Máš nápady pre vlastný projekt, ale nemáš motiváciu pustiť sa do toho? Chýba ti inšpirácia či nejaký konkrétny skill? Knihy sú skvelou možnosťou, ako to napraviť.
V našich rozhovoroch sa mladých podnikateľov pýtame, aké knihy ich ovplyvnili, ktoré možno zmenili ich pohľad na veci alebo im pomohli na ceste za svojím snom. Prinášame ti pár typov na zaujímavé čítanie, ktoré by ťa mohlo posmeliť a posunúť ďalej.
Táto kniha inšpirovala mladého slovenského marketéra Jara Dodoka, zakladateľa a CEO agentúry Mavio Media, bývalého šéfredaktora Student24.sk, blogera a školiteľa. Venuje sa aj projektom ako Rada študentov alebo Hug day.
„7 návyokv“ odporúča aj Miriam Bachledová, koordinátorka pre mládež za mesto Spišská Belá a členkou vedenia OZ Expression a Face Clubu. „Nemám konkrétnu knihu, ale určite čítaj veľa! Výborný autor je napríklad Stephen Covey,“ povedala o knihe.
Stephen R. Covey bol americký lektor a tréner leadershipu, prednášajúci na univerzite Jon M. Huntsman School of Business v Utahu. V knihe 7 návykov skutočne efektívnych ľudí komplexne vysvetľuje sedem zásad úspechu, ktoré priniesli ľuďom skvelé výsledky v rozvoji osobnosti, a dopĺňa ich praktickými cvičeniami. „Sedem princípov uvedených v tejto knihe je základom pre vytvorenie cieľavedomej, vnútorne vyrovnanej osobnosti a kľúčom pre úspešný, harmonický život,“ píše sa v popise knihy.
Kniha 13 vecí, ktoré psychicky silní ľudia nerobia nakopla Valeriána Lukačka, ktorý bol spoluzakladateľom úspešnej Facebook stránky Slovensko žije hokejom, vďaka tomu chodil na majstrovstvá a robil rozhovory s najväčšími hviezdami. Okrem má za sebou viaceré crowdfundingové kampane a je tvorcom diára Everest Planner.
Amy Morin je psychoterapeutka, ktorá sa vo svojej knihe zamýšľa nad tým, čo všetko pre dosiahnutie vyrovnaného života stačí nerobiť. Ako je možné, že niektorí ľudia dokážu byť šťastní a dosahovať úspechy aj napriek nespočetným životným skúškam a z čoho pramení ich vnútorná vyrovnanosť a sila?
„V každej kapitole tejto knihy sa venuje jednej veci, ktorú ľudia vplyvom okolností zvyknú robiť a neuvedomujú si, že sami (a často nechtiac) tak zo seba robia zúfalcov či slabochov. Následne dáva čitateľom inštrukcie, ako tento prejav zo života prirodzene vylúčiť a nahradiť ho prejavom psychicky silnej, vnútorne vyrovnanej osobnosti, schopnej čeliť akejkoľvek situácii.“
Túto knihu ti odporúča Martin Hrabovec. „Ak už máš firmu, tak super kniha je The Hard Thing About Hard Things od Bena Horowitza,“. Martin založil v 18ke firmu Revolware, ktorá sa venuje vývoju softvéru, webovým portálom, stránkam, eshopom, appkám a desktopovým a serverovým aplikáciám.
„Kniha hovorí o tom, aké má problémy a výzvy CEO veľkej zabehnutej firmy. Napríklad keď CEO v noci vstáva a vracia a nikoho iného to nezaujíma, tak je to normálne, pretože nikto iný do toho nie je tak zatiahnutý,“ dopĺňa Martin.
Mnoho ľudí hovorí o tom, aké skvelé je začať so svojim biznisom, no málokto povie, aká dlhá a tŕnistá je cesta k rozbehnutiu. Ben Horowitz vo svojej knihe úprimne hovorí práve o tom, pričom čerpá z vlastných skúseností. Horowitz bol veľkým rapovým fanúšikom, čo sa odrazilo aj v knihe kde vkladal texty zo svojich obľúbených piesní.
Na otázku, aká kniha/podcast/blog ju najviac ovplyvnili od začiatkov podnikania, odpovedala Katka Akáčová takto: „Je to malá, milá, avšak mocná knižka od Boba Burga a Johna Davida Manna, the Go-Giver (český preklad je Dej a bude ti dáno). Prečítaš ju za tri hodiny a nabije ťa minimálne na tri mesiace!“
Katka na vysokej škole pomáhala pri tvorbe neziskoviek či tvorila vlastné inovácie. Na konci školy rozbehla svoj prvý veľký projekt – CirKus-Kus. Začiatky boli ťažké, no nikdy sa nevzdala a dnes pracuje na ďalších vlastných projektoch.
Kniha rozpráva príbeh o mladom mužovi, ktorý sa volá Joe. Joe túži po úspechu, ale zdá sa mu, že čím viac pracuje, tým vzdialenejší je jeho cieľ. Joe sa spriatelí s podnikateľmi, ktorí majú za svojím úspechom princíp dávania. Joe sa naučí, že keď zmení postoj z brania na dávanie, stojí to za to.
Mirku Sabovú Dudášovú táto kniha podľa jej slov odpálila. „Veľa ľudí to berie tak, že je to negatívna kniha. Ale mňa úplne odpálila. Ukázala mi, kam nás dokáže vlastné ego doviesť a začala som sa pýtať samej seba, či naozaj robím dôležité veci, ktoré ľudia potrebujú. Odporúčam aj film aj knihu, jedno aj druhé je super,“ povedala v rozhovore.
Mirka už na strednej s kamarátmi organizovala rôzne podujatia a akcie pre spolužiakov. Rozšírila to aj pre verejnosť a vzniklo OZ Mladá Sereď. Rok pôsobila v LEAFe ako koordinátor a mentor pre študentov, dnes sa venuje komunitnému centru Priestor.
Autor Chuck Palahniuk vyštudoval žurnalistiku, no 13 rokov pracoval v továrni na nákladné automobily. Prvú knihu mu vydavateľstvo odmietlo, no druhá s názvom Fight club mala veľký úspech. Rozprávačom je muž, ktorý má nudnú prácu a trpí nespavosťou. Úľavu hľadá na stretnutiach pre pacientov, ktorí trpia ťažkými chorobami a predstiera, že je jedným z nich. Na tieto stretnutia začne chodiť Marla, ktorá tiež predstiera choroby a Tyler, s ktorým založia klub bitkárov.
Kniha Triumf posúva čitateľa vo všetkých oblastiach života a výnimkou nebol ani Robo Balušík. „Vďaka nej so zmenil celkové zmýšľanie. Naučil som sa, že všetko záleží od môjho uhla pohľadu,“ hovorí Robo.
Robo sa narodil s hendikepom, ale to ho neodradilo od toho. aby založil vlastnú firmu a venoval sa tomu, čo ho baví. Dnes jeho firma Progresio zabezpečuje komplexné riešenia pre webstránky, eshopy, a ďalšie online platformy.
Peter Sasín je profesionálny tréner neuro-lingvistického programovania (NLP). Trénuje ľudí z biznisu, umelcov aj vrcholových športovcov. Pri čítaní knihy Triumf sa priprav na „fantastickú cestu počas, ktorej ťa bude kniha provokovať, niekedy ťa rozosmeje a niekedy ti možno vypadne aj slza.“
Mladý podnikateľ Dušky Matuška túto knihu dá každému novému zamestnancovi vo svojej firme, aby si ju prečítal a odporúča ju každému mladému ambicióznemu človeku, ktorý chce v živote niečo dosiahnuť.
Dušky je dychtivý po nových poznaniach a všetko čo sa naučí chce posúvať ďalej a preto vymyslel predmet pre stredoškolákov o skutočných potrebách života s názvom Životológia, rozbehol vlastnú firmu s názvom Octago a v súčasnosti venuje svoj čas aj kryptomenám a Paralelnej Polis v Bratislave.
Petr Ludwing búra polopravdy a mýty v oblasti osobného rozvoja. Za týmto účelom založil vzdelávací inštitút GrowJOB, ktorý sa venuje vedeckým poznatkom z oblasti motivácie, rozhodovania a efektivity do každodennej praxe ľudí a firiem.
Kniha Konec prokrastinace rieši, ako si za ľubovoľne dlhú dobu osvojiť nové návyky a čo robiť, keď ich porušíme, ako najlepšie motivovať a inšpirovať blízkych a kolegov, ale aj seba tak, aby nás práca bavila, napĺňala a neunavovala.
Kniha Sila zvyku silno ovplyvnila Júliu Bondor, ktorá vo svojich 23 rokoch precestovala 30 krajín. Okrem cestovania ju nadchla aj zubarina, pretože spája v sebe prácu s ľuďmi, technológie, marketing a podnikanie. Vo voľnom čase sa venuje promovaniu zubárskej profesie medzi ľuďmi, snaží sa spájať zubársku komunitu a aktívne jazdí na koňoch.
Autor v knihe opisuje, ako vedecké objavy, ktoré opisujú, prečo vôbec zvyky existujú, ako nás ovplyvňujú a čo s tým môžeme robiť. Prečo niektorí sa bezvýsledne snažia o zmenu roky a iným sa podarí zmeniť sa behom jednej noci? Kniha prináša nové chápanie ľudskej povahy a jej potenciálu na zmenu, na základe najnovších vedeckých poznatkov.
Tak, a teraz je už rad na tebe, aby si si vybral tú knihu, ktorá ťa najviac oslovila a pustil sa do nej. Možno aj vďaka nej nájdeš v sebe silu rozbehnúť vlastný projekt, ktorý si dlho odkladal.
Titulná fotka: Toa Heftiba on Unsplash