Keď máš vlastný projekt, je ťažké vedieť, kedy už nepracuješ

Jozef Maruščák

“Pokiaľ si nedokážeš užiť bežný deň, nebudeš šťastný.”

V článku sa dozvieš:

  • nad čím sa zamyslieť pred spoluprácou s investormi,
  • ako sa so svojím projektom dostať do najväčších médií,
  • prečo môže byť výhodnejšie podnikať zo Slovenska a nie v zahraničí,
  • na čo si dávať pozor pri komunikácii s klientmi,
  • čo pomáha na zvládanie stresu pri vedení vlastného projektu,

a mnoho ďalšieho.

Študoval právo na univerzite v Cambridge, keď sa rozhodol, že rozbehne projekt, ktorý bude zaujímavejší než škola. Z jednoduchého chatbotu vybudoval startup, ktorý využíva umelú inteligenciu a svojou presnosťou poráža najlepších londýnskych právnikov.

Predstavujeme ti Jozefa Maruščáka (24) a jeho firmu CourtQuant.

 

Jozef Maruščák

Jožo, dá sa popri štúdiu na Cambridge robiť ešte niečo navyše?

Paradoxne, väčšina študentov sa o to snaží. Chcú sa odlíšiť od zvyšku svojho ročníka a vyniknúť. Hlavnou motiváciou je vidina lepšieho budúceho zamestnania. Ja som spočiatku nerozmýšľal nad tým, čo mi moje aktivity prinesú pre pracovný trh. Chcel som robiť niečo zaujímavejšie, ako je samotná škola.

V treťom ročníku som sa už venoval viac firme než škole. Bolo toho veľa a nerobil som poriadne ani jedno. Nakoniec som dospel do štádia, kedy to bolo už neudržateľné. Rozhodli sme sa na tri mesiace prerušiť aktivity vo firme, aby sme dokončili školu.

Ako sa študent práva dostane k technologickému produktu?

Úplnou náhodou. Môj spolužiak a kamarát Ludwig, ktorý je šialeným géniom, prišiel s chatbotom, ktorý bol začiatkom nášho spoločného produktu.

Zo začiatku to nemal byť biznis. Išlo o sociálny projekt, ktorý mal pomáhať obetiam trestných činov. Chatbot mal klientom predpovedať, aká je pravdepodobnosť ich úspechu na súde.

Zaberalo to ale veľa času a zdalo sa nám, že komplexnosť práva nie je možné zachytiť pomocou stromového diagramu. Získali sme síce prvú publicitu, ale z časového hľadiska to bolo pre nás neudržateľné.

Z jednoduchého stromového diagramu ste vytvorili aplikáciu, ktorá funguje s využitím umelej inteligencie. Ako sa vám podarilo spraviť takýto progres?

V praxi sme videli, že právnický sektor je veľmi zastaralý a inovácie v práve prakticky neexistujú. Technológie, ktoré sa už bežne používajú vo finančníctve či v medicíne, neboli v práve vôbec aplikované. Ludwig sa začal učiť pracovať s umelou inteligenciou a rozhodli sme sa to využiť.

(Všetky videá nájdeš na našom YouTube)

Ako si získal kontakty na právnické firmy? Pomohla ti v tom škola?

Zo začiatku nám škola veľmi nepomáhala, z jej pohľadu sme sa mali venovať najmä štúdiu. Je však pravda, že pri oslovovaní nám veľmi pomáhal brand Cambridgu. Keď sme sa s chatbotom dostali do The Guardian, všimla si nás už aj škola.

Ako sa vám podarilo získať článok v jednom z najväčších britských denníkov?

Médiá si nás občas všimli samy, no rozposielali sme aj emaily. Lákadlom bolo, že sme boli mladí študenti z Cambridge, ktorí sa snažili urobiť pekný projekt pre ľudí bez ohľadu na zisk.

Jeden večer sme si po pár pivách s Ludwigom povedali, že vyzveme právnikov na súťaž v predikovaní výsledkov súdnych sporov. Rozhodli sme sa, že súťaž bude o dva mesiace. Chytil sa toho jeden známy londýnsky právnik, ktorý verejne prehlásil, že to nikdy nebude fungovať. Jeho kritika nám priniesla ďalšiu publicitu. Na súťaž nakoniec prišlo 110 britských právnikov.

Získali sme aj reportáž v BBC, ktorá bola preložená do dvadsiatich jazykov a medializovaná takmer po celom svete.

Ten právnik neskôr uznal, že váš produkt môže fungovať?

Už sme viac o ňom nepočuli 🙂

Jozef Maruščák

Aký je rozdiel medzi vaším aktuálnym finančným plánom a plánmi, ktoré ste mali, než ste vstúpili na komerčný trh?

Obrovský. Najlepšie je, že sa môžem rýchlo a veľa učiť. Som veľmi vďačný za starších mentorov, ktorí mi pomáhajú. Aj vďaka nim som lepšie spoznal sektor, v ktorom pracujeme.

Postupom času sme upravili aj profil klientov. Právnické firmy dnes tvoria najmenšiu časť našej klientely. Silnejší klienti sú poisťovacie firmy a litigačné fondy (financovanie súdnych sporov, pri ktorých vstupuje do diania investor, ktorý znáša náklady, ktoré si účastník konania nemôže dovoliť, pozn. autorky textu).

Naše ašpirácie sú však omnoho väčšie. Chceme spraviť právo transparentným.

Čo to presne znamená?

Je pre mňa nepochopiteľné, že v takej dôležitej oblasti, akou je spravodlivosť, nikto nevie, ako spory dopadnú či koľko budú klienta stáť. Ľudia takisto nevedia, akého právnika si vybrať. Vyberajú si podľa známosti, nie podľa kvality.

Umelá inteligencia a dátová analytika je cesta, akou by sa transparentnosť mala uberať – a to najmä v práve.

Ako riešite svoju udržateľnosť? Máte investora alebo počítate iba s klientmi, ktorí si objednávajú váš produkt?

S investormi to nie je jednoduché. Musíš premyslieť, koľko peňazí potrebuješ, na čo ich minieš. Ak zistíš, že aktuálne nepotrebuješ väčší obnos peňazí, neber ich nasilu. Takisto je dôležité, od koho peniaze prijmeš. Dobrý investor ti môže okrem financií priniesť aj kontakty, rady či kredibilitu.

My sme zatiaľ od investorov nezobrali ani cent. Chceme najskôr vybudovať úspešnú firmu, ktorá dostane výhodnejšiu ponuku ako firma, ktorá je na začiatku. Dohody s investormi sme nechali na túto jeseň, kedy plánujeme otvoriť novú pobočku so sídlom na Slovensku.

Prečo si sa rozhodol pre pobočku na Slovensku, keď spolupracujete najmä so zahraničím?

Poznám tu veľa ľudí, čo nám uľahčí výber kolegov do tímu. Mám tu mentorov a podporu, ktorú nemám nikde inde. Na Slovensku je zároveň veľmi lacná pracovná sila v porovnaní s tým, aká je kvalitná. Aj ďalšie náklady sú tu nižšie.

(Všetky videá nájdeš na našom YouTube)

Kombinácia podnikateľského líderstva a morálneho správania ti priniesla ocenenie LEAF Award v programe pre zahraničných Slovákov. Riešil si s LEAF-om aj mentora?

LEAF mi pomohol vo veľa veciach, nielen poskytnutím mentorskej pomoci. V LEAF komunite som našiel pomoc s grafikou i s nastavením procesov vo firme.

So svojím mentorom Petrom Čerešníkom z HB Reavis riešim osobné veci aj biznis – ako mám predávať, ako viesť rozhovory s partnermi, ako pristupovať k tímu, zvládať stres alebo zadeliť si čas tak, aby som mal viac času na súkromný život.

Čo si vďaka radám mentora zmenil a pomohlo ti to v podnikaní alebo v osobnom živote?

Napríklad v sales calls sme robili chybu. Očakávania sme nastavovali veľmi vysoko. Neklamali sme, ale videli sme potenciál našej spolupráce a ten sme prezentovali ako hotovú vec. Klient sa toho chytí, spravíš s ním prvý projekt, no veľmi ľahko ho môžeš sklamať.

Je lepšie nastaviť latku nižšie a prekvapiť vyšším výkonom. Nastavovanie cieľov pre klientov je niečo, s čím musíme pracovať. Pri práci s inovatívnym produktom je to však veľmi náročné.

Peter je morálny človek a je pre neho dôležité nastaviť tak aj svoj tím. Vďaka nemu som pochopil, že s ľuďmi, s ktorými pracujem, si musím rozumieť aj po ľudskej stránke. Predtým by som uprednostňoval ľudí podľa ich efektivity a pracovného výkonu. Dnes viem, že je nutné, aby som do svojho tímu vyberal ľudí, ktorí majú morálne hodnoty a sú dobrými ľuďmi.

Okrem podnikateľských aktivít si bol aktívny aj v Slovenskej debatnej asociácii ako tréner. Stále sa tam angažuješ?

Aj keď je to časovo náročnejšie, snažím sa byť s nimi naďalej v kontakte. SDA je organizácia, ktorá mi dala v rámci vzdelávania najviac. Vďaka networku z SDA som sa dozvedel o možnosti študovať na univerzite v Cambridge, no nedostal som sa tam na prvý raz. Dal som si gap year a počas neho som trénoval národný tím, s ktorým sme išli napríklad aj do Singapuru na majstrovstvá sveta.

Jozef Maruščák

Máš nejaké tipy, ako manažovať svoj čas?

Niektorí ľudia si o mne myslia (paradoxne, aj veľa ľudí z užšieho kruhu), že som nejaký superčlovek, ktorý všetko zvláda. To je omyl. Každý deň je boj, či som spravil dosť, či stíham deadliny. Často som so svojím výkonom nespokojný.

Snažím sa mať pripravený harmonogram dňa a riadiť sa ním, takmer nikdy ho však nenaplním.

Myslím, že veľa ľudí si prechádza rovnakými mentálnymi cyklami. Pýtame sa, či sme spravili dosť, máme výčitky, ak zrovna nepracujeme. Vybalansovať to je náročné pre všetkých.

Obvykle pracujem desať hodín denne, ale vždy si nájdem čas na šport a na seba. Snažím sa aj socializovať, vybehnúť s kamarátmi von, to sa ale nie vždy podarí.

Ako zvládaš stres a vysoké pracovné nasadenie?

Keď máš vlastný projekt, je veľmi ťažké vedieť, kedy už nepracuješ. Zosilňuje to fakt, že komunikujeme s celým svetom. E-maily z Austrálie či z Ameriky chodia aj o jednej hodine v noci. Myslím preto stále na prácu, čo je psychicky veľmi vyčerpávajúce.

Snažím sa zlepšiť si schopnosť nepracovať a neplánovať. Na „vypnutie“ mi veľmi pomáha šport. Chodím behať, cvičím a boxujem. Na zvládanie stresu sú skvelé aj meditácie (hlavne sa venujem mindfulness).

Na stránke LEAF Awardu sa pri tvojom príbehu píše, že hľadáš recept na šťastný život. Povedal by si, že si šťastný človek?

Som šťastnejší, ako som bol pred rokom. Šťastie má však málo spoločné s peniazmi, s úspechom, s dream jobom. Šťastie je o schopnosti užiť si bežný deň, bežnú chvíľu. Byť mentálne v poriadku, ideálne šťastný a spokojný aj napriek povinnostiam a problémom, ktoré na nás každý deň čakajú.

Myslíš, že ani dream job neprinesie mladému človeku šťastie?

V každej práci sú prítomné tri veci, a to veľa úsilia, stres a ťažké rozhodnutia. Tieto veci mi zaplnia deň, aj keď mám prácu, ktorá mi prinesie dostatok financií, cestovanie, spokojnosť s tým, kto som. Je preto jedno, čo robíte. Pokiaľ si nedokážete užiť bežný deň, nebudete šťastní. 

(Všetky videá nájdeš na našom YouTube)

Jožo, ak ťa bude chcieť niekto osloviť a porozprávať sa o podnikaní či o tipoch na šťastný život, ako ťa môže kontaktovať?

Rád sa v rámci časových možností s kýmkoľvek porozprávam, ideálne je poslať mi mail na jozef.maruscak(zavináč)gmail.com alebo napísať na sociálnych sieťach.


Foto a video: Martin Haburaj

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás