Trh práce sa mení – ako o tom povedať mladým, ktorí ešte len študujú?

Dominik Hamaj

Tút PR správu začneme malým oznam, že bola uverejnená ako upútavka na to, čo robí mladý chalan Dominik Hamaj, viď rozhovor s ním, s jeho tímom. Menia budúcnosť svojich rovesníkov, organizujú pre nich prednášky, workshopy a pomáhajú s prepájaním školy a biznisu. Prečítaj si krátku správu, čo sa im tento rok podarilo vytvoriť v online priestore.

V mene prípravy študentov na budúci trh práce a budovania povedomia o tejto problematike sa 27. októbra konala konferencia READYCON – najväčšia online udalosť o budúcnosti práce pre maturantov. Konferencia bola organizovaná Slovenskou asociáciou pre rozvoj inovácií vo vzdelávaní (SAIDE) a podieľali sa na nej desiatky odborníkov, ktorí sa pripájali nielen zo Slovenska, ale aj z Mníchova, New Yorku či San Francisca.

Toto celé by však nemalo zmysel, ak by sa do procesu nezapojili stovky pedagógov, ktorí pomáhali s premietaním a koordináciou študentov priamo v triedach naprieč celým Slovenskom. Konferencie sa totiž zúčastnili stovky tried z viac ako 240 partnerských stredných škôl, ktoré si môžete pozrieť na webstránke readycon.sk/partnerske-skoly. Všetkým patrí obrovské “Ďakujeme!”.
Neoddeliteľnou oporou pri interakciách medzi študentmi a rečníkmi bola svetová spoločnosť s koreňmi práve na Slovensku – Slido. Po každom rečníckom paneli bol totiž vyhradený čas na diskusiu a vďaka aplikácií Slido a ich skvelému tímu mohli zúčastnení študenti pokladať svoje otázky priamo vystupujúcim odborníkom.

Cieľom konferencie READYCON je každoročne poskytnúť študentom prehľad o aktuálnych trendoch a možných scenároch budúcnosti, aby vedeli podnikať kroky, ktoré im pomôžu nájsť uplatnenie v rýchlo sa meniacom pracovnom prostredí. Táto problematika sa však dotýka mnohých odborov a aby si v tejto téme dokázal každý študent nájsť to svoje, organizátori vytvorili 6 oblastí, na ktoré sa mohli študenti pripojiť – od IT cez Elektrotechniku, Strojárstvo, Stavebníctvo, Zdravotníctvo až po Obchod.

Konferencia READYCON 2021 – „Najväčšia konferencia o budúcnosti trhu práce“ pre súčasných maturantov bola SUPER. Profesionálne pripravená, výborný výber rečníkov, pred ktorými klobúk dole (veď prednášali online žiakom na Slovensku z Kalifornie v ich čase o druhej v noci).

Konferencia bola nielen o prednáškach, ale aj o interakcii, spätnej väzbe, odpovediach na otázky zúčastnených. Na záver súťaže. Proste samé superlatívy. ĎAKUJEME organizátorom, rečníkom, žiakom, všetkým zainteresovaným. Máme len tú najlepšiu spätnú väzbu od našich učiteľov a žiakov.

– Lenka H., pedagogička

Celá konferencia sa niesla pod krídlami najväčšej IT spoločnosti pôsobiacej na východnom Slovensku, Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia. Ich odborníci sa taktiež aktívne podieľali na samotnom vzdelávaní študentov a vďaka Matúšovi Čičvarovi, ktorý vystúpil aj ako rečník na konferencii, sa študenti mali možnosť dozvedieť o tom, ako odštartovať úspešnú IT kariéru aj bez vysokej školy.

Práve pomaturitné IT štúdium Dual Education v Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, ktorého absolventom je aj sám Matúš, poskytuje študentom jednu z najužitočnejších výhod – interných lektorov, ktorí sa so študentmi delia o svoje vedomosti a skúsenosti a ich prechod zo školskej lavice k pracovnej pozícii je tak bezproblémový.

Pred dvoma rokmi sme sa tejto konferencie zúčastnili po prvýkrát s prezentáciou o generácii Z na pracovnom trhu. Tá zožala veľký úspech nielen u študentov, ale aj u pedagógov a rodičov. Organizátori sa na nás obrátili s ponukou stať sa generálnym partnerom konferencie, ktorú sme samozrejme s radosťou prijali. Naším cieľom je v prvom rade ukázať študentom alternatívnu cestu. Ukázať im to, že nepotrebujú titul pre
prácu v medzinárodnej spoločnosti.

IT sa mení každým dňom viac a viac a to, čo bolo pred pár rokmi technologickou špičkou, je dnes zastaralé. Na druhú stranu sa dnes oveľa viac cenia skúsenosti, ktoré študenti naberajú už počas nášho pomaturitného štúdia a zároveň sa pomaly adaptujú do firemnej kultúry. Našim študentom dávame pocítiť, že už od prvého ročníka sú braní ako kolegovia, na ktorých sa vzťahuje aj väčšina benefitov.

– Matúš Č., špecialista rozvoja a tréningu zamestnancov

Po prvom odbornom paneli, ktorý bol zameraný na trh práce ako jednotný celok, sa pozornosť upriamila na jednotlivé odborné oblasti. Vďaka spolupráci s IT spoločnosťou TEMPEST sa uskutočnil panel zameraný priamo na IT, ktorého súčasťou boli mnohé strhujúce prednášky. Či už študenta zaujímalo budovanie kariéry v danej oblasti, strojové učenie, web development alebo produktový dizajn – tu bol na správnom mieste.

Následne, priamo na workshope od odborníka z TEMPEST-u, sa študenti mali možnosť pozrieť na túto oblasť viac odborne a to konkrétne na problematiku hekovania a zabezpečenia bluetooth pripojenia.

Odborníci zo spoločnosti PPA CONTROLL, ktorá je na Slovensku lídrom v oblasti realizácie energetických a elektrotechnických projektov, priniesli panel pre mladých nádejných elektrotechnikov nabití informáciami o najnovších technológiách a možnostiach uplatnenia sa v jednom z najpopulárnejších technických odvetví súčasnosti.

Vďaka spolupráci s PPA CONTROLL sa študenti okrem iného dozvedeli na workshope aj kde konkrétne začať a ktoré zručnosti rozvíjať, ak chcú pracovať na najväčších stavebných projektoch v oblasti energetiky.

Vďaka spolupráci s profesionálmi zo spoločnosti Lidl sa študenti zameraní na obchod mohli ponoriť do tém ako napríklad kryptomeny, e-commerce alebo diverzity a inklúzie, ktorá je v dnešnej dobe obzvlášť veľmi aktuálna. Aj po tomto odbornom paneli sa študenti virtuálne vrhli k odborným workshopom, kde mali okrem iného možnosť dozvedieť sa, prečo je LinkedIn v dnešnej dobe dôležitá sociálna sieť alebo čo je to zamestnávateľská značka a ako sa s ňou dá pracovať.

Vplyv digitalizácie na strojárenskú výrobu je veľmi aktuálnou témou, a práve vďaka spolupráci s MATADOR Group, slovenskou spoločnosťou, ktorá stavia na inováciách už viac ako 116 rokov, študenti odhalili mnohé nástrahy a príležitosti, ktoré na nich čakajú.

Práve MATADOR Group reprezentuje našu krajinu aj na výstave Expo v Dubaji s prvým slovenským konceptom vodíkového auta. Či je vodík budúcnosťou a aké iné trendy sa momentálne v strojárstve vyskytujú sa mali študenti možnosť dozvedieť práve na paneli, ktorý bol kompletne venovaný tejto oblasti.

Záštitu nad panelom Zdravotníctvo prevzala vzdelávacia agentúra Cambridge Study, ktorá sa zameriava na pomoc študentom, ktorých snom je dostať sa na školu v zahraničí a taktiež každoročne organizuje veľtrh Štúdium bez hraníc, ktorý je už za rohom. Práve vďaka ich podpore sme sa vedeli spojiť s odborníkmi napríklad aj z Oxfordu a počas tohto panelu sa študenti dostali k nezabudnuteľným prednáškam o najnovších výskumoch v oblasti medicíny, o nemocniciach novej generácie a zdravotníctve ako takom.

Zmeny sprevádzajú aj oblasť stavebníctva, z ktorého sa vďaka novým technológiám a spôsobu žitia a práce ľudí stala jedna z najperspektívnejších pracovných oblastí. Stavebná fakulta Žilinskej univerzity v Žiline žije priamo na tepe inovácií v stavebníctve a priniesla študentom panel zameraný práve na túto oblasť.

Stovky študentov sa tak dostali k informáciám o aplikácií inovatívnych metód používaných v oblasti stavebníctva a GIS, ako napríklad používanie 3D laserových skenerov, gravimetrie, UAV systémov a novodobých softvérových produktov pre vytvorenie presných 3D modelov inžinierskych konštrukcií a mostov, budov ale aj historických pamiatok.

Na záver bohatého programu sa organizátori so študentmi rozlúčili súťažou so skvelými cenami. Vďaka spoločnosti BBG, pod ktorú patrí okrem iných aj e-shop Electronic Star, študenti hrali o 4x bezdrôtové reproduktory a o bluetooth slúchadlá. Vďaka spoločnosti Premium Brands taktiež vyhrala jedna celá trieda pitný režim v podobe funkčných nápojov Vitamin Well. Konferenciu hodnotia nielen oni, ale aj opýtaní pedagógovia a partneri veľmi pozitívne.
Dnešná konferencia bola veľmi zaujímavá. Najviac nás zaujali bitcoiny a práca v Netflixe – zamestnanci pracujú na voľnej nohe. Naviac sme získali informácie o tom, ako sa môžeme uplatniť na trhu práce aj v zahraničí. Táto konferencia nám ukázala rôzne cesty do našej budúcnosti.

– Petra M., študentka

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.
Kľúčové slová: , ,

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás