Máš nápad? Hovor o ňom s inými ľuďmi

Lukáš Bihary

Nevzdám sa predsa po prvom neúspechu. Keď niečo nefunguje, pozriem sa, čo som neurobil dobre a zmením to.“

V rozhovore sa dozvieš,

  • ako si manažovať čas,
  • ako napredovať aj napriek neúspechu,
  • ako si privyrobiť, keď rozbiehaš svoj projekt,
  • kde na začiatku zobrať prvé peniaze,
  • ako zmeniť prístup k zlým veciam, ktoré sa ti v živote stanú,
  • o nástrojoch na tvoj prvý eshop,

a mnoho iného.

V Bratislave začal študovať manažérsku matematiku, no už v druhom ročníku rozbehol vlastné podnikanie. Venuje sa streetwear eshopu Basic Level. Cieľom je predstaviť jedinečný koncept – oblečenie, ktoré si môžeš vyskúšať doma. Ak sa ti nepáči, pošleš ho naspäť.

Aby však mal čo investovať do rozvoja firmy, robil najprv v kasíne, neskôr začal robiť pre Taxify. Dnes zamestnáva troch študentov, ktorí jazdia na jeho aute a on im vypláca hodinovú mzdu.

Vzdelanie je pre neho dôležité, ale musí vidieť hodnotu, ktorú za svoj vložený čas dostane. Vďaka kurzu Technology Nation od BrainBasketu sa nedávno naučil programovať. „V prváku na Matfyze sme mali programovanie. Vtedy som tvrdil, že ma nikdy nebudem baviť kódiť. Teraz som prišiel na to, že je to najlogickejšia vec na svete.“

Predstavujeme ti Lukáša Biharyho.

Kedy si sa začal venovať vlastnému projektu?

Začalo to v druhom ročníku, kedy som prvýkrát kamarátovi odprezentoval nápad na e-shop s oblečením, ktoré si môžeš vyskúšať priamo doma. Keď som tak pozeral účtovné závierky ZOOTu, zistil som, že je ďaleko pred mnohými e-shopmi. Keď sa pozerám na trh budúcnosti, tak mi ich filozofia príde ako dobrá cesta.

Tu sa chcem zároveň poďakovať kamarátovi Oliverovi Kamenskému, ktorému som tento nápad prezentoval, a ktorý počas celej doby do projektu veľa prinášal. Rovnako aj môjmu strýkovi Mirovi Markovičovi, ktorý mi napríklad ochotne poskytol priestor v centre mesta, kde skladujeme oblečenie, ktoré môžeš vidieť na našom webe.

Čo ťa viedlo k tomu, aby si začal podnikať?

Uvedomoval som si, že keď je človek zamestnaný, tak má strop. Či už platový alebo aj v tom, kam môže vyrásť. Pri podnikaní si sám určíš, ako vysoko chceš ísť a koľko sa chceš naučiť. A ak pri tom nezarábaš, robíš niečo zle. Preto mi podnikanie príde ako najlepšie odzrkadlenie mojich schopností a vlastností.

Lukáš Bihary

Ako vyzerali začiatky Basic Levelu?

Po druhom ročníku na škole som išiel do USA na Work&Travel. Tam som si stiahol Sketch, a keď som skončil v robote, kreslil som web. Ale nevedel som o tom nič:) Vtedy som mal len nápad, ani sro-čku som nevedel založiť. Len som sa dopočul, že musíš mať nakreslený web a potom ti niekto dorobí backend a spraví ho klikateľným.

Čo nasledovalo?

V USA som stretol jedného chalana, ktorý mi povedal o platforme s názvom Shopify za 30 dolárov mesačne. (Ako vyzerá stáž v Shopify? Klikni sem – pozn.red.). Na nej si vieš vyklikať web bez toho, aby si mal nejaké extra skúsenosti. Neskôr som však zistil, že Shopify nám nebude vyhovovať kvôli jednej chýbajúcej funkcii. Tak sme pre náš koncept Vyskúšaj doma! hľadali novú platformu. Našli sme PrestaShop.

A potom som si už „len“ spísal, čo všetko potrebujeme riešiť, aby sme to mohli spustiť – založenie sročky, oslovenie dodávateľov, a podobne.

Kde si si zistil, ako založiť sro?

Veľa informácií je na internete a mal som známeho, ktorý mal jedného právnika, tak ma na neho nakontaktoval.

Kde si vzal prvé peniaze?

Môj prvý pokus bola Slovak Business Agency. Dopočul som sa, že ako organizácia podporujúca malé a stredné podnikanie ti vie poskytnúť úver jednoduchšie než banka. Žiadal som o sumu 5000 eur, nechcel som byť zadlžený na ďalších 10 rokov. Povedal som si, že začnem najmenšou sumou, ako budem vedieť, a uvidíme, ako pôjde biznis. Nakoniec som to však nedostal.

Ako si to riešil? Peniaze si potreboval.

Nakoniec mi otec ponúkol 3000 eur, po ňom aj jedna kamarátka ďalších 2500 eur. Okrem toho som v tom čase pracoval v kasíne ako poker díler. Keď som sa kolegu pýtal, čo si myslí o mojom logu, celý nápad ho zaujal natoľko, že sa z neho stal spoločník a vložil ďalších 3000 eur. Keď niečo chceš, musíš to dať do sveta medzi čo najviac ľudí a tá odozva odniekiaľ príde. Máš nápad? Hovor o ňom.

Balíky z Basic Levelu
Balíky z Basic Levelu

Viem, že prvý koncept predpredaja vám nevyšiel najlepšie. Čo ťa motivovalo, aby si išiel ďalej aj napriek prvotnému neúspechu?

Nevzdám sa predsa po prvom neúspechu. Keď niečo nefunguje, pozriem sa, čo som neurobil dobre a zmením to. Tento prístup mi celkovo dosť zmenil pohľad na veci. Začal som sa na život pozerať tak, že nech sa mi stane čokoľvek dobré alebo zlé, vždy je to následok mojich konaní. Je to super prístup, pretože do oveľa väčšej miery prevezmeš zodpovednosť za svoj život.

Basic Level je už v štádiu, že sa dokáže uživiť?

Sme v miernom zisku, ale ja si z toho ešte neberiem peniaze. Mám iný zdroj príjmu. Zisky chcem tlačiť späť do firmy.

Ako teda zarábaš peniaze?

Mám vlastné auto, tak som začal jazdiť pre Taxify. Je to flexibilné, aj som celkom zarobil. Dnes už jazdím len občas, ale podarilo sa mi zamestnať troch študentov, ktorí jazdia na mojom aute a ja im vyplácam hodinovú mzdu.

Ako vyzeral tvoj bežný deň v období, keď si ešte chodil do školy, robil v kasíne, aj riešil Basic Level zároveň?

Bolo to dosť crazy. V kasíne som robil skôr nočné, začínal som o piatej alebo o siedmej večer. Raz som ťahal do pol štvrtej poobede. Ale mal som z toho peniaze, bol som spokojný. Keď som mal pred robotou 2-3 hodiny, makal som na e-shope. Do školy som až tak veľa času neinvestoval.

Prečo si teda zostal na škole, keď si do toho nechcel investovať veľa času?

Musím najprv povedať, že vzdelanie považujem za jednu z najdôležitejších vecí v živote. Problém so slovenskými vysokými školami je však ten, že informácie, ktoré tam dostanem, sú prakticky nevyužiteľné a mnohí, nie všetci, profesori sú skostnatelí, nemajú styk s realitou. Preto som stratil chuť ísť na áčka, nevidel som v tom zmysel.

Prečo si teda zostal?

Vďaka škole som bol v USA, mám nízke náklady na život, čo sa týka jedla a ubytovania. A doma som sľúbil, že si spravím bakalára. Možno raz príde príležitosť spraviť si kvalitný master‘s degree, a tak by bolo hlúpe začínať to celé odznova.

Častým argumentom v prospech Matfyzu je aj to, že ťa naučí logicky a analyticky myslieť. Súhlasím, ale otázka je, či na to potrebujem päť rokov. Podľa mňa sa to dá spraviť rýchlejšie a efektívnejšie.

Máš mentora?

Mentora ako takého nie, skôr komunitu. V rámci nej už viem, na koho sa obrátiť, keď niečo potrebujem.

Lukáš s kamarátom
Lukáš s kamarátom

O tom, čo ti podnikanie dáva, sme sa bavili. Máš aj niečo, čo ti berie?

K tomu, čo mi to dáva, by som rád doplnil, že naozaj nemám pocit, že by som chodil do práce. Robím to, lebo to chcem robiť, napĺňa ma to. Nepozerám na čas, že koľko to budem musieť ešte sedieť.

K tomu, čo mi zobralo, nuž… Úprimne, ak chce človek do toho dať 110%, ten social life nie je bohvieaký. Ale vždy si viem v piatok alebo v sobotu vyhradiť pár hodín aj na to.

Ako si manažuješ čas?

Každý večer si napíšem plán nasledujúceho dňa, kde budem, čo budem robiť, kedy sa kam presuniem. Intenzívne využívam aj Everest Planner, ktorý mi pomáha nastavovať si ciele a zostať organizovaný.

Vo všeobecnosti mi veľmi pomohlo zapisovať si veci, lebo hlavu nemám potom takú preťaženú. A zároveň je to záväzok voči sebe samému. Keď už mám úlohy napísané na papieri, spravím všetko preto, aby som ich splnil.

Čo potrebuje mladý človek na to, aby začal podnikať?

Vôľu a výdrž. Ja som na začiatku nevedel absolútne nič, stále sa učím, ale viem toho oveľa viac, ako som vedel kedysi. A jediné, čo som mal, bola vôľa.

Keby ťa niekto chcel zastihnúť a niečo sa spýtať, ako ťa môže kontaktovať?

Väčšinu času trávim v Campuse, ale pokojne aj na Facebooku. Nie je problém, rád si nájdem čas a stretnem sa.

Super, ďakujem veľmi pekne!

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás