Ľudia si často myslia, že mentor pre nich nie je potrebný, a tak sa do podnikania púšťajú bezhlavo a sami. Myslíš, že je to správne?
Pre niekoho môže byť, pre niekoho ani náhodou.
Slovo “mentor” pochádza z gréckej mytológie a vyjadruje človeka, ktorý druhému radí či pomáha. Mentori sú tu na to, aby nám pomáhali, aby nás viedli, aby nám ukázali kadiaľ ísť a kadiaľ nie. Aby nám ukázali riešenia, aby nám otvorili oči, no hlavne, aby nám pomohli napredovať, rozvíjať sa a plniť naše obchodné (niekedy aj osobné) ciele.
Ak si stále nie si istý, prečo a či by si si mal zaobstarať mentora, čítaj ďalej, aby si zistil, ako podnikanie s mentorom vyzerá v praxi.
Každého z nás často trápia problémy, s ktorými si nevieme rady a zdá sa nám, že nemajú konca kraja. Pozor, pretože naozaj sa nám to iba zdá. Človek pod návalom emócií často nemá zdravý úsudok, pretože emócie nás ovplyvňujú viac, ako si vôbec pripúšťame. A je absolútne jedno, či sa jedná o osobný alebo pracovný život.
Práve z tohto dôvodu by sme sa mali naučiť deliť sa o naše problémy s ostatnými – s ľuďmi, ktorí nás poznajú a vedia nám pomôcť. V rámci podnikania sa teda budeme baviť o mentorovi.
Ako ti už tento bod napovedal, mentor ti stopercentne bude vedieť poskytnúť iný pohľad na vec. Okrem toho, že má obrovské množstvo informácií a skúseností, je nezainteresovaný. Čo to znamená? V
o svojom živote alebo v životoch svojich zverencov už pravdepodobne podobný problém riešil. Je možné, že vtedy ho ešte brali emócie a tak tiež nevedel zaujať správne stanovisko. Teraz je to však iné – emócie ho neovládajú, a tak sa vie na vec pozrieť triezvo. Výhodné, nie?
Blogerka Michaela Eliášová, ktorú môžeš poznať pod pseudonymom Ješterka Menny pristupovala k mentoringu s trochou zdravej nedôvery: “Priznám sa, že som bola spočiatku skeptická, no už prvý telefonát mi tak otváral oči, že som nechápala, ako je to možné. Zrazu to, čo som videla ako problém, bolo úplne zanedbateľné. Riešenia som nachádzala po pár správne položených otázkach.”
Určite sa aj tebe stáva, že máš toho toľko, že nevieš, čo skôr. Napíšeš si to-do list, zo začiatku ho aj plníš, no potom začneš niektoré úlohy preskakovať. A potom ďalšie a ďalšie, až sa dostaneš do začarovaného kruhu.
Pri mentorovi sa ti toto nemôže stať: mentor ti jednoducho nedovolí sa presunúť na ďalšiu úlohu, kým tá predošlá nebude hotová. Možno si povieš, že a čo, prečo by si ho mal poslúchať.
Opäť – dôvod je jednoduchý. Za mentorovanie si totiž často platíš. Platíš peniazmi, ktoré si si sám zarobil, a teda je tu predpoklad, že si ich vážiš. Že si vážiš svoj vlastný čas, o ktorý si prišiel kvôli ich zarobeniu, a teda si veľmi dobre rozmyslíš, či peniaze budeš alebo nebudeš vyhadzovať von oknom.
Veľakrát dostaneme nápad, ktorý nás extrémne nadchne a niektorí z nás sa doň hneď bezhlavo vrhnú, pretože akosi nevidia následky, ktoré môžu priniesť. Až po jeho realizácii si spätne uvedomia, že toto nemuseli urobiť takto, tamto nemuseli urobiť vôbec a podobne.
Kvôli nepremysleným krokom a riešeniam sa teda môžeme dostať do zapeklitej situácie, ktorá nás môže stresovať, a tak, bohužiaľ, ovplyvniť aj súkromný život, nielen ten pracovný.
Preto je mentor dôležitý a je naozaj nápomocný. Zrazu nepôjdeš do ničoho bezhlavo. Prídeš za svojím mentorom, povieš mu, čo ti napadlo a ako by si to chcel realizovať a on ti povie, či si myslí, že je to dobrý nápad a ak áno, aké kroky by si mal urobiť, aby to vyšlo.
Opäť sa odrážame od toho, že mentor je človek, ktorý je odborník v danej oblasti, má veľa skúseností a môžeš predpokladať, že ti podarí naozaj kvalitne.
O tom, že mentora nemusíš mať iba na biznis záležitosti, sa presvedčil aj Matej Held z firmy Hemisféra: “Mal som mentorku Luciu Šicko z Pixel Federation, potom som mal Maju Novákovú na komunikačné veci a osobné rozhodnutia do života. Celkovo mi to pomohlo utriediť si myšlienky. Tiež bola pre mňa cenná ich spätná väzba.”
V tomto bode absolútne nie je o čom písať. Ak je tvoj mentor odborník v danej oblasti, má kontakty. Ak má kontakty a ty si ideš skalopevne za svojimi cieľmi, aká je pravdepodobnosť, že tieto kontakty získaš? 🙂
Uvidí tvoj potenciál, rád ťa zoznámi s ľuďmi z brandže a okrem toho ti ešte aj ušetrí týždne či mesiace networkingu na rôznych konferenciách, workshopoch a podobne.
Oliver Roch z Progresio má za mentora Dušana Koutného z OrderLord. “Dušan sa pohybuje v globálnom startupovom svete. Vedel dať nadhľad, ktorý by som si sám určite tak rýchlo neuvedomil. Ako to funguje, kedy sa s tebou budú investori baviť, čo k tomu potrebuješ.
To sú pre mňa veľmi zaujímavé insighty. Ako obrovskú pridanú hodnotu vnímam aj network mentora. Dušan ma viackrát prepojil na človeka, ktorý bol špecialistom na oblasť, ktorá ma práve vtedy viac zaujímala.”
Komfortnú zónu všetci veľmi dobre poznáme a dá sa povedať, že ju máme aj radi. Pokiaľ riešiš povinnosti sám, na základe svojich rozhodnutí, je možné a vlastne aj logické, že si vyberieš cestu najmenšieho zla.
Teda si vyberieš najľahšiu cestu riešenia danej situácie, pretože si si viac-menej istý, že to vyjde. Možno sa pri tom nič nové nenaučiš, no je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že to vyjde.
Áno, istota je istota, no nebolo by lepšie, ak by si “to” urobil tak, že by to vyšlo, no zároveň by si sa aj naučil niečo nové? Aj preto je dobré mať mentora. Pošle ťa síce ťažšou a kľukatejšou cestou, ale získaš vedomosti a zručnosti, ktoré ťa posunú opäť o level vyššie.
Bezhlavo sa púšťať do úloh, o ktorých si myslíme, že sú dôležité, je zbytočné a kontraproduktívne. Napríklad si predstav, že si zakladáš e-shop. Primárne potrebuješ veci, bez ktorých takýto e-shop nemôže fungovať. Ty si to však neuvedomuješ a viac ako nad výberom loga uvažuješ nad výberom technickej podpory tvojho e-shopu.
Tu prichádza mentor, ktorý vie, na ktorých detailoch záleží a na ktorých až tak veľmi nie. Je potom časté, že spolu s rozbiehajúcim sa biznisom vyhľadávajú ľudia mentora čoraz sporadickejšie – časom už iba v krízových či zlomových situáciách. Svoje o tom vie aj Juraj Chromiak, HR riaditeľ Medusa, ktorý je sám mentorom, no zároveň ešte stále svojho mentora aj má.
Najkrajší bod nakoniec. Áno, mentor sa môže stať tvojím veľmi dobrým priateľom! Deje sa to síce aj v bežnom živote – v zamestnaniach, kde žiadni mentori nie sú si zamestnanci medzi sebou dokážu vybudovať priateľstvo. Tieto priateľstvá sú však často iba povrchové, silené a končia ihneď, ako jeden z nich opustí danú prácu.
Mentor je človek, ktorý ťa musí naozaj dobre poznať, aby ti dokázal pomôcť. Musí poznať napríklad tvoje silné a slabé stránky, aby vedel, ako s tebou pracovať. Musí poznať tvoju osobnosť, aby vedel, ako s tebou komunikovať.
Ak s tebou dokáže dlhodobo pracovať, znamená to, že ťa ako osobnosť dokáže plne akceptovať. A ak ťa dokáže akceptovať, znamená to, že ste si ako ľudia sadli a ani sa nenazdáš a ste dobrí priatelia.
Svojho mentora môžeš nájsť aj v klasickom zamestnaní: môže to byť napríklad skúsenejší kolega, ktorý v tebe uvidí potenciál a rozhodne sa vziať si ťa pod krídla a poskytnúť svoje skúsenosti.
Existujú aj platení mentori – koniec koncov, títo skúsení podnikatelia ti venujú to najcennejšie, čo majú: čas, znalosti a skúsenosti.
Situáciu ohľadom mentorov a ich rôznych druhov zhrnul skvele Ivan Zizič z Elanor: “Myslím si, že niekedy existuje mentor, ale ani nevieme, že to mentor je. Pre mňa to určite boli v úvodných fázach ľudia, s ktorými som pracoval, a tí, ktorí mali pracovné skúsenosti a posúvali ma ďalej. Učil som sa od nich, pýtal som sa na veci, ktoré som nevedel. Boli ochotní zdieľať svoje skúsenosti alebo vedomosti a boli takí podvedomí mentori.
Potom, samozrejme, existujú platení mentori. Keď človek relatívne rýchlo rastie, potrebuje vždy niekoho, o koho sa môže oprieť. Ja som mal väčšinou mentorov nie platených, nie vedome oslovených, ale z radov mojich biznis partnerov a známych, ktorí mi pomáhali orientovať sa a budovali sme spolu spolupráce alebo projekty.
Potom sú pre mňa osobne mentori, o ktorých sa dočítam v knihách. Prečítal som si niekoľkokrát knihy Richarda Bransona, prečítal som si niekoľkokrát knihu Phila Knighta o úspešnom budovaní značky Nike. Myslím, že je veľmi inšpiratívne, ak sa človek vie poučiť aj z takýchto príbehov. Kto chce vyskúšať vlastný biznis, mal by si prečítať aj takéto knihy.”
Možno si práve zistil, že nejakého mentora vo svojom okolí skutočne máš, len si o ňom doteraz tak neuvažoval. Alebo ti práve napadol niekto, koho by si rád oslovil, aby sa s tebou podelil o jeho skúsenosti?
Možno ťa od kompletne odlišného prístupu k vlastnému biznisu delí iba jeden telefonát: tak nečakaj a volaj – napokon, odmietnutie zďaleka nie je to najhoršie, čo sa ti v živote môže stať.
Spolu s expertmi z Campus cowork, Zero Gravity Capital fond či zakladateľmi Perry Talents akcelerátora sme zostavili úvodný set domácich úloh respektíve zadaní, ktoré ti pomôžu pretaviť počiatočnú ideu do reálneho projektu.
Ak si pripravený skúsiť to, pripravili sme pre teba
Ak máš akékoľvek otázky, zastav sa za nami v Campus cowork alebo napíš mail na Viktor@zero2hero.sk
Ak si našiel chybu, daj nám o tom, prosím, vedieť na kristian@zero2hero.sk