Prinášame pokračovanie prvého update-u života mladých slovenských podnikateľov. Rozprávali sme sa s Terkou z I AMbitious, Martinom z Revolware a Betkou z BAGBET.
S Terkou sme priniesli rozhovor v čase, kedy bol jej projekt I AMbitious tesne pred spustením. Nevedela, či sa im podarí naplniť víziu a začiatky prirovnáva k naivnej predstave.
Dnes, o dva roky neskôr, je táto predstava zhmotnená a pomohla niekoľkým desiatkam stredoškolákov nájsť svoje smerovanie nielen v kariére. „I AMbitious je pre mňa splnený sen.“
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu ocenilo I AMbitious ako jeden z troch najlepších programov neformálneho vzdelávania na Slovensku a Denník N zaradil program do zoznamu 13 aktivít, kvôli ktorým sa oplatí zostať na Slovensku.
Oproti pôvodným trom členkám ich je dnes v I AMbitious osem. Všetky sú ambiciózne, šikovné a pripravené meniť prostredie slovenského školstva k lepšiemu.
„Okrem týchto skvelých báb nám pri kampaniach pomáhajú aj študenti a absolventi. Točíme spolu videá, fotíme, tvoríme eventy. Je skvelé, že študenti nie sú iba v rovine prijímateľa, ale chcú robiť viac a pomáhať zlepšovať aj náš program,“ teší sa aktivite svojich študentov Terka.
To ale nie je všetko. Za posledné dva roky mala Terka možnosť uvedomiť si, kam chce v živote smerovať. „Dnes už viem, že vzdelávanie je to, čo chcem v živote robiť. Chcem prinášať do vzdelávania zmenu a porozumieť jednotlivým vzorcom obyvateľstva tak, aby bola zmena efektívna. Aby všetky deti chodili do školy rady a vnímali, že vzdelanie je dôležité.“
Preto sa snaží venovať a porozumieť rôznym cieľovým skupinám. Zapojila sa do projektu Nespi Spiš, ktorý usporadúva tábory pre deti z rómskej komunity či vrámci I AMbitious pomáha nastavovať stratégiu práce s mládežou Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Postupom času sa im ozývalo stále viac ľudí, že by sa aj oni chceli vzdelávať a posúvať vpred v regiónoch. V spolupráci s Tak ma teda zabav vytvorili v Trenčianskom kraji formát verejných diskusií. „Otvárame tabuizované témy, ako napríklad LGBT, školstvo, politiku, rómsku problematiku či iné spoločensky dôležité témy Slovenska,“ približuje preberané témy Terka.
V rámci diskusií prinášajú ľuďom nový pohľad na danú problematiku. Stretnú sa s človekom, ktorý sa venuje vlastnej téme, dozvedia sa niečo nové a nakoniec je na nich, aký názor si vytvoria.
Externým projektom k projektu I AMbitious sú debaty. „Chceli sme, aby študenti rozumeli aj témam, o ktoré by inak nemali záujem,“ ozrejmuje Terka dôvody vzniku nového konceptu.
„Študenti dostanú vždy vpred tézu spolu s materiálmi, ktoré si preštudujú. Na debate argumentujú, buď za tézu alebo proti nej. Prehlbujú si argumentačné schopnosti, kritické myslenie a učia sa veci, ktoré by sa normálne nenaučili.“
Okrem cenných rád z oblasti riadenia projektov pre verejné či súkromné sektory, kladú v I AMbitious dôraz aj na dobrovoľnícke projekty. Je trochu prekvapením, že pre Teréziu je I AMbitious stále dobrovoľnícka práca, popri ktorej študuje a pracuje.
„Všetko nie je iba o líderstve, o tom vytvoriť super projekty a viesť tímy. Je to aj o hodnotách. O tom, aby sme to, čo robíme, robili na 100 %. Aby nás to bavilo a dávalo nám to zmysel.“
Aktuálne je stále otvorené prihlasovanie na tretí ročník programu. Novinkou je otvorenie programu aj v Trnavskom kraji, ktoré sa prirodzene vykryštalizovalo z početných verejných workshopov, ktoré tu v spolupráci s I AMbitious organizovali.
Po nie práve vydarenej voľbe štúdia informatiky začala Terézia študovať na BISLA College. „Hľadala som školu, ktorá by mi dala to, čo by som získala v zahraničí, ale zároveň by som mohla študovať na Slovensku,“ zdôvodňuje svoju voľbu.
„Bisla je malá škola, vyučovanie je v angličtine a má k učeniu veľmi inovatívny prístup. Učíme sa veci, ktoré sú náročné a intelektuálne, no zároveň viem, že učitelia ich vyberajú preto, lebo majú zmysel.“
Štúdium humanitných vied umožňuje Terézii lepšie porozumieť vzdelávaniu a implementácii reforiem v školstve do praxe. „Je ťažké ľudí kvalitne vzdelávať a dať všetkým to isté, keď každý z nás je úplne iný.“
Podľa vlastných slov by Terka zaradila do bežného vyučovania metódy, ktoré využívajú aj v programe I AMbitious, a ktoré si odniesla zo štúdia v Dánsku na strednej škole. Interaktívne workshopy a učiteľ, ktorý iba autoritatívne neodovzdáva vedomosti ďalej, ale pôsobí ako moderátor v diskusii, podmieňuje študentov premýšľať a vytvoriť si na veci vlastný názor.
Terka zastáva názor, že akademické vzdelávanie nemá študentovi priniesť všetko, čo od neho súčasná doba vyžaduje. Ak chce mladý človek na sebe ešte viac pracovať, sú rôzne a skvelé projekty, do ktorých sa môže zapojiť.
Škola by však taktiež takéto projekty mala podporovať a oceniť študentov, ktorí pracujú na sebe ešte viac, ako sa od nich vyžaduje. „Ak chce byť človek naozaj dobrý, musí robiť niečo naviac,“ upozorňuje (niečo ako #robimvecinavyse t.j. motto zero2hero 😉 pozn. redakcie).
Teréziiným veľkým snom je, aby malo každé dieťa prístup ku kvalitnému vzdelaniu. Aby deti chodili rady do školy. Aby sa nebáli zahraničných vysokých škôl, no zároveň aby našli motiváciu vrátiť sa na Slovensko a meniť ho. A aby práve aktívni študenti boli tí, ktorí sú v triede “cool” a ťahali tak ďalších.
Ak si sa v Terkiných slovách našiel a hľadáš miesto, kde by si sa mohol realizovať, ešte stále sa môžeš prihlásiť do najnovšieho ročníka I AMbitious. Klikaj a zapoj sa do programu, ktorý ťa nakopne!
Pred dvoma rokmi sme spovedali Martina Hrabovca, ktorý si v osemnástke založil firmu Revolware. Venuje sa vývoju softvérov, webových portálov či aplikácií.
Po tom, ako si u nás prečítal rozhovor s Terkou, napísal jej a dohodli sa na spolupráci.
Dnes Martin študuje vo Viedni, školí stredoškolákov a vďaka viac ako tridsiatim zákazníkom získal skúsenosti, ktoré využije pri budovaní nových projektov aj pri odovzdávaní skúseností.
„Úspešne sme dodali napríklad aplikáciu bratislavskej módnej mapy pre Slovak Fashion Council, ktorú medzičasom spomenuli v The New York Times a mala pozitívny ohlas aj v slovenských médiách a v komunite používateľov. Tiež sa nám úspešne podarilo dodať naše riešenie prvému zákazníkovi z USA a ďalší nás oslovili na spoluprácu.“
Martin študuje na Wirtschaftsuniversität Wien, program Business and Economics. Ide o nový program, ktorý mal byť pôvodne bez prijímačiek a nastúpiť malo 120 študentov. Nakoniec sa prihlásili tisícky ľudí z celého sveta a prijímačky boli nutné. Martin nám prezradil, že sa neprihlásil úplne plánovane.
„Pozeral som si program, lebo podklady vyzerali dobre a zároveň to nebolo ďaleko od Bratislavy, a teda aj od našich klientov. Bol tam formulár, ktorý mi google predvyplnil. Omylom som stlačil enter mimo formulára a vypísalo mi, že ma vítajú v application process,” smeje sa na kurióznom zážitku Martin. „Myslím, že dnes to tak už nefunguje,” dodáva.
Podľa vlastných slov však berie školu skôr ako zmysluplné hobby pri podnikaní. „Snažím sa z nej vyťažiť čo najviac kontaktov a potenciálnych obchodných partnerstiev – podobne ako na strednej,” hovorí Martin.
Podľa vlastných slov sa práve vďaka mentorovaniu aj on učí veľa. „Necítim sa ešte ako vyspelý líder. Snažím sa pracovať na maximum, aby ma raz dokázali zvládnuť moji kolegovia aj naši zákazníci,“ hovorí s humorom Martin.
„Naše riešenia zlyhávajú iba málo. Technicky sme na ne veľmi hrdí. Väčšinou zlyhajú, ak sa klient rozhodne s vývojom nepokračovať. Najčastejšie ide o nefunkčný obchodný model na strane zákazníka. Aj my by sme sa do budúcna chceli zlepšiť v biznis analýze pripravovaných riešení,“ ozrejmuje Martin.
Ako však dodáva, boli aj nepodarky – hlavne čo sa týka interných iniciatív. Nerobí si z nich však ťažkú hlavu a berie ich ako súčasť kreatívneho procesu.
Aj Martin vníma aktuálnu situáciu, no kríza ešte svet IT nezasiahla tak, ako ostatné odvetvia. A čo odkazuje ostatným? „Zachovajte pokoj a pracujte z domu. My sme vďaka tomu postavili firmu.“
Alžbeta Irhová vezme vyradený kus oblečenia, prešije ho a vráti naspäť „do hry“. Jej vášňou je udržateľná móda, stojí za módnou značkou BAGBET – Upcycling Studio a o jej začiatkoch nám porozprávala v tomto rozhovore.
Od založenia firmy v BAGBET upcyklovali takmer 5000 kusov oblečenia. Za posledný rok a pol sa podľa vlastných slov Betka konečne naučila veriť svojim nápadom – a čo je dôležitejšie, nebáť sa ich zrealizovať. „Všetko sa dá, len treba – nie chcieť – ale na tom pracovať,“ hovorí mladá návrhárka.
„Je neuveriteľné, ako rýchlo beží čas. Podarilo sa nám rozšíriť náš cirkulárny systém. Okrem toho, že dizajnujeme a hľadáme nové spôsoby, ako oblečeniu a prebytočným materiálom z textilnej výroby dať druhú šancu, organizujeme aj BAGBET SWAP v Novej Cvernovke. Tam sa nám úspešne darí nechcené oblečenie zo šatníkov dostať opäť do obehu.
Vďaka kurzom upcyklácie, ktoré organizujeme v našom BAGBET – Upcycling Studio, sa môže ktokoľvek naučiť, ako si pokazené oblečenie opraviť. Najnovšie sme oficiálne spustili aj program BAGBET for Business, v ktorom sme pripravili balíček udržateľných nápadov pre firmy.“
Podľa Betky je na Slovensku stále väčší záujem o problematiku udržateľnej módy. Usudzuje tak z početných SWAPov oblečenia, ktoré každý mesiac usporadúvajú.
„Pred dvoma rokmi sme zorganizovali prvý SWAP na Slovensku, dnes sa tieto výmeny oblečenia organizujú pravidelne okrem Bratislavy aj v Košiciach, Banskej Bystrici, Trnave, Žiline, Poprade, Trenčíne, Prešove, Leviciach, Nitre, Zlatých Moravciach, Starej Turej, Dolnom Kubíne, v Senci, Rožňave a ďalších mestách,“ vyratúva Betka.
S postupom času veľa podnikateľov zápasí s narastajúcimi úlohami, ktoré treba riešiť. Neraz si uvedomí, že od pôvodnej náplne práce a toho, čo ho skutočne napĺňalo, sa na míle vzdialil.
Toto však u Betky zatiaľ neplatí. „Náplň mojej práce sa, chvalabohu, nezmenila. Stále sa snažím zrealizovať to, čo vymyslím. Vďaka tomu je moja práca pestrá a nikdy sa nenudím.“