Čo by odkázali podnikatelia (biznisovo) svojmu 20-ročnému ja (pokračovanie)

viktor fm uk predmet

Fakulta managementu Univerzity Komenského dala šancu inovačnému centru Campus Cowork, aby nadizajnovali pre jej študentov voliteľný predmet pod názvom “Rozvoj podnikateľských zručností”.

Ako Zero2Hero sa snažíme neustále vštepovať hodnoty a prístup k podnikaniu študentom, s ktorými prichádzame do kontaktu a veríme, že aktívny prístup k výchove novej generácie môže zlepšiť našu bublinku.

Vďaka predmetu sa študenti FM UK mohli stretnúť s piatimi podnikateľmi z rôznych odvetví a štádií kariéry. Nižšie si môžeš prečítať, čo boli hlavné posolstvá, ktoré posúvajú ďalej.

Spýtali sme sa ich, ako by sa pozerali na biznis dnes, optikou svojho 20-ročného ja. Prípadne, aké biznisy chyby urobili, poučili sa a urobili by to (možno nové chyby?) inak.

Tomáš Očenáš x CEO Campus cowork

Z mojich skúsenosti dáva zmysel najmä krédo „Prinášaj hodnotu“. Komukoľvek, s kým robíš a tvoríš. Zákazník, šéf, manželka, kamarát. A takisto, nemusíš byť startupista a škálovať do sveta. Myslieť stále „len“ vo veľkom. Buď nohami na zemi.

Je OK vytvoriť malé lokálne podnikanie, ktoré dá prácu Tebe, Tvojim 2-3 kolegom. Prinášaj hodnotu, komunikuj nápady či myšlienky a veci, ktoré Ťa trápia. Komunikácia je základ každého kvalitného vzťahu. V biznise, aj v osobnom živote

Hugo Benedikt x majiteľ Benest.sk
Ak by som mal mladým podnikateľom posunúť nejaký follow-up prednášky, bolo by to:

 • Odporúčanie na knihu Support od Miša Trubana.
 • Citát: „A remarkable, glorious achievement is just what a long series of unremarkable, inglorious tasks looks like from far away.“ od Tima Urbana + celý jeho blog WaitButWhy.com (aj keď nie je primárne zameraný na podnikanie.
 • Košturiakove biznisové pravidlá:
 1. Nepožičiavaj si viac, ako môžeš splatiť. Najlepšia investícia je splatený úver. Drž peniaze na účte a never úžerníkom.
 2. Never politikom, bankárom, ani tomu, čo sa píše v médiách. Pozoruj, čo sa skutočne odohráva v biznise naokolo. Vytrvalo hľadaj svoju vlastnú cestu.
 3. Buď poctivý ku svojim zákazníkom, zamestnancom a partnerom. V ťažkých časoch ti to vrátia. Prežijú tí, ktorí si dôverujú a vedia spolupracovať. Drž slovo chlapa, neklam a nepodvádzaj.
 4. Buď trpezlivý a pozeraj sa na to, akých podnikavcov kríza vymetie medzi prvými.
 5. Nesprávaj sa stádovito – nerob to, čo robia všetci. Používaj vlastný sedliacky rozum. Uvedomuj si, že keď všetci investujú do „výhodných akcií“, tak špekulanti si už svoje peniaze vyberajú.
 6. Rozvíjaj seba a ľudí naokolo – to je tá najlepšia investícia pre budúcnosť. Nie je dôležité aké technológie a majetok firmá vlastní. Dôležití sú hlavne ľudia v nej, ich znalosti, motivácia a spoločné hodnoty.
 7. Nebojuj proti kríze, ale využi ju vo svoj prospech. Nenadávaj a nepodliehaj negatívnym myšlienkam, raduj sa z nových príležitostí a zmien, ktoré prichádzajú.
 8. Urob dôležité rozhodnutia. Ak ich neurobíš, urobí ich za teba niekto druhý.
 9. Uč sa nové veci, inovuj a objavuj svet okolo seba. Hľadaj ďalšie príležitosti. Závislosť na jednej rodine služieb a zákazníkov je riziková.

Stanley Macha x Startport:
Buduj svoj produkt tak, aby šetril čas. Väčšina udržateľných produktov má oproti svojim konkurentom a alternatívam hodnotu práve tam.

Business canvasy Ti ušetria čas, keď máš veľa výsledkov a potrebuješ ich zmapovať, ako začínajúci podnikateľ však takéto frameworky budeš ťažko vedieť použiť. Radšej niečo postav, choď s tým von 50x, zlyhávaj, pochop, prečo to nefunguje a meň na základe toho svoj prístup.

Svoju službu buduj pre komunity, v nich vieš identifikovať zdieľané problémy a cez komunity sa vie organicky šíriť Tvoje riešenie, ak je dobré. Bez reklám a predaja. Od začiatku maj tiež vlastný komunitný priestor, kde sa vedia stretnúť záujemcovia o Tvoju služby. Prispievaj tam novinkami z vývoja, zbieraj požiadavky na vylepšenia a umožni svojim zákazníkom, nech si radia pri využívaní Tvojej služby.

Juraj Zambo Zamborský x madebythe:
V podnikaní sú svetlé momenty, kedy sa zdá, že neexistujú žiadne prekážky. No naopak aj momenty, kedy to každým dňom budeš chcieť zabaliť. To, čo ti pomôže držať kormidlo podnikania pevne v rukách, takpovediac za “každého počasia”, sú hodnoty v podnikaní. Tie ti nastavia jasný smer a kompas pri dôležitých rozhodnutiach. Aj v našich projektoch máme jasne definované hodnoty, ktorými žijeme. Nielen dovnútra tímu, ale aj naopak, voči našej komunite.

Zhrnutie filozofie jednou vetou:
“Pri dôležitých business rozhodnutiach sa, okrem čísiel, vždy riadime aj vlastnými hodnotami v podnikaní.”

Gábor Boros x CEO Refresher
Ľudia ľudia ľudia. To je pre mňa základ kvalitnej organizácie. Deleguj na ľudí, ktorí vedia viac ako Ty, neboj sa im dať zodpovednosť. Oni sa Ti odvďačia super výkonom. Rob s ľuďmi, ktorí Ťa bavia. Naopak, na ktorých nemáš nervy, s nimi nerob. Nikdy to nerobí dobrú emóciu.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fond či zakladateľmi Perry Talents akcelerátora sme zostavili úvodný set domácich úloh respektíve zadaní, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás