Biznis príbeh

Poznáme nové tváre ocenenia LEAF Award

Peter Irikovsky na odovzdavani cien LEAF Award

Ročný program LEAF Award, v ktorom môžeš ako študent okrem finančnej podpory získať aj mentora pre svoj projekt, vyhlásil laureátov 4. ročníka. Traja mladí študenti od 13 do 19 rokov získali mimoriadnu podporu pre napredovanie svojho projektu – dostali sa do ročného programu osobného rozvoja a každý z nich získa tiež finančnú podporu pre rozvoj svojho projektu vo výške až 5 000 eur.

Akí heroes stoja za vybranými projektami?

V kategórii študentských projektov boli udelené aj špeciálne ceny. Podporu i financie si odnášajú aj účastníci ďalších LEAF programov. Spomedzi nich môžeš poznať napríklad projekt Zmudri.
V kategórii študentských projektov boli udelené aj špeciálne ceny. Podporu i financie si odnášajú aj účastníci ďalších LEAF programov. Spomedzi nich môžeš poznať napríklad projekt Zmudri.

Daniela Gregušová: Ľanové obaly YOMA

View this post on Instagram

📣PREDSTAVUJEME FINALISTOV 4. ročníka LEAF Award😉 Dnes začíname dvoma finalistkami, ktoré sa vo svojich projektoch zaoberajú zodpovedným ekologickým správaním pri našich každodenných rozhodnutiach 🍀 🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽 ✔Svojou prihláškou nás zaujala aj 18-ročná Daniela Gregušová z Košíc. Popísala v nej totiž svet, v ktorom plastové obaly na zošitky a učebnice nahradila ich ekologická, ľanová verzia. ❤🌍 Nápad na projekt pod názvom YOMA dostala počas brigádovania v papiernictve, kde si všimla, aké množstvo plastových obalov ľudia spotrebujú. Rozhodla sa preto ponúknuť ich ekologickejšiu verziu vyrobenú z ľanu, ktorý je pevný a odolný zároveň. Projekt aktívne funguje od januára, pýši sa vlastnou web stránkou, marketingovými aktivitami ako aj prvými stovkami predaných kusov. 👏 Daniela tiež vytvorila funkčnú spoluprácu s ďalšími študentmi, ktorí pomáhajú obaly šiť. Okrem toho sa aktívne zúčastňuje ekologických prednášok a podieľala sa na organizácii Školského štrajku za klímu v Košiciach. _________________________________ ✔18-ročná Michaela Suchá študuje v Bratislave a o ocenenie LEAF Award, rozvojový program a finančnú podporu sa rozhodla zabojovať s inšpiratívnym projektom Project 4 People – Young &Eco. 🌍♻ Zlomovým momentom pre ňu bolo video blogerky Natalie Pažickej o tom, aký je skutočný dopad rýchlej módy a že textilný priemysel zaťažuje životné prostredie najviac po tom ropnom. Michaela sa rozhodla šíriť povedomie o tomto celospoločenskom probléme medzi svojimi rovesníkmi. 🗣 👩 Vytvorila edukatívny program zameraný na bratislavské stredné školy, do ktorého dokonca zapojila aj známych návrhárov či hnutie Fashion Revolution. V pilotnom ročníku až 150 študentov absolvovalo zaujímavé prednášky a workshopy, mnohí z nich si vyskúšali ušiť oblečenie z vecí, ktoré majú doma a všetko to vyvrcholilo módnou prehliadkou v rámci Fashion Revolution Week. #leafaward #leafsks #fashionrevolution #zerowaste #climatechange

A post shared by LEAF (@leafsk) on

Daniela (19) si počas brigády v papiernictve všimla obrovské množstvo plastových obalov na zošity a učebnice, ktoré zákazníci kupovali. Prišla preto s nápadom ekologických ľanových obalov. Založila firmu YOMA a rozbehla spoluprácu so strednou odbornou školou, ktorej študenti pomáhajú obaly šiť.

Danielinu firmu, tipy na ekologický spôsob života i tipy na súťaže pre stredoškolských podnikateľov sleduj na jej pracovnom Instagrame.

Stanislav Jochman: Robot Cing 4.0

Stano (19) zostrojil robota, ktorého nazval Cing. Ide o edukačnú pomôcku určenú na výučbu robotiky a informatiky na školách, ktorá rozvíja digitálny potenciál a tvorivé schopnosti detí.

Robot Cing je vzdelávací nástroj navrhnutý tak, aby inšpiroval ľudí, aby sa naučili kódovať. Zároveň ukazuje, ako vdýchnuť život a skutočnú osobnosť svojmu vlastnému robotovi.

Stanov projekt a vývoj robotiky môžeš sledovať na jeho Instagrame.

Peter Kováč: Hlas mesta

View this post on Instagram

📣PREDSTAVUJEME FINALISTOV 4. ročníka LEAF Award👏 Petra a Filipa okrem postupu do finále LEAF Award spája aj prezvisko Kováč 😉 🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽 ✔Peter Kováč má 18 rokov a žije v Leviciach. Je autorom projektu Hlas mesta 🗣. Cieľom projektu je uľahčiť komunikáciu medzi mestským zastupiteľstvom a občami a to prostredníctvom živej a inovatívnej online platformy. Vďaka nej si ktokoľvek môže pozrieť, o čom sa v meste rokuje, podať sťažnosť, začať diskusiu či navrhnúť projekt a stať sa tak aktívnou súčasťou komunálnej politiky. Hlas mesta už dávno nie je iba vo forme nápadu. Peter stihol pripraviť základný dizajn stránky, zhromaždiť okolo seba nadšených mladých študentov, rozbehnúť marketingové aktivity, a dokonca sa aktívne obzeral po know-how v zahraničí. 😮 ________________________________________________ ✔Filip Kováč má 19 rokov a pochádza zo Žiliny. V rámci slávnostného odovzdávania ocenení LEAF Award sa predstaví so svojim originálnym, kultúrne zameraným projektom Odyssea. 🎨🤗 V rámci neho organizuje umelecké podujatia, ktoré prepájajú hudbu a vizuálne umenie a zároveň poskytujú priestor začínajúcim umelcom. Toto všetko sa deje v netradičných, prevažne industriálnych priestoroch. Filip dokázal pre svoj nápad nadchnúť nielen svojich rovesníkov, ale aj známych slovenských a zahraničných umelcov, ktorí sa do procesu zapájajú. 👌 Mnohé diela sú interaktívne, vyše 250 doterajších účastníkov sa teda na umenie nielen pozeralo, ale prispelo svojou troškou. V budúcnosti by rád svoje podujatia obohatil o workshopy a rozšíril ich aj mimo rodnú Žilinu.  #leafaward #leafsk #actlocaly #art

A post shared by LEAF (@leafsk) on

Peter (18) svojím projektom zvyšuje záujem občanov mesta o komunálnu politiku. Na stránke hlasmesta.sk si občania budú môcť pozrieť, o čom sa na zastupiteľstve rokuje, podať sťažnosť, podnet či navrhnúť tému na diskusiu. Vytvára priestor na obojsmernú, vzájomnú komunikáciu, aj za pomoci sociálnych sietí.

Aktuálne pripravuje crowdfundingovú kampaň v spolupráci so študentskou marketingovou agentúrou Tochka, ktorú sme ti už predstavili v rozhovore so zakladateľom Emom Kucbelom.


Foto: LEAF

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Čítať ďalej

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fond či zakladateľmi Perry Talents akcelerátora sme zostavili úvodný set domácich úloh respektíve zadaní, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk.

Sme hrdý partner akceleračného programu Rozbiehátor. Ako hovorí zakladateľ Juraj Kováč: "Ukážeme ti ako si overiť, či je tvoj nápad dostatočne dobrý na to, aby z neho mohol byť fungujúci biznis."

Klikaj na Rozbehni sa!

Podporili nás