Ak si nebol na našej prvej konferencii v Košicoch v rámci Robím veci navyše tour, nasaj tú skvelú atmosféru aspoň vďaka tomuto krátkemu reportu.
Event sa konal v priestoroch Univerzitnej knižnice, priamo pri kampuse bájnej TUKE (Technikcej univerzity v Košisiach). V Košiciach sa všetci poznajú. Ozveš sa prvému kontaktu a ten pozná pol mesta. Potom ti dá kontakt na ďalšieho človeka, ktorý tu druhú polovicu určite pozná. Aj preto bolo jednoduché zohnať našich hostí a program bol nabitý.
Medzi hosťami boli zakladateľ coworkingu Eastcubator a človek, ktorý s tímom priviedol Startup Weekend do Košíc, Marek Lavčák, ako aj skúsený podnikateľ a pedagóg František Jakab, korý vedie inovačné startup centrum pri TUKE.
Marek bol nadšený, že sa podobná akcia konala v Košiciach. Sám priniesol pohľad na to, ako sa nebáť začať realizovať svoj potenciál a skúšať, kým sme mladí a „hlúpi“. „Keď som bol na výške, išiel som na pivo a tam sa robil biznis. Tam sa budovali kontakty. Stále som mal oči otvorené a snažil sa využiť informácie od starších,“ povedal.
František ho dopĺňal svojimi skúsenosťami z manažovania veľkých projektov v Rusku. „Školu vrelo odpoúčam. Človek môže skúšať, vymýšľať, dostane mentoring od profesorov. Naučí sa štruktúre biznisu. Aj malé nuansy ako účtovníctvo, právne vzťahy, hiring ľudí. Nie len samotný biznis.“
Obaja sa zhodli, že vedia podať pomocnú ruku komukoľvek, kto hľadá investora, mentoring, financie, skúsenosti alebo miesto na sedenie. Preto by som na tvojom mieste neváhal!
Na evente nechýbali ani mladí podnikatelia z východu, Frederik Dudáš a Gabriel Oprendek. Prvý začal podnikať v 15-tich rokoch s otcom, teraz študuje, vedie vlastnú tepovaciu firmu a popritom stíha Nexteria Leadership Academy. Gabriel začal s bratom vyvíjať nápoj cider pod značkou Opre popri vysokej škole. Na trhu sú s bratom takmer päť rokov, klobúčik dole!
Bavili sme sa o ich ceste, o tom, ako začali, kto im dal prvé peniaze a aké chyby by nerobili znova.
Gabo prezentoval svoj biznis „voľným“ štýlom. Veci robí z nadšenia a nerieši detaily. „Mali sme nové etikety. Spĺňali všetky detaily? Neviem. Keď nie, opravili sme. Základ je dať výrobok na trh a získať spätnú väzbu,“ spomínal počas rozhovoru. „Na tomto evente hodnotím pozitívne hlavne workshopy. Väčšinou počas takýchto eventov pre študentov nie sú žiadne workshopy, iba prednášky so spíkrami a potom ‚čau‘,“ zhrnul na záver svoj pohľad našu konferu.
Frederik hovoril aj o svojom time manažmente. „Školu stíham len tak tak, ale moje ego mi nedovolí nedokončiť ju. Je náročné behať hore-dole po republike, študovať a ešte byť súčasťou Nexteria. No kontakty a skúsnosti, ktoré získavam, sú unikátne a už teraz ma posunuli ďaleko,“ vysvetlil.
„Bol som príjemne prekvapený z konferencie Robim veci navyše. Páčilo sa mi to z pohľadu účastníka, aj z pohľadu hosťa. Témy boli prínosné, či už pre začinajúcich podnikatelov alebo fungujúcich biznismenov. Verím že v tejto myšlienke bude Zero2hero pokračovať a rozvíjať ju,“ opísal svoje dojmy.
Workshop časť nám pokryli viacerí partneri. Jedným z nich bol z WY.sk, vďaka ktorému sme spoločne zistili, ako si jednoducho spraviť webstránku a získavať na ňu pravidelnú návštevnosť. Pre študentov navyše spustili projekt hostingu zadarmo studenthosting.sk.
Ďalej prišiel Juraj Šimkovič a s témou „Prežiť deň ako hero“. Ukázal nám, ako si plánovať deň, vyhrať ho už ráno, neotvárať hneď notifikácie, ale skôr si ho plánovať, zacivčiť si alebo meditovať.
Skúsený biznisman a mentor Rudolf Christopher Takáč, ktorý je CEO & founder 2BCognitus, nás naučil, ako vyjednávať na rokovaniach, ako identifikovať toxických ľudí v tíme, aj ako mať rešpekt pred každým za každých okolností. Na záver nám inovujme.sk prezradilo techniku generovania nových nápadov pomocou hravej metódy.
S účastníkmi sme sa rozlúčili príjemným koncertom, o ktorý sa postarala mladá speváčka a nádejná zubárka Júlia Pilarová. Akcia nás veľmi bavila a už teraz sa tešíme na stred a západ Slovenska, keďže Robím veci navyše tour pokračuje aj v letnom semestri.
Nezabudni nás preto sledovať tu alebo tu🙂