, tak aj pracovné.

Akú rolu zohráva pri tvojom raste a raste firmy tvoja snúbenica?

Veľmi dôležitú. Ona je ten človek, ktorému vo veľkej miere vďačím za to, kde som. V prvom rade mi pomohla identifikovať veci, v ktorých sa musím zlepšiť, takže ma napríklad naučila lepšie sa obliekať. Tiež mi pomáha pri riadení firmy a riešení problémov.

Aká je tvoja osobná vízia?

O rok v septembri sa budem ženiť, na čo sa veľmi teším. Chceme si so snúbenicou kúpiť byt v Bratislave a čo najskôr si založiť rodinu, plánujeme mať aspoň štyri deti. Určite nechcem, aby bol biznis nadradený rodine, skôr naopak.

(Všetky videá nájdeš na našom YouTube)

Prečo by si odporučil mladému človeku, aby skúsil podnikanie?

Väčšinou nemáš čo stratiť, pokiaľ sa nenamočíš do nekalých činností. Čo sa môžeš najhoršie stať? Zistíš, že to nie je pre teba a zrušíš živnosť. Ja som tiež mal chvíle, keď som chcel živnosť zrušiť. Vtedy mi práve najviac pomohla moja snúbenica, ktorá ma podržala, a tak sme išli ďalej. Pokiaľ človek cíti, že podnikanie je jeho, nech to skúsi. Nemá čo stratiť. Za pokus nič nedá.

Máš knihu, ktorá ti veľa dala a vedel by si ju odporučiť?

Veľmi veľa mi dala kniha 4-hodinový pracovný týždeň od Tima Ferrisa. Vďaka nej som pochopil, ako si mám nastaviť priority, ako sa nehnať bezhlavo za cieľmi, ako si zorganizovať život a naučiť sa odmietať veci, na ktoré momentálne nemám priestor.

Čo by si odkázal 18-ročnému Milanovi?

Budovanie kariéry nie je alfa a omega. Nech sa nebráni vzťahom, ktoré zohrávajú v živote dôležitú úlohu. Nie všetko je o peniazoch a svet sa nezrúti, keď napríklad nedodrží jeden deadline. A nech nezabúda na svojich rodičov a sestru.

Ako ťa môžu ľudia kontaktovať?

Pokojne na Facebooku, prípadne mailom: cak zavináč amcef.sk.

 

Foto a video: Kristína Vlčková

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás