Vtedy a dnes: ako sa zmenili životy a biznis našich heroes?

Maja Demjanovičová, Pure Junk (Foto: Michaela Tomeková)

Tajomstvo úspešného biznisu je okrem dobrého nápadu aj v schopnosti vytrvať. Ako pokračujú projekty mladých podnikateľov, s ktorými sme pred časom priniesli rozhovory? Rozbehlo sa ich podnikanie? Akým výzvam čelili? Ako sa zmenili ako osobnosti a lídri?

V článku sa dozvieš:

  • na čo si dať pozor, ak sa rozhodneš spolupracovať s marketingovou agentúrou,
  • odkiaľ čerpať informácie o marketingu,
  • ako zvýšiť kreativitu a chuť do práce,
  • kedy je ten správny čas delegovať niektoré aktivity na iných ľudí v tíme,
  • čo je najťažšie pri hľadaní nových spolupracovníkov,
  • tipy na zaujímavé online kurzy, ktoré ťa obohatia nezávisle od oblasti tvojich záujmov.

Karolína Jankivová z JANKIV SIBLINGS je Podnikateľkou Slovenska pre rok 2019 v kategórii Úspešná živnostníčka

Na začiatku minulého roka sme priniesli rozhovor s Karolínou Jankivovou, ktorá spolu s bratom založila módnu značku JANKIV SIBLINGS.

Povieš si – minulý rok, čo chceme updatovať? Rok je dlhé obdobie v živote každého človeka – obzvlášť v živote podnikateľa. Karolína medzičasom získala titul Podnikateľka Slovenska 2019 v kategórii Úspešná živnostníčka. „Tento úspech je súčtom mojich a bratových snáh o napredovanie, ktoré opakujeme deň čo deň už vyše štyroch rokov,“ hodnotí Karolína.

Titul Podnikateľka Slovenska 2019 nebol jediným posunom

„Posun v našom podnikaní nastal aj v portfóliu produktov, ktoré ponúkame, v zameraní, cielení a aj v priestore, kde fungujeme. Pustili sme sa do zväčšovania a rekonštrukcie ateliéru. Prispôsobujeme ho požiadavkám klientov, ktorí nás navštevujú.

jankiv_siblings

Vďaka jeho vizuálu chceme posunúť hranicu vnímania použiteľnosti ‚plisovania‘. Plánujeme ho zariadiť ako výkladnú skriňu, kde človek, ktorý nás navštívi, zažije umelecký zážitok v podobe použitia plisse v bytovom dizajne,“ prezrádza plány do budúcnosti Karolína.

Aký bol najväčší projekt, na ktorom v uplynulom roku JANKIV SIBLINGS pracovali?

„Za posun vpred pokladáme jednoznačne našu spoluprácu s Univerzitou Tomáša Baťu v Zlíne, kde sme s odborom Design obuvi začali vyvíjať topánky s prvkami plissé.“

A vedel si, že JANKIV SIBLINGS sa mihli aj na Plese v Opere? Teda, nie zrovna oni, ale ich róba: mala ju na sebe rektorka Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Ďalším úspechom bolo plisovanie šiat s príbehom pre šperkárku Petru Tóth, ktoré následne šila známa módna návrhárka Jana Pištejová.

jankiv_siblings_dielna

Na čo si dať pozor počas spolupráce s marketingovou agentúrou?

Karolína sa po zlej skúsenosti s marketingovou agentúrou rozhodla vziať veci do vlastných rúk a venovať sa samoštúdiu marketingu. Uvedomili sme si, že smerovanie, ktorým nás vedie agentúra, nie je správne a aplikovateľné na našu značku. Stálo nás to peniaze, čas a nervy, no človeka posúvajú vpred predovšetkým zlé skúsenosti, nie tie dobré.“

Karolína prirovnáva marketing k neprebádanému a nekonečnému vesmíru, v ktorom sa chce najprv začať sama orientovať – až potom robiť konkrétne kroky. A tak sa postupne učí, ako funguje SEO, reklamy na FB a Instagrame, Google Analytics a ďalšie nástroje.

Odkiaľ čerpá Karolína informácie o marketingu?

  • Digisemester –  online e-commerce kurz

„Sú tam lekcie na rôzne témy, od skvelých ľudí, ktoré sú plné praktických informácií. Za každou lekciou je test alebo skúška, kde si reálne otestuješ, ako si problematike porozumel,“ približuje online štúdium Karolína.

  • Learn2Code

Knihy

Youtube

 „Okrem toho navštevujem marketingové štvrtky v Košiciach. Konajú sa pod vedením GymBeamu, ktorý je pre mňa veľkou inšpiráciou v tom, kam sa to až dá dotiahnuť.“

Ani popri biznise sa neoplatí zabúdať na zdravie

V zápale prebdených nocí a vyťažených dní často zabúdame sami na seba. „Konečne som sa začala aktívne venovať svojmu zdraviu. Chodím pravidelne cvičiť a rehabilitovať. Mám zamestnanie, ktoré si vyžaduje fyzickú aj psychickú kondíciu a vytrvalosť. Veľakrát presedím celý deň za šijacím strojom a moja chrbtica a telo potom trpia. Začala som tento problém riešiť, aby som mohla fungovať až do staroby,“ ozrejmuje svoju motiváciu Karolína.

jankiv_siblings_sukna

Dnes je témou číslo jeden koronavírus

Tak ako všetkých, aj Karolínu a jej brata ovplyvňuje aktuálne svetové dianie – epidémia koronavírusu. Podobne ako Dominika z WakiVaky, aj JANKIV SIBLINGS priložili ruku k dielu a ako odevní výrobcovia s plne vybavenou šijacou dielňou začali šiť ochranné bavlnené rúška: „Všetko išlo u nás bokom – plisovanie, zákazky, stretnutia. Cítime sa, ako keby sme mali pred výstavou alebo prehliadkou. Celé dni sme zavretí v ateliéri a šijeme. Človek by ani nepovedal, aká prispôsobivá dokáže byť profesia odevného návrhára. Je super ovládať remeslo, vedieť sa flexibilne prispôsobiť a byť užitočný pre spoločnosť.“

Je krásne pozorovať ľudskosť a solidaritu a uvedomiť si, aké sebestačné je Slovensko. Taktiež nás teší, že mnoho ľudí, ktorí majú doma stroj, šijú rúška pre rodinu.“

A čo odkazuje čitateľom?

„Želám si, aby si ľudia pri nákupe oblečenia alebo iných textilných výrobkov spomenuli na všetkých tých, ktorí v týchto časoch šili pre Slovensko rúška. Aby namiesto nákupu z Číny uprednostnili slovenskú tvorbu a podporili našu ekonomiku. Myslím, že si to všetci za toto obdobie zaslúžime.“

Aké majú JANKIV SIBLINGS plány do budúcna?

  • plnohodnotne sa venovať marketingu a stratégii,
  • zotrvať počas krízy a dokázať fungovať aj po nej – čo je z veľkej časti zásluhou klientov,
  • úspešne dokončiť ‚prerábku‘ ateliéru,
  • preraziť vo svete – ale podľa Karolíniných slov je to dlhodobejší cieľ do budúcna 😊.

A akí sú Slováci ako zákazníci?

Podľa Karolíniných slov sme stále viac naklonení veciam, ktoré majú príbeh a sú užitočné. „Ľudia si začínajú vážiť prácu niekoho iného a snažia sa kúpiť si niečo, čo má pridanú hodnotu.“

Čoraz menej nakupujeme impulzívne a nad svojimi nákupmi uvažujeme. „Myslím, že svet sa aktuálne uberá dvoma hlavnými smermi: jeden je IT a veci s tým spojené, a druhý je kreatívne umenie a ručné práce. Vraciame sa k starým technikám, začíname si vážiť naše korene. Taktiež nám nie je ľahostajný odpad. Vznikajú bezobalové potraviny, propaguje sa zero-waste životný štýl,“ nešetrí chválou Karolína.

My už dodáme iba „bodaj by nám to vydržalo“ 😊.

Maja Demjanovičová z PURE JUNK zúžila portfólio produktov, no rozšírila tím

Maju Demjanovičovú sme vám predstavili ešte v roku 2018. Rozbehla projekt PURE JUNK a venuje sa bytovému dizajnu a výrobe recyklovaného nábytku. „Pure junk“ v preklade znamená „čistý odpad“, čo dokonale vystihuje koncept celej značky: spojenie odpadu a čistoty, minimalizmus a využiteľnosť.

Maja si postupom času uvedomila, že by svoje skúsenosti rada posunula ďalej. Dnes teda okrem aktivít popri budovaní vlastnej značky stíha aj doktorandské štúdium na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity.  „Od študentov sa ku mne dostáva úplne nová vlna názorov a pohľadov na svet. Posúva ma to vpred,“ hodnotí Maja.

V rámci štúdia aj výučby sa snaží priniesť niečo nové a zaoberá sa hodnotami a udržateľnosťou podnikania. „Venujem sa primárne malým a stredným podnikom, ktoré skúmam z pohľadu ich vnímania hodnôt a nastavenia na prínos ich činnosti pre verejnosť. Udržateľnosť je na Slovensku čoraz častejšie spomínaný pojem, no v praxi málokto vie, čo toto slovo znamená. A to nehovorím o tom, ako je tento pojem vzdialený od obsahu materiálov, z ktorých sa na vysokých školách vyučuje.“

kupelna eko

Čo sa za posledné roky zmenilo v PURE JUNK?

„Od nášho posledného rozhovoru ubehlo veľmi veľa času, zdá sa mi, že až moc… Ale je to asi presne o tom: keď človek pracuje na niečom, čo ho skutočne baví a napĺňa, čas prestáva zohrávať rolu.  Zmenil sa tím, ale aj práca v ňom. Projekty sa z niekoľkých denných ‚taskov‘ zmenili na niekoľkotýždňové a objemnosť zákaziek je oveľa vyššia,“ hodnotí Maja posun firmy.

PURE JUNK prekonal zmeny v technickom prevedení, dizajne aj myslení

Najväčšou novinkou v PURE JUNK je kov. Podľa Majiných slov dnes už kov tvorí pravidelnú súčasť ich produktov. Prečo? „V prvom rade je to určite technologický posun, no v druhom rade je to posun, ktorý si vypýtal trh. Naším cieľom vždy bolo priniesť udržateľnosť a unikátnosť v súlade s dizajnom a funkčnosťou našej produkcie. Kov tieto parametre spĺňa. V neposlednom rade je to nový materiál aj pre nás. Práca s ním nás fascinuje. Naše produkty sú viac minimalistické, a tak umožňujú zdôrazniť detail na recyklát, ktorý je stále jadrom našich produktov.“

Aká výzva stojí pred PURE JUNK dnes?

„V poslednej dobe vnímame ako najväčšiu výzvu vedieť pracovať obmedzený čas. Tým, že naša práca nás veľmi baví, je pri veľkom objeme zákaziek ťažké povedať: ,Stop! A teraz idem oddychovať.´

Toto je však nevyhnutná povinnosť každého z nás. Aj keď je to na smiech, donútiť sa odísť z práce v normálnom čase, u nás sa to skutočne deje. A tak si plánujeme povinné voľné dni v prírode. Pomáha to kreativite a zvyšuje to aj chuť do práce,“ s úsmevom radí Maja.

pure_junk_team

S rokmi prichádza skúsenosť a dôvera zákazníkov

Podľa Majiných slov značka PURE JUNK ukotvila svoju pozíciu na trhu ako zodpovedný a dôveryhodný partner. Naši klienti nás vnímajú ako partnerov, ktorí im dokážu nielen vyrobiť zaujímavý drevený produkt z recyklátu, ale rovnako tak vedia poradiť s interiérovými úpravami, doplnkami a celkovo realizáciou priestoru do detailu.

„Myslím, že to neprecením, ak poviem, že nejeden náš klient nám odovzdal kľúče od bytu, domu či officu. Vedel, že sa na našu prácu môže spoľahnúť. Toto vnímam ako najvýraznejší posun. Je to super pocit. No zároveň veľká zodpovednosť. A ja osobne tento druh adrenalínu milujem, ženie ma vpred,“ priznáva Maja.

Maja dospela do štádia, kedy zistila, že nemôže robiť všetko

Tak ako každý začínajúci podnikateľ, aj Maja riešila od začiatku všetko. „Riešila som stretnutia s novými klientmi, správu sociálnych sietí, fotky, videá, návrhy a výrobu produktov, prijímanie nových ľudí do tímu, účtovníctvo aj plánovanie ďalšieho progresu,“ vyratúva.

Kedy nastala zmena? „Za posledné dva roky som si uvedomila dôležitú vec: môj čas je obmedzený. Nedokážem vyriešiť všetko, čo by som chcela – v prijateľnej rýchlosti alebo kvalite,“ ozrejmuje Maja pohnútky, ktoré ju viedli k rozšíreniu svojho tímu a spolupráci s externistami.

Rozhodla sa, že si nechá aktivity, ktoré ju bavia a je v nich dobrá. Ostatné posunula ľuďom, ktorí sú v nich podľa jej slov oveľa šikovnejší. „Ako prvé odo mňa letelo účtovníctvo, ktoré som nemohla cítiť už na vysokej škole.“ Dnes má PURE JUNK externú účtovníčku, ktorá vybavuje kompletnú agendu.

Pribrali do tímu aj architekta, ktorý sa začal starať o dispozičné návrhy priestorov. Výsledkom bolo, že Maja sa mohla intenzívnejšie venovať návrhom a celkovo myšlienke PURE JUNK ako takej.

Niekedy je menej viac

Portfólio produktov zúžili, čo im umožnilo lepšie zameranie. „Vo výrobe sme sa ‚focusli‘ na produkty, ktoré sú pre nás zaujímavejšie a rentabilnejšie,“ hovorí Maja.

Aký najväčší problém Maja v rámci firmy riešila?

„Ľudí. Je veľmi ťažké zložiť stály tím ľudí, ktorí majú podobné ciele, rovnako chápu myšlienku firmy a zároveň sú dostatočne dynamicky založení na to, aby vedeli týždeň pracovať v teréne na montážach a 2 týždne byť zatvorení v dielni.

Stále je to ten istý ‚pain‘, no povedala by som, že situácia je stabilizovaná. Máme už celkom dobrú sieť dodávateľov a partnerov, na ktorých je spoľahnutie. Určite sme sa aj my sami naučili, ako v tom čo najlepšie plávať.“

V čom sa líši Maja Demjanovičová spred dvoch rokov a tá terajšia?

  • pribudlo jej pár vrások a nejaký natiahnutý sval,
  • vrátila sa po dvojročnej pauze po inžinierskom štúdiu do školy,
  • začala sa na veci pozerať s nadhľadom,
  • zameriava sa viac na dlhodobé ciele,
  • naučila sa na niektoré projekty hovoriť nie,
  • zistila, že sa nedá donekonečna robiť zadarmo (aj keby chcela),
  • je otvorená zapojiť sa do spoločensky prospešných projektov a aktivít zameraných na vzdelávanie a osobnostný rast,
  • viac času trávi v dielni a hľadá inšpiráciu v prírode – takže sa z jej pohľadu vrátila k „bežnej práci“ 😊.

Čo si nevedel o PURE JUNK:

  • za posledný rok v PURE JUNK počet projektov znížili na polovicu, ale obrat zdvojnásobili
  • za posledný rok sa v dielni potešili 4 novými koťogami (druh kávovaru, pozn. redakcie)
  • počiatočný stav tímu 3 ‚nepiči‘ kávy a jeden kávičkár (Maja), aktuálny stav: 4 kávičkári 
  • life hack pri nábore ľudí – do dielne sa ideálne hodia ľudia, ktorí majú sklon k autám. Mechanik totiž ovláda takmer všetko a vie tieto skúsenosti využiť vo všedných situáciách
  • V PURE JUNK dielni je rovnaký počet izbových rastlín ako typov elektrického náradia
  • materiál na každý produkt sa chytí viac ako 100 krát do rúk, kým je pripravený na výrobu

MOTO: Koľko toho máš, toľko toho stihneš 🙂

+ obľúbený citát najviac spomínaný v dielni: „Plány sú odhady.“

Sára Rihaneová počas ‚gap years‘ nabrala pracovné skúsenosti a chystá sa na štúdium vo Viedni

Sáru môžeš z našich rozhovorov poznať ako aktívnu stredoškoláčku, ktorá rozbehla TEDx v Turčianskych Tepliciach. Ako vyzerá jej život dnes?

Po organizovaní 3. a zatiaľ posledného ročníka TEDx sa Sára rozhodla dopriať si ‚gap year‘ a nabrať pracovné skúsenosti. Odsťahovala sa od rodičov a vyrazila oproti všetkých príležitostiam.

„Chcela som získať viac možností a pracovných skúseností, čo u nás v Turčianskych Tepliciach vôbec nebolo jednoduché. Spätne to však nehodnotím ako ,ten dobrý´ dôvod. Určite lepším dôvodom bolo získať čas zistiť, čo chcem študovať,“  ozrejmuje Sára.

Podľa nej je od mladých ľudí veľmi skoro požadované rozhodnúť sa, ktorým smerom sa chcú po zvyšok života uberať. „Je to nonsens. Nemáme ani možnosti, aby sme to zistili,“ hovorí Sára, ktorá dvoj- či trojmesačnú prax alebo brigádu nepovažuje za dostatočné riešenie.

Ako môže vyzerať gap year?

V skutočnosti si Sára dopriala gap year hneď dva razy po sebe. Prvý bol motivovaný najmä snahou získať pracovné skúsenosti. „Pracovala som ako HR intern pre Adidas a ako People Marketing Specialist pre Exponeu. Boli to obohacujúce skúsenosti, ale do veľkej miery mi ukázali aj to, čo nechcem robiť. Zistila som, aké pracovné prostredie mi vyhovuje a aké nie,“ hodnotí získané skúsenosti Sára.

Po prvom roku prišla menšia kríza, kedy si Sára dopriala pauzu a naplno premýšľala nad tým, čomu by sa chcela dlhodobo venovať. „Prichádzala jar a rozhodnutie, či chcem nastúpiť na vysokú školu. Nebola som spokojná s tým, ako som svoj gap year strávila. Nemala som pocit, že som od gap yearu mala správne očakávania. Cítila som, že som ho nevyužila naplno,“  vysvetľuje Sára svoju motiváciu k tomu, aby si dopriala ďalšiu pauzu.

Druhý gap year už bol z jej pohľadu vydarenejší. Získala stáž v Tescu v oblasti spoločenskej zodpovednosti. Riešila napríklad  potravinový odpad či zavedenie ekologickejších variant do chodu firmy. Táto skúsenosť bola najobohacujúcejšia, čo považujem trochu za paradox. Predtým som vyhľadávala firmy, ktoré majú príťažlivý branding pre verejnosť – a pritom som mala túto skúsenosť rovno pod nosom.“

Gap year ako príležitosť vzdelávať sa prostredníctvom online kurzov

Počas druhého gap yearu Sára absolvovala aj veľa online kurzov, v ktorých našla nové hobby. A ktoré odporúča?

„Po absolvovaní som sa začala odlišne pozerať na normy v našej spoločnosti. Omnoho lepšie dokážem chápať to, ako vznikajú a ako ich meniť k tomu, aby sme sa ako spoločnosť mohli posunúť vpred.“

Dokopy 8-týždňový online kurz je rozdelený do dvoch blokov (teoretický a praktický) a Sára ho odporúča nielen pre ľudí, ktorí sa venujú sociálnej problematike. „Dalo mi to veľa, aj ako človeku, ktorý sa v tejto oblasti nepohybuje profesionálne. O čo viac budeme meniť pohľad a mindset všetkých ľudí – aj bežných zamestnancov – o to rýchlejšie môžeme meniť kultúru firiem či normy v spoločnosti“ hovorí Sára.

O niečo užšie zameraný, prevažne teoretický, online kurz, ktorý rozpráva o budúcnosti vzdelávania či o nových metódach výučby. „V poslednej dobe sa veľa hovorí o individualizácii a flexibilnom prístupe k študentom, no zabúdame na to, že aj učitelia sú na konci dňa iba ľudia. Takisto by sme mali brať ohľad aj na flexibilizovanie času vzhľadom na učiteľov,“ hovorí svoj pohľad na problematiku Sára.

Čo robila Sára posledné dva roky?

  • organizovala 3. ročník TEDx,
  • nabrala pracovné skúsenosti v spoločnostiach Adidas, Exponea a Tesco,
  • vytvorila kompletný branding pre priateľovu firmu The Memory Printing Co.,
  • absolvovala viaceré online kurzy z oblasti sociálnych vied,
  • začala pracovať na ďalšom projekte, ktorý je zatiaľ v štádiu príprav,
  • prihlásila sa na vysokú školu.

Na čom Sára aktuálne pracuje?

Sára sa po dvojročnej pauze nakoniec rozhodla, ktorým smerom bude pokračovať jej vzdelanie. Prihlásila sa na Central European University, kde chce študovať odbor Culture, Politics and Society. „Oba uplynulé roky som sa hlásila do Londýna na štúdium psychológie a vzdelávania, čo bolo mojim snom od štrnástich.“

Na Londýne ju lákala vysoká kvalita školstva, no zároveň odrádzal tradičný spôsob učenia. Hľadala som niečo flexibilnejšie, kde môžem viac ovplyvniť to, čo sa učím,“ vysvetľuje svoju motiváciu Sára.

Podľa Sáry je v poriadku, ak nevie zatiaľ presne povedať, čomu by sa chcela v živote presne venovať. „Na konci dňa mám iba 21 a to, čo budem v živote považovať za priority a čomu sa budem chcieť venovať, sa bude postupne meniť s naberaním ďalších skúseností. Som tomu plne otvorená.”

Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.
Kľúčové slová: , , , , , ,

Otestuj svoj biznis nápad aj ty!

Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba:

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk

Podporovateľom OZ Zero2Hero je firma NAY. Checkni si ich aktuálne otvorené pozície.

Sleduj nás na Instagrame, Facebooku alebo LinkedIne, aby ti neušli žiadne Zero2Hero novinky!
Ak sa Ti článok páčil, zdieľaj a odporuč ho, prosím, tvojim kamarátom. Ďakujeme.

Otestuj svoj
biznis nápad!

Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fund či zakladateľmi akcelerátora Perry Talents sme zostavili úvodný set domácich úloh, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.

Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na viktor@zero2hero.sk.

SME HRDÝM PARTNEROM
AKCELERAČNÉHO PROJEKTU
ROZBIEHÁTOR.

“Pomáhame ľuďom rozbehnúť užitočný projekt, ktorý ich uživí.”
zakladateľ Juraj Kováč

Podporili nás