Buduj si network už počas štúdia

Martin Homola

Za študentský život sa dá stihnúť veľa. Viesť Consulting Club, stáž pre Slovak American Business and Innovation Council, práca pre úspešný startup sli.do aj absolvovať  Nexteria Leadership Academy či European Innovation Academy v Portugalsku.

Martin Homola je absolventom Ekonomickej univerzity v Bratislave a  už počas štúdia si vybudoval network, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani skúsený biznisman. Prečítaj si jeho pár rád, ako si podobný network môžeš vybudovať aj ty.

Venuj sa športu

Nič tak nezocelí človeka ako pády a výhry. Šport ťa naučí vytrvalosti a drine, ale najmä tomu, že žiaden úspech nie je zadarmo, musíš si ho odmakať. Šport je aj dobrý ice-breaker. Nadväzovanie priateľstiev a kontaktov je v športovom kruhu výrazne jednoduchšie.

“Návyk posúvať sa vpred sa u mňa zakorenil už v detstve. Odmalička som profesionálne robil šport. Tam sa človek naučí, že ak chce vyhrávať, tak sa nezaobíde bez tréningov a makania. To, že som si mohol porovnať sily s ostatnými šikovnými ľuďmi pre mňa malo a stále má eye-opening efekt a uvedomujem si, že musím na sebe pracovať sústavne. Forma porovnávania síl sa pre mňa za ten čas síce zmenila, ale nie jej efekt.”

Skúšaj rôzne veci

Rob rôzne veci a skúšaj, ktoré z nich ťa nebavia. Mnohokrát je jednoduchšie prísť na to, čím v živote nechceš byť, ako si už na škole určiť jasnú kariérnu víziu. Nemýľ si to však s prehnanou hyperaktivitou či poflakovaním. Skúšanie má jasné hranice – na konci každej skúsenosti sa spýtaj samého seba: “ Čo z toho ma fakt nebavilo? Čo už za žiadnu cenu nechcem robiť a ani ďalej skúšať? Prečo ma to tak nebaví?”.

Dôležité je ísť do hĺbky. Neuspokoj sa s tým, že ťa niečo nebaví, lebo ti to nejde. Hľadaj reálnu príčinu. Tak nadobudneš určité hodnoty a objavíš svoje sny. Začať môžeš s klubmi, ktoré nájdeš na každej strednej aj vysokej škole. Spoznávaj ľudí a deľ sa s nimi o svoje zistenia, čo v živote naozaj nechceš robiť.

“Počas univerzitných rokov som vyskúšal množstvo aktivít a získal drahocenné skúsenosti z rozličných oblasti. Keďže som sa na škole nudil, začal som dobrovoľníčiť v AIESEC, pomáhal som ľuďom so zahraničnými stážami, neskôr spoluorganizoval vzdelávacie eventy a šiel na eko projekt do indonézskej Jakarty. Vďaka AIESEC som sa dostal k práci v Connect Coworking, kde prišiel kontakt so startupovým svetom a neskôr k práci v jednom z najúspešnejších slovenských startupov v sli.do. Nasledoval Erazmus vo Viedni, kde som si zamiloval strategický manažment a consulting. Od toho nebolo ďaleko ku Consulting Clubu Bratislava a rôznym súťažiam ako napríklad pre Boston Consulting Group, McKinsey & Company a Pricewise.”

Martin (vpravo) s tímom v European Innovation Academy
Martin (vpravo) s tímom v European Innovation Academy

Neustále zvyšuj latku

Porovnávaj sa a hľadaj feedback. Kým si študent, nik od teba neočakáva stopercentnú excelentnosť. Všetci vedia, že sa učíš a rastieš. Máš preto jedinečnú chvíľu na to, aby si sa mýlil a robil chyby. Neskôr to už totiž bolí oveľa viac.

Vyhľadávaj preto súťaže, na ktorých sa môžeš predviesť. Máš trému z prezentovania? Neveríš dostatočne svojim skúsenostiam? Nikde nenájdeš takú koncentráciu odborníkov a ľudí z praxe ochotných ti pomôcť a venovať čas aj rady, ako práve okolo študentských a juniorských súťaži, hackathonov a akadémii. Práve na takýchto podujatiach stretneš ľudí, ktorí sú na tom rovnako a vieru vo vlastné zručnosti ešte len hľadajú, a aj takých, ktorí ti ukážu, kam sa až vieš dostať, keď na sebe zamakáš. Vďaka tomu si budeš vedieť nastaviť svoj osobný benchmark. A keď napokon vo výzve uspeješ, dvere sa ti začnú otvárať skoro samé.

“Práve pre úspech v súťaži som dostal ponuku pričuchnúť ku consultingu v Pricewise. Minulý rok som absolvoval program The Fund for American Studies, vďaka ktorému som dostal možnosť študovať v USA a počas toho pracovať na Veľvyslanectve SR vo Washingtone DC. Posledným prírastkom je absolvovanie programu European Innovation Academy v Portugalsku, na ktorú som natrafil náhodou. Program sa mi veľmi páčil, keďže dával možnosť vybudovať za tri týždne tech startup a byť každý deň v kontakte s mentormi zo Silicon Valley, špecialistov na jednotlivé oblasti z IBM, Google, UC Berkley či Stanford až po venture kapitalistov zo všetkých kútov sveta.”

Martin v Lisabone počas European Innovation Academy
Martin v Lisabone počas European Innovation Academy

Pomáhaj a uč ostatných

Mnohí úspešní ľudia hovoria, že človek sa najviac posunie a naučí, keď sa snaží pomáhať a učiť ostatných. Zúroč svoje kontakty a skúsenosti a pomáhaj tým, čo začínajú. Zdieľaj svoje zážitky a rady a pomôžeš tak rovno dvakrát. Neskúseným dušiam aj sebe samému – vybuduješ si meno, otvoríš nové kontakty, a karma ti to tiež raz vráti. Keď ukážeš, že nemyslíš len na svoj rast a prospech, ľudia ťa začnú vnímať v inom svetle. Opäť nájdeš tému, ktorou sa od masy odlíšiš, a ktorá ti privedie veľa kontaktov. Veď len na Slovensku sa vzdelávaniu venujú investičné spoločnosti, úspešné startupy, medzinárodné firmy ako banky a mobilní operátori aj veľké nadácie.

“Momentálne s priateľmi pomáhame v rámci Consulting Clubu Bratislava slovenským študentom získať zručnosti a network k tomu, aby boli pripravení zvládnuť náročné výberové konania do top spoločností. I vďaka tomu mám šancu stretnúť skvelých ľudí zo slovenského biznisu a pozvať ich podeliť sa o svoje skúsenosti ako rečníci.  Navyše som členom trojročného rozvojového programu Nexteria Leadership Academy, kde nás vzdelávajú úspešní ľudia z praxe. Nexterii veľmi vďačím za to, že som obklopený neskutočným množstvom ľudí, ktorí makajú na úžasných veciach a posúvajú nielen seba, ale i spoločnosť vpred. V takomto prostredí jednoducho človek získa motiváciu niečo so sebou a pre ostatných robiť tiež. “

Martin (vpravo úplne dole) a časť Nexterie, organizačného tímu a dobrovoľníkov, ktorí organizovali Night of Chances Technology 2017 v Bratislave
Martin (vpravo úplne dole) a časť Nexterie, organizačného tímu a dobrovoľníkov, ktorí organizovali Night of Chances Technology 2017 v Bratislave

Nájdi si mentora

Možno si to ani neuvedomujeme, ale mentormi sme obklopení už od malička. Sú nimi rodina a priatelia, za ktorými chodíme hľadať radu či inšpiráciu. Tých odborných mentorov vieš pomerne jednoducho nájsť na akciách a prednáškach či v špecializovaných programoch.

“Profesionálnym mentorom môže byť z môjho pohľadu ktokoľvek, koho si vážim za to, čo dokázal a od koho sa chcem inšpirovať vo svojej ďalšej ceste. Najlepším receptom na to, ako nájsť mentora, je proaktivita. Buď tam, kde sú aj mentori, zoznám sa s nimi a rozvíjaj tento vzťah. Veľa mojich kamarátov jednoducho na konferencii oslovilo človeka a vzišiel z toho mentoringový vzťah. S hľadaním taktiež môžu pomôcť organizácie, v ktorých si mentora priamo vyberieš. Jednoznačne odporúčam Nexteriu a AmCham (Mentor Network Program). Poslednou možnosťou potom zostáva už len nebáť sa a svojmu vzoru a potenciálnemu mentorovi napísať mail ;)“

Kto sú Martinovi top traja ľudia, ktorí ho svojimi radami posunuli vpred?

„Marián Kolník, ktorý pôsobí vo Franklin Covey. K Mariánovi som sa dostal práve vďaka guide programu  Nexterie. Pri jeho výbere ma inšpirovala jeho životná cesta- po dlhých rokoch strávených vo vrcholových pozíciách skončil so zamestnaním, ktoré ho naďalej nenapĺňalo a rozhodol sa pomáhať a slúžiť ostatným. (Vieš, kto mal ešte za mentora Mariána Kolníka? Kliknu tu. – pozn.red.)

Mary MacPherson, prezidentka Slovak-American Foundation. Zosobňuje pre mňa model pravej americkej biznis dámy, ktorá má vynikajúci prehľad o svete podnikania. Vďaka nej som sa mohol zúčastniť rozvojového programu vo Washingtone DC.

Peter Krišťák je zakladajúci partner Pricewise. Kľúčové bolo, že som s Peťom pracoval priamo a delil sa so mnou o svoje skúsenosti v oblasti consultingu zameraného na pricing a vernostné programy. Následne mi dal možnosť realizovať sa v interných projektoch.“


Fotky: Martin Homola

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás